تصفیه شیمیایی روغن ترانسفورماتور

طراحی و ساخت دستگاه پیشرفته کاتالیستی تصفیه شیمیایی روغن ترانسفورماتور بصورت تمام اتومات مطابق با استانداردهای IEC 296 در ظرفیت های مختلف بصورت آنلاین و آفلاین که قابلیت نصب بروی تریلر و کانتینر (مخصوص حمل دریایی ) میباشد.

برق یکی از محوری ترین صنعت ها در رشد اقتصادی یک کشور محسوب می شود که ترانسفورماتور یکی از مهم ترین شاخص های اصلی در ثبات شبکه برق هر کشور میباشد که مهم ترین بخش از بازرسی های ترانسفورماتور کنترل کیفیت روغن و کاغذ عایقی سلولزی آن است. عمر ترانسفورماتور ها به شدت به کیفیت روغن و عایق های سلولزی آن وابسته است.   باتوجه به اینکه بیش از ۴۰ درصد از ترانسفورماتورهای قدرت در دنیا بالای ۲۵ سال قدمت دارند. که جایگزین آن با ترانسفورماتور جدید امری پیچیده ، زمان بر ، پر هزینه و باعث وقفه در خدمات رسانی به مشتری میشود. در این راستا استفاده از این تکنولوژی پیشگیرانه میتوان عمر ترانسفورماتور را  بیش از ۲۰ سال افزایش داد و موجب کاهش چشمگیر در هزینه های تعویض روغن و ترانسفورماتور و همچنین حفظ محیط زیست شد  

فرایند کار تصفیه شیمیایی روغن ترانسفورماتور:

 در طول این فرآیند، روغن تحت فیلتراسیون مولکولی در مواد جاذب متخلخل قرار می گیرد. آلودگیهای شامل : فنول ها، آلدهید ها، اسید های کربوکسیلیک، کتون ها،هیدرو پروکسید ها و ….  که در اثر کهنه شدن ترانسفورماتور تشکیل شده و باعث شکل گیری لجن در روغن و عایق های سلولزی میشوند در این فرایند حذف و در ماده جاذب باقی میمانند. عملکرد فرآیند تصفیه شیمیایی نیرونماد خراسان ، با اصل فعال سازی مجدد جاذب در تصفیه شیمیایی روغن ترانسفورماتور میباشد. دستگاه های  تصفیه شیمیایی ساخت نیرونماد خراسان  بعد از هر سیکل تصفیه شیمیایی و یا هر زمان در فرایند تصفیه که این ماده به اشباع برسد به طور اتومات ماده جاذب را مجددا  فعال می سازد. که این امر به ما امکان استفاده مجدد از ماده جاذب را می دهد بدون اینکه این ماده نیاز به تعویض و یا دفع  بعد از هر سیکل تصفیه را داشته باشد میتوان بطور پیوسته تصفیه شیمیایی را انجام داد

توانایی دستگاه

کاهش اسیدیته روغن

• بهبود رنگ روغن

• بهبود کشش بین سطحی روغن

• حذف سولفور خورنده از روغن ( سفارشی )

• بهبود ضریب توان

 

مزایای دستگاه

 • حفاظت محیط زیست و منابع آب زیرزمینی
 • استفاده مجدد از روغن های فرسوده
 • حذف آلودگیهای لجن ، اسید و … از ترانسفورماتور و روغن
 • قابلیت تصفیه روغن ترانسفورماتور بصورت آنلاین
 • شارژ ادتیو روغن بصورت اتومات
 • جلوگیری از خروج ارز
 • فواید اقتصادی بالا
 • مصرف کم انرژی
 • راه اندازی و آموزش کامل دستگاه
 • گارانتی ۲ ساله و خدمات پس از فروش ۱۵ ساله

 

ویژگی دستگاه :

ویژگی منحصر به فردی که این سیستم را از دیگر دستگاه های تصفیه شیمیایی روغن متمایز میکند، امکان فعال سازی مجدد کاتالیست (حداقل ۳۰۰ بار ) و شارژ ادتیو بصورت تمام اتومات میباشد .

 

ویژیگی اقتصادی :

با توجه به اینکه این سیستم خواص روغن را به بحالت اولیه در محل برمیگرداند و بصورت پرتابل میباشد . کاملا اقتصادی و مقرون به صرفه نسبت به به دیگر روشهای احیاء و پالایشگاه روغن میباشد.

