راهنمای انتخاب روغن موتور

راهنمای انتخاب روغن موتور مناسب

راهنمای انتخاب روغن موتور به شما کمک می کند که یک روغن موتور استاندارد و با کیفیت تهیه کنید و  همچنین در راهنمای انتخاب روغن موتور به موارد تصفیه روغن هم اشاره شده است. البته برای نگهداری و حفظ کارایی موتور خودرو نوع و کیفیت روغن موتوری که استفاده می شود از اهمیت بسزایی برخوردار است.

پیشرفت تکنولوژی و رقابتی شدن بازار موجب شده که خودروسازان همواره در تلاش باشند که روانکاری و ماندگاری روغن ها را افزایش دهند. به عبارتی می توان گفت افزایش طول عمر موتور خودرو، کاهش مصرف سوخت و آلاینده ها کاملا مرتبط با افزایش کارایی روغن موتور است. از این رو به کمک بازیافت روغن می توان روغن کارکرده را مجددا به چرخه صنعت برگردانده و از آن استفاده کرد.

وظیفه‏ روغن موتور چیست؟

وظیفه‏ روغن موتور چیست

هنگامی خودرو استارت می خورد تمامی قطعات متحرک موتور شروع به حرکت می کنند و باید روغن موتور میان تمامی این قطعات در جریان باشد تا موتور بتواند عملکرد صحیح و مناسبی داشته باشد و به راهنمای انتخاب روغن موتور باید توجه کرد. تولید روغن باکیفیت برای انواع موتورهای خودرو و ماشین آلات، باید با کمترین ناخالصی و کیفیت ساخت بالا همراه باشد.

مهم ترین و اصلی ترین وظیفه‏ روغن موتور روانکاری است.

 5 معیار اصلی برای انتخاب روغن موتور مناسب

معیار اصلی برای انتخاب روغن موتور

برای انتخاب یک روغن موتور مناسب باید به چند پارامتر مهم توجه نمود که از جمله‏ آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ساختار انواع روغن موتور
  • شرایط آب و هوایی
  • جدول کیفیت روغن موتورها
  • فیلتر روغن موتور
  • مکمل روغن موتور

اگر به این موارد توجه داشته باشید می توانید یک روغن موتور مناسب برای خودروی خود انتخاب کنید.

ساختار انواع روغن موتور

وظیفه‏ اصلی روغن موتورها روانکاری قسمت های متحرک موتور است اما نمی توانند به طور کامل و به تنهایی از موتور محافظت کنند. از این رو لازم است که در کنار استفاده از روغن پایه از مواد افزودنی دیگری نیز استفاده شود. روغن موتورها از نظر ساختار به سه دسته‏ زیر تقسیم بندی می شوند. همچنین در مقاله ای به طور مفصل به معرفی بهترین برندهای روغن موتور پرداخته ایم.

به طور کلی 80 درصد روغن موتورها را روغن پایه و 20 درصد باقیمانده را مواد افزودنی تشکیل می دهند.

روغن موتور معدنی

این روغن ها بر پایه‏ نفت خام هستند که در مینی پالایشگاه (مینی ریفاینری) تولید می شوند و معمولا از این روغن موتورها در موتور خودروهای قدیمی استفاده می شود و جنبه‏ روانکاری دارند.

روغن موتور نیمه سنتزی

روغن موتور نیمه سنتزی

این روغن ها محصولی ما بین روغن های معدنی و سنتزی هستند و شامل ویژگی های هر دو محصول می باشند. روغن های نیمه سنتزی دارای کیفیت بالاتری نسبت به روغن های معدنی هستند. از این رو در شرایط سخت عملکرد مناسب‏تری خواهند داشت. معمولا از این روغن ها در وانت ها و خودروهای SUV استفاده می کنند.

روغن موتور سنتزی

این نوع روغن موتور بر خلاف سایر روغن موتورها از ترکیبات شیمیایی و پلیمر کردن تولید هیدروکربن جمع آوری می شوند. در گذشته تنها برای موتور هواپیماهای جت مورد استفاده قرار می گرفت اما امروزه در موتور خودروها نیز از روغن سنتزی استفاده می شود. به این نوع روغن موتور معمولا افزودنی هایی مثل شوینده ها، ضد زنگ ها، ترکیبات ضد خوردگی و آنتی اکسیدان ها افزوده می شود.

شرایط آب و هوایی

در راهنمای انتخاب روغن موتور یکی از مواردی که به آن پرداخته می شود شرایط آب و هوایی است.

روغن موتور مناسب مناطق گرمسیر

روغن موتور مناسب مناطق گرمسیر

روغن موتوری که در مناطق گرمسیر کشور مورد استفاده قرار می گیرد باید از غلظت بیشتری برخوردار باشد یا به عبارتی گرانروی بالاتری داشته باشد. مثلا روغن موتورهایی با مشخصات 15W-50 ، 10W-50، 15W-40، 10W-40 برای شهرهای اهواز، اصفهان، بندرعباس، کرمان و … گزینه‏ های مناسبی هستند.

روغن موتور مناسب مناطق سردسیر

با توجه به شرایط آب و هوایی این مناطق بهتر است که روغن موتوری استفاده شود که در دمای پایین رقیق تر باشد. چنین روغن موتوری هنگامی که در روزهای سرد خورو اولین استارت را می خورد آسیبی نمی بیند و موتور به خوبی روشن می شود.

به عنوان مثال روغن های5W-30 ، 0W-30 ، 5W-40 ، 0W-40 گزینه ‏های مناسبی برای شهرهای تبریز، شهرکرد، همدان، اردبیل و ارومیه و … هستند.

API استاندارد موسسه محصولات نفتی آمریکا

API استاندارد موسسه محصولات نفتی آمریکا

نماد API یکی از مهم ترین نمادهایی است که باید روغن موتورها داشته باشند.

روغن موتورهایی با این نماد نشان دهنده‏ این است که مورد تایید موسسه‏ محصولات نفتی آمریکا قرار گرفته اند و مطابق با استانداردهای این موسسه هستند. استانداردهایی که در مورد روغن موتور در این موسسه تعیین شده اند خودروها را به دو گروه گازوئیلی و بنزینی تقسیم بندی می کنند که خودروهای بنزینی را با حرف S و خودروهای دیزلی را با حرف C نمایش می دهند.

حرف بعدی که در کنار این دو حرف مشاهده می شود بیانگر بازه ‏ مدل و سال تولید موتور خودرو است. 

جدول کیفیت روغن موتورها

موارد کاربرد استاندارد API
مناسب موتورهای مدل 2010 به بعد SN
مناسب موتورهای مدل 2010 و قبل از آن SM
مناسب موتورهای مدل 2004 و قبل از آن SL
مناسب موتورهای مدل 2001 و قبل از آن SJ

لازم به ذکر است که اشاره کنیم این استاندارد با شاخص های مصرف سوخت کمتر، کنترل بیشتر آلاینده ها و سازگاری مناسب تر با توربوشارژرها معرفی گردیده است و بسیار حائز اهمیت می باشد.

ویسکوزیته یا شاخص چسبندگی روغن موتور

شاخص ویسکوزیته

شاخص ویسکوزیته میزان چسبندگی روغن موتور را نشان می دهد که پارامتر بسیار مهمی در انتخاب روغن موتور است. در دماهای متفاوت این شاخص را برای انواع روغن موتور اندازه گیری می کنند و با یک کد نشان می دهند. به عنوان مثال کد 10W-40  را در نظر بگیرید که قسمت نخست آن حاوی یک عدد و حروف W است. این حرف مخفف کلمه Winter (زمستان) است و بیانگر مقدار ویسکوزیته ‏روغن در دماهای زیر صفر درجه‏ سانتی‏گراد می باشد.

این مسئله خیلی اهمیت دارد که روغن موتور در دماهای پایین مقاومت خوبی در مقابل چسبندگی و تشکیل لایه ای ضخیم بر روی قطعات داشته باشد تا بتواند میان قطعات متحرک موتور به خوبی جریان یابد. هنگامی که روغن موتور بر روی قطعات ضخامت بیشتری داشته باشد برای حرکات قطعات انرژی بیشتری نیاز است که موجب افزایش مصرف سوخت و استارت نخوردن خودرو می شود.

توجه داشته باشید در راهنمای انتخاب روغن موتور عدد پیش از W هرچقدر که کوچک تر باشد روغن موتور دارای ویسکوزیته‏ کمتر و روان تر است. در شاخص ویسکوزیته قسمت دوم کد نشان دهنده‏ میزان مقاومت روغن در برابر تغییرات ویسکوزیته در دماهای بالا است. روغن موتور باید بتواند در دماهای بالا چسبندگی خود را حفظ نماید تا روانکاری میان قطعات موتور کاملا انجام شود. این عدد هرچقدر که بزرگتر باشد روغن در برابر کاهش چسبندگی در دماهای بالا مقاومت بیشتری خواهد داشت و موجب می شود که موتور روغن ریزش نداشته باشد.

فیلتر روغن موتور

فیلتر روغن موتور

طراحی فیلتر روغن موتور به نحوی انجام شده که با قرار گرفتن در مسیر روغن موتور ورودی به موتور به خوبی تمامی آلودگی ها و جرم ها جذب شده و در فیلتر نگه داشته می شوند و مانع از ورود روغن کثیف به داخل موتور می گردد. از این رو بهتر است که طبق راهنمای انتخاب روغن موتور در انتخاب روغن موتور فیلتر روغن دقت کنید و آن را نیز تعویض نمایید.

مکمل روغن موتور

امروزه مکمل های مختلفی برای روغن موتورها تولید شده اند و با توجه به شرایط خودرو و عیوب آن به روغن موتور افزوده می شوند و موجب افزایش کارایی و پایداری روغن می گردد.

سخن پایانی

متوجه شدید که روغن ها در انواع مختلف و با برندهای متفاوتی وجود دارند. در این میان از معروف ترین برندهای روغن خوراکی گرفته تا صنعتی، همه و همه طیف وسیع روغن را تشکیل می دهند. با توجه به اهمیت و تاثیر بسزای روغن موتور در عملکرد موتور خودرو و افزایش طول عمر آن نیاز است که افراد در هنگام خرید روغن موتور توجه بیشتری داشته باشند و از یک برند معتبر این محصول را تهیه کنند.

در راهنمای انتخاب روغن موتور ضمن معرفی مهم‏ ترین نکات، یکی از برترین تولید کنندگان روغن موتور در ایران را با نام نیرونماد به شما معرفی می کنیم. این مجموعه با نیروهای متخصص و با تجربه‏ خود و با بهره گیری از جدیدترین تجهیزات و ماشین آلات به صورت تخصصی در زمینه‏ تصفیه، تولید و بازیافت روغن فعالیت دارد و می توانید با اطمینان خاطر به وب سایت آن جهت دریافت مشاوره و خرید مراجعه نمایید.

سوالات متداول

ویسکوزیته یا شاخص چسبندگی روغن موتور چیست؟

شاخص ویسکوزیته میزان چسبندگی روغن موتور را نشان می دهد که پارامتر بسیار مهمی در انتخاب روغن موتور است. در دماهای متفاوت این شاخص را برای انواع روغن موتور اندازه گیری می کنند و با یک کد نشان می دهند.

استاندارد API چیست؟

نماد API یکی از مهم ترین نمادهایی است که باید روغن موتورها داشته باشند. روغن موتورهایی با این نماد نشان دهنده‏ این است که مورد تایید موسسه‏ محصولات نفتی آمریکا قرار گرفته اند. برای کسب اطلاعات بیشتر وارد مقاله شوید.

جستجو در سایت

مقالات نیرونماد

مشاهده مقالات بیشتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا