روغن هیدرولیک

روغن هیدرولیک یکی از مهم ترین گروه های روانکار ها میباشند که تقریبا یک پنجم از بازار مصرف روانکار را به خود اختصاص دادند. این روغن شامل روغن پایه و مواد افزودنی میباشد که کیفیت و کارایی روغن هیدرولیک به کیفیت روغن پایه و ترکیب مواد افزودنی مورد استفاده بستگی دارد.

روغن های پایه معدنی (روغن های پارافینیک،روغن های نفتنیک) به عنوان روغن های هیدرولیک یا پایه روغن های هیدرولیک کاربرد دارند.

روغن های هیدرولیک بر پایه روغن های سنتزی(پلی آلفااولفین ها،روغن های استری و پلی گلیکول ها ) تهیه شده به روش هیدروشکست،عمدتا به عنوان روغن های ضدآتش و همچنین روغن های زیست تخریب پذیر به کار میروند.علاوه بر این از روغن های گیاهی نیز به عنوان روغن های زیست تخریب پذیر استفاده میشود.

روغن های هیدرولیک مورد استفاده در صنایع غذایی نیز عمدتا بر پایه روغن سفید،پلی آلفااولفین ها و پلی گلیکول میباشد.

عملکرد روغن هیدرولیک

روغن هیدرولیک نه تنها به دلیل روانکاری بلکه از نظر راه هایی که از طریق آن ها نیرو در سیستم هیدرولیک منتقل می شود نسبت به انواع دیگر روانکار ها متنوع تر می باشند و برای این که بتواند در این زمینه بهترین نقش را ایفا کند نیازمند ضریب انباشتگی، گرانروی، شاخص گرانروی بالا  و مواد افزودنی مناسب می باشد.

_ گرانروی

از آن جایی که فشار و درجه حرارت عملکرد،به طور مستقیم روی گرانروی روغن اثر میگذارد،انتخاب اولیه روغن باید بر اساس گرانروی آن باشد.

_ مواد افزودنی

اضافه کردن این مواد سبب بهبود خواص روغن هیدرولیک نظیر حفاظت در برابر خوردگی و سایش،فشارپذیری،رفتار گرانروی با تغییرات دما،کف کردن،توانایی جداسازی آب،ضریب اصطکاک،پاک کنندگی و پایداری طولانی مدت میشود.

مهمترین مواد افزودنی مورد استفاده در روغن های هیدرولیک عبارتند از:

۱- مواد افزودنی فعال سطحی،همانند بازدارنده های زنگ زدگی،غیرفعال کننده های فلزات،موادافزودنی ضدسایش ،بهبود دهنده های اصطکاک،پاک کننده ها و متفرق کننده ها.

۲-مواد افزودنی حفاظت کننده روغن پایه مانند بازدارنده های اکسیداسیون،مواد افزودنی ضدکف،بهبود دهنده های شاخص گرانروی و بهبود دهنده های نقطه ریزش.

 

وظایف روغن هیدرولیک

 

 • انتقال قدرت از یک نقطه به نقطه دیگر
 • روانکاری قطعات مختلف یک سیستم و حفاظت از قطعات در برابر اصطکاک،سایش و زنگ زدگی
 • انتقال حرارت ایجاد شده در سیستم
 • آب بندی و تامین فشار
 • محافظت از سیستم در برابر خوردگی
 • افزایش طول عمر دستگاه

موارد بالا نشان دهنده اهمیت انتخاب روغن هیدرولیک می باشند.پارامترهایی که باید در انتخاب روغن هیدرولیک در نظر گرفت عبارتند از:درجه حرارت عملکرد،گرانروی روغن،سازگاری روغن با مواد تشکیل دهنده سیستم (از قبیل سیل ها،مواد پلاستیکی ولاستیکی)،مقاومت لایه روغن،فشار سیستم وسرعت جواب دهی سیستم.

نحوه انتخاب درست روغن هیدرولیک

در اغلب تجهیزات نیازمند به روانکاری، پارامترهای زیادی وجود دارد که در انتخاب روانکار موثر می باشد. اینکه از یک محصول ویژه در تجهیزات استفاده می شود بدین معنی نیست که آن محصول برای استفاده مناسب می باشد. اغلب روانکارها که فاقد مشخصات مورد نظر نمی باشند باعث خرابی جبران ناپذیر نمی شوند بلکه میانگین طول عمر تجهیزات را کاهش داده و بنابراین نادیده گرفته می شوند

روغن های هیدرولیک باید بر اساس مشخصات ارائه شده توسط سازندگان انتخاب شوند.در انتخاب روغن،همیشه باید دامنه درجه حرارت عملکرد روغن را در نظر گرفت.در بعضی مواقع ممکن است روغن با مشخصات توصیه شده توسط سازنده دستگاه،به خاطر شرایط غیر معمول عملکرد سیستم،نتواند حفاظت لازم از سیستم را تامین کند.

