علائم روغن سوزی موتور خودرو چیست

علائم روغن سوزی موتور ماشین چیست؟

علائم روغن سوزی موتور ماشین چیست؟ در واقع یکی از مشکلاتی که ممکن است برای خودرو اتفاق بی افتد، روغن سوزی موتور خودرو است. این مشکل بیشتر برای خودروهایی پیش می آید که فرسوده هستند. در واقع زمانی می گوییم، خودرو دچار روغن سوزی شده است که موتور همراه با سوخت، مقداری از روغن موتور را هم بسوزاند.

زمانی که روغن سوزی موتور ماشین رخ می دهد باعث خروج دودی آبی  رنگ از دهانه‏ اگزوز می شود، البته علائم دیگری هم وجود دارد که نشان دهنده‏ روغن سوزی خودرو است که می توان در زمان تصفیه روغن در هنگام پاکسازی آن ناخالصی های اساسی را از بین برد و از روغن سوزی موتور ماشین جلوگیری کرد.

اگر می خواهید علائم روغن سوزی موتور خودرو را بشناسید تا پایان با ما همراه باشید.

روغن سوزی چیست؟

روغن سوزی چیست

روغن سوزی موتور ماشین بیشتر برای خودروهای فرسوده رخ می دهد که مدت ها در حال کارکردن هستند. روغن سوزی در واقع همان سوختن روغن موتور خودرو می باشد. زمانی که روغن موتور به همراه سوخت می سوزد، روغن سوزی رخ می دهد. روغن موتور در مسیرهایی مشخص در خودرو به حرکت در می آید تا اجازه ندهد که قطعات موتور دچار اصطکاک با یکدیگر شوند.

گاهی ممکن است روغن موتور هم همراه با سوخت بسوزد. اگر از طریق بازیافت روغن بتوان روغن کارکرده را مجددا به چرخه صنعت برگردانده و از آن در خودروهای فرسوده استفاده کرد بهتر است.

روغن سوزی موتور ماشین چیست؟

عامل روغن سوزی

خروج دودی آبی رنگ از اگزوز را می توان از علائم روغن سوزی موتور ماشین دانست و برای آن باید چاره ای بیندیشیم که با تولید روغن مناسب از روغن سوزی خودرو در آینده جلوگیری کنیم. در واقع هر چقدر که دور موتور بالا رود این دود آبی بیشتر می شود. در نتیجه سوختن روغن موتور در همراهی با سوخت منجر به خروج دود آبی از اگزوز می شود و به شما هشدار می دهد که ایرادی در کار است.

باید به این نکته توجه کنید که گاهی با وجود اینکه روغن سوزی در خودرو اتفاق می افتد خبری از دود آبی اگزوز نیست و برای بررسی وضعیت روغن سوزی فقط نباید متکی به رنگ دود اگزوز باشید. با بررسی روغن موتور خودرو شما می توانید از وضعیت سوخت مطلع شوید. در صورتی که سطح روغن در حال کاهش باشد، به این معنی است که اوضاع نامناسب است و خودرو شما دچار روغن سوزی شده است.

یکی از رایج ترین نشانه های روغن سوزی موتور خودرو خروج دودی آبی رنگ از اگزوز است.

اما خروج دود از اگزوز به عنوان مهم ترین نشانه روغن سوزی موتور ماشین است. دودی که از اگزوز خارج می شود، ممکن است به رنگ های آبی، سفید و سیاه باشد که هر رنگ ایراد در عملکرد قسمت متفاوتی از خودرو است.

خروج دود از خودرو به چه رنگ هایی است؟

دود آبی اگزوز

دود آبی اگزوز

خروج دود آبی از اگزوز خودرو به این معنی است که روغن در موتور در حال سوختن است.

دود سفید اگزوز

دود سفید اگزوز

خروج دود سفید از اگزوز خودرو نشان می دهد که روغن هیدرولیک موتور خودرو در حال سوختن می باشد. همچنین اگر اطلاعاتی درمورد روغن هیدرولیک و تصفیه روغن هیدرولیک نیاز دارید، می توانید به مقاله مربوطه مراجعه کنید.