روش های اجرایی

تصفیه شیمیایی روغن ترانسفورماتور بصورت آنلاین

در این روش ظرفیت با حداقل دبی و بدون تلاطم انجام میشود که باید کلیه شیر آلات و اتصالات پنوماتیک و بدون نشتی باشد  تعداد سیکل گردش روغن در دستگاه نسبت به ظرفیت دستگاه ، حجم روغن  و میزان آلودگی ( اسیدیته ، لجن ، رنگ ) ترانسفورماتور بستگی دارد.

 

 تصفیه روغن شیمیایی ترانسفورماتور یا مخازن بصورت آف لاین

در این روش تصفیه شیمیایی با حداکثر ظرفیت استفاده میشود و تعداد سیکل گردش روغن در دستگاه هم نسبت به ظرفیت دستگاه ، حجم روغن و میزان آلودگی ( اسیدیته، لجن، رنگ ) ترانسفورماتور بستگی دارد

 

 

نقش روغن و کاغذ های عایقی در ترانسفورماتور:

 

روغن ترانسفورماتور به عنوان یک ماده عایقی  و خنک کننده عمل می کند. روغن به کمک کاغذ عایقی و اسپیسر های مقوایی ضخیم، وظیفه محافظت از ترانسفورماتور را به عهده دارند و حتی در زمانیکه  ترانسفورماتور تحت فشار ، ارتعاش و امواج الکتریکی است به آن  کمک می کنند تا عملکرد درستی داشته باشد. عوامل زیادی در ایجاد فرسایش و تخریب روغن و کاغذ عایقی نقش دارند. کاغذ عایقی مهمترین بخش ترانسفورماتور محسوب می شود که باید شدیدا مورد محافظت قرار گیرد زیرا اگر این کاغذ ها تخریب شوند باعث از کارافتادگی ترانسفورماتور می گردند. روغن ترانسفورماتور عمدتا از هیدروکربن ها ( حدود ۹۹ درصد ) و ادتیو تشکیل شده است که کمتر از یک درصد از روغن را شامل می شود. همین یک درصد تاثیر بسیار زیادی بر ویژگی های عملکردی روغن دارد. فرآیند اکسیداسیون رایج ترین علت تخریب روغن می باشد. این فرآیند بسیار پیچیده است زیرا اکسیداسیون روغن و تخریب کاغذ ها رابطه مستقیمی با هم دارند.  با این وجود کاغذ های عایقی  برای کنترل  و به حداقل رساندن اثرات تخریب آلاینده های  شدیدا به روغن وابسته هستند.

 

مشکلات وجود آب و لجن

آب، اسیدها، لجن، و مواد حاصل از اکسیداسیون مضر ترین ترکیبات برای سیستم عایقی  ترانسفورماتور محسوب می شوند. لجن یک ترکیب قطبی بسیار قوی می باشد که در روغن حل نمی شود و در مخزن ترانسفورماتور ته نشین شده و به اجزای سیستم عایقی راه یافته و رسوبات را تشکیل می دهند. این رسوبات مانع ازجریان نرمال روغن در ترانسفورماتور شده و باعث گرم شدن بیش از حد ترانسفورماتور می شوند. اسید ها تشکیل یافته و قوی شده وبه قطعات مسی سیم پیچ  ترانسفورماتور حمله کرده و باعث تخریب آنها می شوند. این سیم پیچ های مسی شروع به خوردگی کرده و در نتیجه باعث از کارافتادگی ترانسفورماتور می گردند. علاوه براین، اسیدها همانند مهاجم به کاغذ های عایقی حمله کرده و هنگامی که عدد اسیدی در روغن افزایش می یابد، فرآیند تخریب کاغذ سرعت یافته و منجر به خرابی ترانسفورماتور می شوند.

عمر مفید کاغذ عایقی ترانسفورماتور شدیدا تحت تاثیر محتوای آب و اسید موجود در روغن و خود کاغذ می باشد. کاغذ عایقی بیشترین محتوای آب و رطوبت موجود در ترانسفورماتور را دارد. محتوای آب و رطوبت موجود در روغن در مقایسه با محتوای آب موجود در کاغذ عایقی که باعث تخریب آن می شود اندک است بویژه اگر روغن بطور مرتب تصفیه شود. محتوای آب موجود در روغن براحتی و به کمک سنسور رطوبت سنج اندازه گیری می شود اما اندازه گیری میزان آب و رطوبت موجود در کاغذ عایقی بسیار پیچیده تر می باشد. کاغذ های عایقی شامل سلولز، همی سلولز و لیگنین می باشند. تخریب سلولز تاثیر زیادی بر مقاومت کاغذ عایقی و توانایی آن در محافظت از ترانسفورماتور دارد. هرگونه تغییر در ویژگی های فیزیکی کاغذ می تواند قابلیت کاغذ را در تحمل فشار های حاصل از ارتعاش و اتصال کوتاه تحت تاثیر قرار می دهد. زیاد بودن محتوای آب تاثیر منفی بر مقاومت دی الکتریک روغن دارد اما محتوای آب روغن را می توان می با اقدامات پیشگیرانه خاصی کاهش داد و روغن را بازیابی کرد. به عبارت دیگر، تغییرات منفی در ویژگی های فیزیکی کاغذ را به هیچ عنوان نمی توان از بین برد. فرآیند تخریب کاغذ را می توان با استفاده ازفرآیند تصفیه نیرونماد خراسان متوقف کرد. اما آسیب های وارده به کاغذ قابل جبران نیستند. مطابق IEEE یک ترانسفورماتور به پایان عمر مفید خود می رسد وقتی که کاغذ عایقی آن ۷۵ در صد از استحکام کششی و یا مقدار DP خود را از دست داده باشد. در اینصورت ترانسفورماتور قادر نخواهد بود که اتصال کوتاه  و یا اضافه بار( امواج اضافی) را تحمل کند. از آنجاییکه عمر ترانسفورماتور به عمر کاغذ عایقی وابسته است ، حفاظت از کاغذ عایقی با حذف آب ، رطوبت و دیگر آلاینده های نامطلوب از روغن عایقی  و کاغذ عایقی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این اقدامات باید قبل از تخریب کاغذ صورت گیرند. که شامل تعویض روغن، تصفیه فیزیکی روغن، تصفیه شیمیایی روغن استفاده از برنامه های OCM می باشد.

 

پمپ وکیوم | روغن دنده | روغن انتقال حرارت

تصفیه روغن شیمیایی ، تست دی الکتریک ، تست اسیدیته، اسیدیته روغن ، لجن ترانس، پیر شدن روغن ، اسکارل، حذف پی سی بی ، حذف اسیدیته، کاهش اسیدیته روغن ، بهبود کشش سطحی ، بازیابی روغن ترانس، فولر ارث ، Fuller earth، جاذب، احیای جاذب، ستون جذب، ستون احیای روغن، خاک رنگبر، تصفیه با خاک، پالایش روغن ترانس، حذف وارنیش ، حذف الکل و آلدهید از روغن، حذف اسفالت ، دستگاه تصفیه روغن ترانس, سانتریفیوژ, روغن صنعتی, روانسازها, تصفیه روغن هیدرولیک تصفیه فیزیکی روغن ترانسفورماتور, تصفیه شیمیایی روغن ترانس, تصفیه شیمیایی روغن ترانس, تصفیه فیزیکی روغن ترانسفورماتور

یک دیدگاه

 • با عرض سلام با احترام فراوان سوالی داشتم،که قیمت دستگاه تصفیه شیمیایی روغن ترانسفور ماتور برای ظرفیتهای مختلف چقدره،وفعالسازی دوباره کاتالیست به صورت انلاین انجام می شود‌؟

تماس با ما

مدیر عامل : مهندس محسن قدریان

نائب رئیس : مهندس کاظم قدریان

مدیر بازرگانی: مهندس رضا قدریان

مدیر اجرائی: مهندس مجید قدریان

مدیر توسعه و تحقیقات: دکتر کمال الدین مشتاقی

کارشناس امور بین الملل : مهندس هادی نادری

تلفن : ۶۰ -۳۲۴۰۰۷۵۷- ۰۵۱
دورنگار : ۳۲۴۰۰۷۶۱- ۰۵۱

واحد بازرگانی و فروش: niroonamad.sale@gmail.com

پست الکترونیک : info@niroonamad.com

آدرس : مشهد- جاده سنتو – شهرک صنعتی فناوری های برتر – انتهای صنعت ۱۱ – نبش کوشش ۵

طراحی سایت و بهینه سازی سایت
تمام حقوق مادی و معنوی این اثر نزد این وب سایت محفوظ است و هر گونه کپی برداری از طرح و محتوای آن پیگرد قانونی خواهد داشت .