اگر چنین وضعیتی رخ داد،مشاوره با سازنده دستگاه،سازنده روغن و یک آزمایشگاه تجزیه روغن مستقل،توصیه میشود.

 

ویژگی های یک روغن هیدرولیک مناسب

 

 • در برابر اکسیداسیون و گرما مقاوم باشد.
 • در برابر هیدرولیز مقاوم باشد.
 • دارای خاصیت حفاظت از زنگ زدگی باشد.
 • دارای خاصیت جداشدن از آب باشد.
 • دارای خاصیت ضدسایش باشد،این خاصیت در سیستم های هیدرولیک امروزی که در فشار بالا کار میکنند،بسیار ضروری است.
 • دارای خاصیت جلوگیری از خوردگی باشد.
 • دارای خاصیت فیلترشدن خوب باشد.حداقل باید آلودگی های تا پنج میکرون،خصوصا در سیستم هایی که در فشار بالا کار میکنند،به راحتی توسط فیلتر از روغن جدا شوند.
 • دارای خاصیت ضد کف و خارج نمودن هوا باشد.
 • در مقابل نیروهای برشی مقاوم بوده و سازگار با سیل ها و مواد سازنده سیستم.

علاوه بر موارد فوق،روغن هیدرولیک باید دارای طول عمر کارکرد زیاد باشد.

عمر روغن هیدرولیک


بیشتر افراد بر این باورند که روغن های صنعتی مانند روغن هیدرولیک نیز باید همچون روغن های موتور زمان کار کرد (کیلومترکارکرد روغن موتور) مشخصی داشته باشند ، در حلیکه این موضوع در روغن های صنعتی به واسطه گستره وسیع تنوع تجهیزات و شرایط گوناگون کارکرد و نوع کاری که روغن در سیستم انجام می دهد بستگی دارد. از این رو نمی توان برای تمام انواع روغن های هیدرولیک در تمام سیستم ها زمان کار کرد یکسانی را تعریف نمود و آن را بنای کار سیستم قرار داد. از اینرو برای تعیین عمر روغن هیدرولیک از یکی از دو روش زیر استفاده می شود.

۱-  توصیه سازنده دستگاه:
اغلب سازندگان دستگاه ها در کتاب راهنمای تجهیزات تولیدی خود نوع روغن مورد نیاز و مشخصات و سطوح کیفیت آن را برای مصرف کننده مشخص می نمایند، تا کاربر برای انتخاب روغن مناسب دچار سردرگمی نشود.

۲- برخی از سازندگان تجهیزات در کتاب راهنما از زمان کار کرد روغن حرفی به میان نمی آورند. در چنین شرایطی مصرف کننده با استفاده از مشاوره متخصصین روانکاری (که معمولا سازندگان معتبر روانکار هستند) روغن مناسب را انتخاب می کنند . سپس تحت نظر متخصصین روانکاری در زمان کار کرد سیستم در بازه های زمانی مشخصی از روغن در حال کار سیستم نمونه هایی برای انجام آزمایش های کیفی گرفته و وضعیت روغن را بررسی می نمایند ، با استفاده از دانش متخصصین روانکاری می توان از نتایج بدست آمده از این ازمون ها زمان پایان عمر روغن هیدرولیک را در سیستم مورد نظر بدست آورد.
** استفاده از برنامه CM در سیستم های صنعتی برای مدیریت روانکاری در کارخانه و جلوگیری از بروز آسیب های جدی به تجهیزات و وارد شدن هزینه های تعمیراتی هنگفت به سیستم، همواره اصلی ترین توصیه متخصصین روانکاری است

در رابطه با این روغن ها چند توصیه مهم در زیر آورده می شود:

۱- روغن هیدرولیک را خنک نگه دارید.

۲- روغن هیدرولیک را تمیز نگه دارید.

۳- روغن هیدرولیک را خشک نگه دارید.

۴-محل نشتی های روغن را سریعا تعمییر نمایید.

آلاینده ها:

از طرفی با توجه به نقش اساسی و مهم سیال هیدرولیک (انتقال نیرو)، بحث آلایندگی آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است..
براساس نظر کارشناسان تعمیرات و نگهداری، حدود۸۰ درصد خرابی ها در سیستم هیدرولیک، نتیجه مستقیم آلودگی سیال آن است. بنابراین با انتخاب یک سیال مناسب و همچنین کنترل آلاینده ها می توان آسیب های ناشی از آلاینده ها را به حداقل رساند.

-۱حرارت بیش از اندازه

-۲آلایندگی ذرات جامد

-۳ آلایندگی آب

-۴آلایندگی هوا

-۵مشکل نشتی

کاربرد روغن هیدرولیک

 

سیال هیدرولیک می تواند دارای روغن پایه معدنی،سنتزی و یا جز سیالات ضدآتش باشد که در تمامی ماشین ها و تجهیزات کاربرد دارد،سیستم های هیدرولیک در بسیاری از صنایع از جمله صنایع کشاورزی و ساختمانی،صنایع غذایی و بسته بندی،صنایع چوب،کشتی سازی،صنایع معدن و فولاد،هواپیمایی و فضانوردی،پزشکی،محیط زیست و صنایع شیمیایی نقش برجسته و مهمی را ایفا میکنند.

برندهای روغن هیدرولیک

 

از مهمترین برند های استفاده شده برای روغن هیدرولیک می توان شل – توتال – بهران – ایرانول و … معرفی کرد که در این زمینه می توان به موردهای زیر اشاره کرد.

روغن هیدرولیک شل تلوس اس تو وی ۱۵-۳۲-۴۶-۶۸-۱۰۰

Shell Tellus S2 V 15, S2 V 32, S2 V 46, S2 V 68, S2 V 100

روغن هیدرولیک شل تلوس اس تری ام ۳۲-۴۶-۶۸-۱۰۰

Shell Tellus S3 M 32, S3 M 46, S3 M 68, S3 M 100

 

روغن هیدرولیک ایرانول                               H22 – H32 – H46 – H68 – H100 – H150 – H220 – ۱۰W

روغن هیدرولیک ایرانول جی تی ال ۹- ۶۵                                                                           GTL 9, GTL 65

روغن هیدرولیک موبیل ای ای ال                                                                      Mobil EAL Hydraulic Oil

روغن هیدرولیک موبیل دی تی ای اکسل ۳۲ – ۴۶ – ۶۸ – ۱۰۰

Mobil DTE Excel 32 , 46, 68, 100

روغن هیدرولیک توتال اکوویس زد اس ۱۵ – ۲۲- ۳۲- ۴۶ – ۶۸ – ۱۰۰

 

Total EQUIVIS ZS 15, 22,32,46,68,100

روغن هیدرولیک بهران تی ۲۲ – ۳۲ – ۴۶- ۶۸ – ۱۰۰     T 22, T 32, T 46, T 68, T 100

روغن کمپرسور |روغن ترانسفورماتور|روغن ماشین ابزار 

 

لطفا پس از انتخاب برند جهت سفارش فرم ذیل را تکمیل نمایید

 

 

 

 تصفیه روغن شیمیایی, دستگاه تصفیه روغن هیدرولیک, بازیافت روغن سوخته, تامین تجهیزات وکیوم, پمپ وکیوم, اویل اسکیمر روغن, طراحی و ساخت سیلکون, فروش روغن صنعتی, فلاشینگ لوله و مخازن, ساخت بک فیلتر, جدا سازی مواد نفتی از آّب, سپراتور روغن ,روغن پمپ دیفیوژن,فروش پمپ دیفیوژ,دیفیوژن پمپ,خرید دیفیوژن پمپ,قیمت دیفیوژن پمپ, فروش روغن انتقال حرارت, خرید روغن هیدرولیک

یک دیدگاه

تماس با ما

مدیر عامل : مهندس محسن قدریان

نائب رئیس : مهندس کاظم قدریان

مدیر بازرگانی: مهندس رضا قدریان

مدیر اجرائی: مهندس مجید قدریان

مدیر توسعه و تحقیقات: دکتر کمال الدین مشتاقی

کارشناس امور بین الملل : مهندس هادی نادری

تلفن : ۶۰ -۳۲۴۰۰۷۵۷- ۰۵۱
دورنگار : ۳۲۴۰۰۷۶۱- ۰۵۱

واحد بازرگانی و فروش: niroonamad.sale@gmail.com

پست الکترونیک : info@niroonamad.com

آدرس : مشهد- جاده سنتو – شهرک صنعتی فناوری های برتر – انتهای صنعت ۱۱ – نبش کوشش ۵

طراحی سایت و بهینه سازی سایت
تمام حقوق مادی و معنوی این اثر نزد این وب سایت محفوظ است و هر گونه کپی برداری از طرح و محتوای آن پیگرد قانونی خواهد داشت .