دود سیاه اگزوز

دود سیاه اگزوز

خودروهای دیزلی با سوخت گازوئیل، خروج دود سیاه از اگزوز آن ها طبیعی است، اما در مورد خودروهای بنزین سوز خروج دود سیاه رنگ به این معنی است که نسبت مخلوط هوا و سوخت، از حالت متعادل خارج شده است.

به جز بررسی دود و سطح روغن موتور،علائم دیگری هم برای روغن سوزی موتور خودرو وجود دارند. به عنوان مثال وجود بویی ناخوشایند از سمت موتور می تواند علائمی درباره سوختن روغن موتور باشد، اما این موضوع را بیشتر افراد متوجه نمی شوند. تشخیص روغن  سوزی با استفاده از این روش مخصوص افرادی است که حرفه ای هستند.

همچنین خودرویی که دچار روغن سوزی می شود، شتاب کمتری پیدا می کند و قدرت موتورش هم پایین می آید و سر شمع های آن هم چرب می شوند. اگر شمع ها را در هنگام خاموشی خودرو بررسی کنید، متوجه می شوید که حالت چرب دارند. چربی دهانه اگزوز هم از نشانه های دیگر روغن سوزی است.

6 عامل روغن سوزی خودرو

 1. خروج دود آبی از اگزوز
 2. چرب شدن شمع های خودرو
 3. کاهش مداوم سطح روغن موتور
 4. چربی در دهانه اگزوز خودرو
 5. بویی ناخوشایند از سمت موتور
 6. کاهش شتاب و افت قدرت موتور

علت روغن سوزی موتور ماشین چیست؟

علائم روغن سوزی خودرو

دلایل مختلفی برای روغن سوزی موتور ماشین وجود دارد. روغن موتور در خودرو حضور دارد تا قطعات موتور را خنک کند و اصطکاک آن ها را کاهش دهد. با ورود این روغن به موتور باعث می شود حرارت آن ها را تجزیه و کیفیتش را پایین آورد. در این حالت روغن دیگر خاصیت روانکاری قطعات، پاک کنندگی و جذب ناخالصی ها را از دست می دهد.

8 دلیل مهم ورود روغن به محفظه سوخت

 1. خوردگی کاسه نمد خودرو
 2. ساییدگی لاستیک
 3. خرابی یاتاقان ها
 4. نشتی روغن از واشر سر سیلندر
 5. استفاده از روغن نامناسب
 6. شکستگی رینگ
 7. خوردگی جداره سیلندر
 8. کم شدن روغن در دور بالای خودرو

رفع مشکل روغن سوزی خودرو

نباید این مشکل را دست کم بگیرید و خودتان به تنهایی از عهده‏ رفع آن بر نمی آیید، زیرا شناسایی مشکل روغن سوزی نیاز به تجهیزات خاص دارد. مکانیک ها با استفاده از ابزارهایی خاص مانند کمپرس سنج اقدام به تشخیص محل بروز مشکل روغن سوزی می کنند و بعد دست به تعمیرات می  زنند.

روغن سوزی موتور خودرو از مشکلات رایج و حساس خودروها است.

در صورتی که احساس کردید، مشکل روغن سوزی در خودرو شما وجود دارد، باید به کارشناس مراجعه کنید تا در سریعترین زمان مشکل را حل کنند. با توجه به این که مشکل روغن سوزی معمولا برای خودروهای کارکرده رخ می دهد، برای خرید این خودرو ها باید دقت کنید و قبل از خرید خودرو تست کمپرس سنج را برای خودرو انجام دهید و اطمینان داشته باشید که خودرو دچار روغن سوزی نیست، انجام این تست هزینه‏ زیادی ندارد.

چگونه از روغن سوزی موتور ماشین پیشگیری کنیم؟

رفع مشکل روغن سوزی خودرو

اگر شما اطلاعات کافی درباره‏ی قطعات و کارکرد بخش های مخلتف خودرو داشته باشید کمتر پیش می آید که با مشکلات جدی خودرو رو به رو شوید. پس بهتر است حواستان به تنظیم و بررسی روغن موتور و پیشگیری از روغن سوزی باشد.

7 روش ساده برای جلوگیری از روغن سوزی موتور خودرو

 1. باید به سطح روغن موتور توجه کنید و در صورت مشاهده‏ کاهش سطح، روغن سوزی را بررسی کنید.
 2. بهتر است از روغن موتورهای با کیفیت استفاده کنید که با نوع خودرو شما سازگاری داشته باشد در این صورت، احتمال روغن سوزی هم کاهش پیدا می کند.
 3.  از آن جایی که مینی پالایشگاه نیز به تولید و تصفیه نفت خام می پردازد بهتر است موتور خودرو را با موادی مانند گازوئیل شست و شو ندهید زیرا انجام این کار می تواند مشکلات زیادی را به وجود بیاورد.
 4. به جای استفاده از روغن موتور، می توانید از افزودنی های شیمیایی دیگری نیز استفاده کنید، این افزودنی ها سبک  هستند و قیمت بالایی هم ندارند.
 5. ترموستات را باز نکنید! زیرا این وسیله به طور خودکار دمای موتور را تنظیم می کند. اگر آن را باز کنید باعث می شود تنظیمات دما به هم بریزد و سطح روغن موتور دستکاری شود.
 6. فیلتر روغن موتور را به موقع تعویض کنید.
 7. مکمل های جلوگیری از روغن سوزی هم می توانند به پیشگیری از روغن سوزی موتور خودرو کمک کنند.

عوارض روغن سوزی موتور خودرو

عوارض روغن سوزی موتور خودرو

علائم روغن سوزی موتور ماشین چیست که باعث می شود به موتور صدمه وارد شود و باعث کاهش توان موتور خودرو می شود، زیرا با نبودن روغن، حرکت پیستون درون سیلندر به سختی و با اصطکاک زیاد صورت می گیرد. همچنین دود ناشی از سوختن روغن موتور برای محیط زیست بسیار مضر است. اگر اطلاعات بیشتری در این مورد نیاز دارید می توانید به مقاله روغن موتور چیست مراجعه کنید.

برای کاهش آسیب های محیط زیستی کمپانی های تولید کننده خودرو، اگزوز خودروها را طوری طراحی می کنند که دود ناشی از سوختن روغن موتور را جذب کرده و مانع از ورود این دود به محیط می  شوند.

نتیجه گیری

روغن سوزی موتور را باید خیلی جدی بگیرید و در صورت شناسایی نشانه  هایی از بروز مشکل باید به مکانیک مراجعه کنید، زیرا برخی از مشکلات خودرو به نظر کارشناسی و حرفه ای نیاز دارند. هر چقدر شما اطلاعات بیشتری درباره خودرو داشته باشید سریع تر به مشکلات آن پی می برید و از آسیب های بیشتر به خودرو جلوگیری می  کنید، در نتیجه هزینه‏  کمتری هم به شما تحمیل می شود. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت نیرونماد که در زمینه تولید، تصفیه و بازیافت روغن فعالیت دارد مراجعه کنید.

سوالات متداول

8 دلیل مهم ورود روغن به محفظه سوخت چیست؟

خوردگی کاسه نمد خودرو – ساییدگی لاستیک – خرابی یاتاقان ها – نشتی روغن از واشر سر سیلندر

روغن سوزی موتور ماشین چیست؟

خروج دودی آبی رنگ از اگزوز را می توان از علائم روغن سوزی موتور ماشین دانست و برای آن باید چاره ای بیندیشیم که با تولید روغن مناسب از روغن سوزی خودرو در آینده جلوگیری کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر وارد مقاله شوید.

جستجو در سایت

مقالات نیرونماد

مشاهده مقالات بیشتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا