حلال های صنعتی

همه چیز درمورد حلال های صنعتی + انواع حلال صنعتی

آیا از علم شیمی اطلاعاتی دارید؟ آیا مواد شیمیایی و محلول‌های موجود در بازار را می‌شناسید؟
امروزه در بازار، مواد شیمیایی بسیاری به ‌صورت حلال و محلول وجود دارد که هر یک کاربردها و مصارف خاص خود را دارند. از استفاده در تصفیه روغن گرفته تا برج های تقطیر و غیره. این مقدمه مختص به حلال های صنعتی و کاربردهای آن می‌باشد. اگر می‌خواهید اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید با ما همراه باشید.

همان‌طور که از نام آن پیداست حلال ماده ای است که ترکیبات مایع، جامد، گاز و حتی مایع فوق بحرانی را می‌تواند در خود حل کند. حلال ماده ‏ای است که منجر می‌شود تمامی مواد به ‌صورت یک‌دست و یکنواخت در سطح محلول پخش شوند و اثری از آن به‌جای نماند.

حلال صنعتی چیست؟

حلال صنعتی یک ترکیب شیمیایی فوق‏ العاده است که عمل سست کردن را بر عهده دارد. تغییر خواص فیزیکی و معلق ساختن مواد موردنظر از ویژگی‌های خاص و بارز حلال‌های صنعتی به شمار می‌رود.

حلال ‏های صنعتی به گروه ‏های مختلفی تقسیم ‏بندی می ‏شوند. حلال‌های آلی که ساختار آن دارای کربن است و از جمله آن ‏ها می ‏توان به اترها، آمین‌ها و کتون‌ها اشاره کرد. آیا می دانید در فرایندی که یک ماده از برج تقطیر عبور می کند، از چه نوع حلال هایی استفاده می شود؟ اطلاعات بیشتر در مقاله مربوطه بیان شده است.

ساختار حلال‏ های غیر آلی نیز آب و مواد افزودنی خواهد بود. اسیدسولفوریک و آمونیاک نمونه‌‏ای از حلال‌های غیر آلی هستند.

علاوه بر دسته ‏بندی ذکر شده در بالا، حلال‏ های صنعتی را بر اساس ساختار مولکولی نیز می‏ توان دسته ‏بندی کرد.

دسته‌ بندی حلال‏ های صنعتی بر اساس ساختار مولکولی

دسته‌ بندی حلال‏ های صنعتی بر اساس ساختار مولکولی

حلال‏های صنعتی بر اساس ساختار مولکولی به دسته ‏های زیر تقسیم ‏بندی می‏شوند:

1 ـ حلال صنعتی پروتیک قطبی

2 ـ حلال صنعتی غیرقطبی

3 ـ حلال صنعتی آپروتیک دوقطبی

حلال های صنعتی پروتیک قطبی:

این حلال های صنعتی در ساختار مولکولی خود دارای دو گروه قطبی و غیرقطبی است. این نوع از حلال های صنعتی در آب به ‌راحتی حل می ‏شود. بوتانول، پروپانول و آب نمونه‌هایی از حلال‌ های صنعتی پروتیک قطبی به شمار می ‏روند. تولید کاتالیست که یکی از مهم ترین موضوعات موجود در دنیای شیمی می باشد، درست مثل حلال های صنعتی نقش مهمی در صنایع پتروشیمی دارد.

حلال های صنعتی غیرقطبی:

در این نوع از حلال ‏ها بار الکتریکی به طور یکسان توزیع شده و همین امر منجر به چربی دوستی آن‏ها شده است. می‌توان گفت این حلال‏ ها ثابت مولکولی پایینی داشته و در نتیجه میانه‏ی خوبی با آب ندارد. بنزن و هگزان نمونه‌‏ای از حلال صنعتی غیرقطبی هستند.

حلال های صنعتی آپروتیک دوقطبی:

این دسته از حلال‏ های صنعتی یک پیوند دوقطبی بدون هیدروژن دارند که استون، استونیتریل و متانول زیرمجموعه آن به شمار می ‏روند.

برخی از موارد کاربرد حلال‏ های صنعتی عبارتند از:

1 ـ افزایش قوام رنگ ‏ها و پوشش ‏ها

2 ـ ثابت و زنده نگه داشتن جوهر

3 ـ بالابردن عملکرد مواد آرایشی و بهداشتی

4 ـ افزایش پاک ‏کنندگی در پاک‌ کننده و شوینده‌ ها

5- استفاده از حلال‏ های صنعتی در بسیاری از مواد دارویی مانند شربت سرفه

6 ـ جداسازی مواد نفتی و تقسیم آن به دسته‌ هایی مانند فنل‌ ها، هیدروکربن‌ های آروماتیک و آسفالت

7 ـ کمک‌ کننده برای چسب‌ها، لاستیک‌ ها، رزین‌ها و چرم‌ های مصنوعی

رایج ترین حلال های صنعتی

رایج ترین حلال های صنعتی

تا به اینجا با خود حلال صنعتی، دسته‌بندی آن از لحاظ ساختار مولکولی و کاربرد آن در صنایع آشنا شدید. در این قسمت برخی از رایج‌ ترین حلال‌ هایی که جزو حلال‏ های صنعتی خواهند بود را مورد بررسی قرار می‏ دهیم.

استون

استون یکی از حلال‏ های صنعتی است که نقطه‏ فلاکس کم و قابلیت اشتعال بسیار بالایی هم در حالت گاز و هم در حالت بخار دارد. از استون به‌ عنوان یک تمیزکننده سطوح فلزی و آماده‌سازی آن برای جوشکاری استفاده می‏ شود. قابلیت اشتعال سریع یکی از عیب‌های این مواد به شمار می‏ رود که هنگام مصرف باید به آن دقت زیادی کرد.

متیل ‏اتیل ‏کتون (بوتان)

متیل اتیل کتون که امروزه با نام بوتان شناخته شده است جزو پرکاربردترین حلال‏ های صنعتی به شمار می‌آید. نکته‏ قابل‌ ذکر در مورد متیل اتیل کتون این است که قابلیت اشتعال آن همانند استون بسیار بالا بوده و در زمان استفاده باید مراقبت بود و ایمنی آن را در نظر گرفت.

از چشم و پوست خود در برابر متیل اتیل کتون محافظت کنید و از پوشش مناسب مانند لباس‌های ایمنی و حتی تهویه استفاده نمایید. به طور کلی در تمامی فرایندهای مشابه در پالایشگاه ها و شرکت های تولید کننده بازیافت روغن و غیره، باید تمام نکات ایمنی رعایت شوند.

اتانول

انواع حلال های صنعتی، اتانول

اتانول یکی از مهم‌ترین حلال‌های صنعتی به شمار می‌آید. یک مایع فرار و بی بو بوده که به ‌راحتی و با هر میزان و نسبتی با آب مخلوط می‏شود. نقطه‏ انجماد اتانول بسیار پایین بوده و در ضدیخ‌ها از آن استفاده می‏ شود. از دیگر مصارف اتانول می ‏توان به مواردی هم‏چون آرایشی و بهداشتی، مواد دارویی و ضدعفونی‏ کننده اشاره کرد.

الکل‏ ها

الکل یک حلال صنعتی با دمای جوش بسیار بالا است که به دلیل پیوند هیدروژنی به وجود آمده است.

الکل ‏ها پس از آب در دسته‏ بهترین حل‏ شونده ‏ها قرار می‏ گیرند. دو قطبی بودن این حلال های صنعتی باعث می‌شود که مواد مختلف را به ‌راحتی در خود حل نماید. همانطور که می دانید این حلال ها نقش بسیار پر رنگی در تولید روغن دارند.

هگزان

هگزان یک حلال صنعتی غیرقطبی به شمار می‌آید و در نتیجه یک حلال‌ مناسب برای ترکیب‌های غیرقطبی خواهد بود. این مایع بی‌نظیر از تصفیه‏ی نفت خام به وجود می‌آید. هگزان یک حلال فرار و بی بو است. این ترکیب در حالت خالص در آزمایشگاه‌ها بسیار کاربرد دارد. از جمله‏ موارد مصرف آن می ‏توان به پاک‌کننده و عامل تمیزی در منسوجات، آرایشی و تزئینی و صنایع چاپ و رقیق کردن رنگ فوق‌العاده عمل خواهد کرد. لازم به ذکر است درون بسیاری از اسباب‌بازی‌ها نیز هگزان وجود دارد.

تولوئن

تولوئن از دیگر حلال‌ های صنعتی پرکاربرد اما در عین‌ حال بسیار سمی و خطرناک است. این حلال میانه‏ خوبی با آب ندارد و در آن حل نمی‌شود. بوی این حلال صنعتی شبیه به تینر و رنگ است. نقطه‏ ‌جوش بسیار بالایی دارد. هگزان یک حلال سمی است که در مواقع استفاده باید ایمنی را رعایت کنید تا بتوانید از چشم و پوست در مقابل آن محافظت کنید. بخار هگزان به‌ قدری سمی است که در مدت‌زمان کوتاهی باعث سردرد و سرگیجه خواهد شد.

سخن پایانی

با ارائه‏ توضیحات بالا قصد داشتیم شما را با حلال‌ های صنعتی آشنا سازیم تا در زمان خرید و تهیه‏ انواع حلال‌ های صنعتی دچار مشکل نشوید. حال اگر اطلاعات خود را بالا برده‌اید و می‌خواهید خریدی با کیفیت داشته باشید به سایت نیرونماد که به صورت تخصصی در زمینه‏ تصفیه، تولید و بازیافت روغن و همچنین ارائه خط تولید مینی پالایشگاه فعالیت دارد، مراجعه کنید و سفارش خود را نهایی و ثبت نمایید.

سوالات متداول

رایج ترین حلال های صنعتی؟

حلال های صنعتی بسیاری وجود دارند که می توان به مهم ترین آن ها مثل هگزان، اتانول و استون اشاره کرد که اطلاعات بیشتری در این زمینه بیان شده است.

حلال های صنعتی چه چیزی هستند؟

حلال صنعتی یک ترکیب شیمیایی فوق‏ العاده است که عمل سست کردن را بر عهده دارد. اطلاعات بیشتری در این زمینه در مقاله برایتان بیان شده است.

جستجو در سایت

مقالات نیرونماد

مشاهده مقالات بیشتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا