علت پایین رفتن سطح روغن ترمز چیست

 علت پایین رفتن سطح روغن ترمز چیست؟

علت پایین رفتن سطح روغن ترمز چیست؟ اگر بخواهیم به این سؤال پاسخ بدهیم باید در نظر بگیریم که این بخش شرح کاملی از روغن ترمز، علت پایین رفتن سطح روغن ترمز، زمان مناسب برای تعویض روغن ترمز و…. می باشد که در ادامه آن را بیان می کنیم. روغن ترمز یکی از موارد اصولی و مهم در ساختمان یک خودرو محسوب می شود و عملکرد آن تأثیر چشم گیری در نحوه کار خودرو دارد و همچنین نباید نسبت به تصفیه روغن هم بی توجه بود. از این رو مالکین خودرو باید هر چند مدت یکبار سطح روغن ترمز خود را کنترل کنند و در صورت پایین رفتن سطح روغن  به یافتن عیب خودرو بپردازند.

روغن ترمز چیست؟

روغن ترمز چیست

از اجزای اصلی یک خودرو که سبب سلامت کاری و عملکرد مناسب آن می شود، می توان به روغن ترمز اشاره کرد، در واقع نقش روغن ترمز زمانی مشخص می شود که شما پا بر پدال ترمز خودرو قرار می دهید متوجه خواهید شد که سلامت و دقیق عمل کردن ترمز خودرو به روغن آن وابسته است و علاوه بر حفظ امنیت خودرو، سلامتی و ایمنی جان سرنشینان هم در گرو روغن ترمز و تأثیرات مثبت آن بر پدال ترمز قرار دارد.

در واقع بازیافت روغن کارکرده هم می تواند به چرخه صنعت خودروسازان کمک شایانی کند. از این رو ساختار روغن ترمز هم بر پایه مواد نفتی استوار است و ترکیب مواد نفتی و مواد افزودنی سبب شکل گیری روغن ترمز شده است، از ترکیب به دست آمده برای روان شدن و دقیق کار کردن قطعات خودرو استفاده می شود، همچنین بهینه و به صرفه شدن مخارج خودرو، سلامت و حفظ عملکرد خودرو را سبب می شود، در نتیجه یکی از عوامل مهم و قابل توجه در یک خودرو روغن ترمز آن می باشد. 

علت پایین رفتن سطح روغن ترمز چیست؟

برای آگاهی از علت پایین رفتن سطح روغن ترمز کار خاصی مدنظر نیست، کافی است شما پدال ترمز را فشار دهید، خواهید دید که قدرت اولیه را در حین انجام کار ندارد و دچار تغییرات شده است. در این زمان است که متوجه می شویم سطح تولید روغن ترمز پایین تر از حد نرمال است و باید اقداماتی انجام گیرد، لازم به ذکر است که هر راننده باید اطلاعات کافی در رابطه با این موضوع داشته باشد زیرا این امری ضروری و بسیار مهم به شمار می آید؛

5 دلیل مهم برای پایین رفتن سطح روغن ترمز

دلایل برای  پایین رفتن سطح روغن ترمز

1.کافی نبودن لنت های ترمز

یکی از مواردی که به عنوان علت پایین رفتن سطح روغن ترمز شناخته می شود، مصرف شدن لنت های ترمز است که سبب کاهش میزان روغن ترمز می گردد در واقع این مسئله زمانی رخ می دهد که لنت ها خراب شده و به اصطلاح عامی گفته می شود عمر خود را کرده است، حال در این زمان باید برای تعویض لنت ها اقدام کرد تا سبب ایجاد مشکل نشوند.

2.نشت داشتن محل روغن ترمز

مسئله دیگر که علت پایین رفتن سطح روغن ترمز را بیان می کند، وجود نشتی ها در محل مخزن روغن ترمز است، برای شناخت این مشکل باید بدانیم زمانی که پدال ترمز را می فشاریم، پدال از سطح معمولی فراتر رفته و بیشتر فشرده می شود، این امر بیان می کند که عیب در مخزن روغن بوده و باید سریع تر آن را رفع کرد.

علت پایین رفتن سطح روغن ترمز به سبب وجود نشتی ممکن است به دلیل خرابی و فرسودگی مخزن هم باشد.

3.ایراد در شلنگ ترمز خودرو

ایراد در شلنگ ترمز خودرو

علت پایین رفتن سطح روغن ترمز گاهی ممکن است  مربوط به پارگی و خرابی در شلنگ ترمز باشد و اگر این چنین باشد، روغن ترمز از شلنگ پاره ریزش کرده و از مخزن خارج می شود و این امر سبب کاهش میزان تولید هیدروکربن و نابسامانی در عملکرد سیستم ترمز خودرو می شود.

4.ایجاد بوی سوختگی

زمانی که روغن ترمز ناکافی باشد، در حین ترمز متوجه بوی سوختگی می شویم و در این زمان لازم است از ترمز گرفتن های شدید خودداری کنیم. ترمز خودرو جزء شریان های حیاتی برای اتومبیل محسوب می شود، لذا عملکرد به موقع آن می تواند از آسیب ها و اتفاقات احتمالی تا حد چشم گیری جلوگیری کند، از این رو باید همیشه به مسئله ترمز، روغن ترمز و علت پایین رفتن سطح روغن ترمز توجه کرد و مشکلات پیش آمده را در اسرع وقت رفع کرد.

5.روشن شدن چراغ ABS

روشن شدن چراغ ABS

یکی دیگر از راه های شناخت کم شدن روغن ترمز خودرو، روشن شدن این چراغ است که به راننده یادآوری می کند سطح روغن ترمز کم تر از حد معمول شده و نیاز به احیا مجدد می باشد.

تمامی موارد ذکر شده در فوق به عنوان علت پایین رفتن سطح روغن ترمز شناخته می شوند و لازم به ذکر است که رانندگان گرامی حتماً به این موارد توجه داشته تا جان خود و دیگران را به مخاطره نیندازند، اگر چه این مسئله کوچک به نظر می آید اما توجه به آن ضروری و لازم الاجرا است.

بررسی مسائل حیاتی روغن ترمز

مسائل حیاتی روغن ترمز

آیا روغن ترمز نیاز به تعویض دارد؟

اگرچه برخی از افراد بر این باورند که روغن ترمز خودرو نیازی به تعویض ندارد و تنها در صورت کم شدن مقدار آن باید مخزن را پر کرد و همین امر کافی و کارآمد است، اما این فکر کاملاً اشتباه بوده و روغن ترمز در مدت یک یا دوسال نیاز به تعویض و هواگیری دارد و علت آن هم وجود شرایط آب وهوایی متفاوت، گردوغبار و…است. به عبارتی دیگر باید اظهار داشت افرادی که برحسب کیلومتر تعویض روغن ترمز را انجام می دهند.

باید مسافت طی شده بین ۴۰ تا ۵۰ هزار کیلومتر را برای تعویض روغن ترمز باید در نظر گرفته و اقدام به تعویض آن نمایند.

ساختار روغن ترمزها چگونه است؟

روغن ترمزها هم مانند دیگر روغن ها پایه و ساختاری دارند، البته باید در تهیه روغن ترمز به نکاتی که بسیار حائز اهمیت است توجه ویژه داشت به این صورت که روغن های تولید شده به نحوی باشند که رطوبت محیط را به خود جذب نکنند.

روغن ترمز با پایه سیلیکون

 1. این روغن ترمز رطوبت از محیط را به خود جذب نمی کند.
 2. به عنوان محصول فاقد آسیب و عوارض در هنگام تماس با پوست مصرف کننده تهیه و تولید شده است.
 3. دمای جوش مناسبی دارند.
 4. در کنار مواد پلاستیکی واکنش منفی نشان نمی دهند.
 5. آب را به خود جذب نمی کنند.

روغن ترمز با پایه گلیکول

 1. رطوبت محیط را به خود جذب نکرده و می تواند انتخاب مناسبی  باشد.
 2. از کیفیت بالایی برخوردار هستند.
 3. قیمت این روغن ترمز تقریباً بالاست.

 زمانی که روغن ترمز خودرو تعویض می گردد، سریعاً درب مخزن بسته شود تا از ورود هوا به داخل آن و ایجاد حباب ها جلوگیری شود و سیستم ایمنی خودرو به درستی عمل کند.

5 نکته کلیدی در رابطه با مخزن روغن ترمز 

مخزن روغن ترمز 

 1. از محل قرارگیری مخزن روغن ترمز آگاهی داشته باشیم. (در سمت راست قرار دارد)
 2. هر زمان که قصد بازکردن درب مخزن روغن ترمز را داریم، باید آن را با یک دستمال پاک کنیم.
 3. درب مخزن روغن ترمز را به آرامی و با احتیاط باز و بسته کنیم.
 4. به چراغ ها و نشانه ها توجه داشته باشیم.
 5. به مقدار روغن ترمز درون مخزن دقت کنیم.

دلیل خالی شدن روغن ترمز پراید

نشتی مخزن روغن ترمز پراید، سیلندر اصلی و شیلنگ‌ها، اصلی‌ترین دلایل کاهش روغن ترمز هستند. ممکن است پارگی شیلنگ ترمز دلیل این مشکل باشد. همچنین مصرف شدن لنت ترمز نیز می تواند علت کم شدن روغن ترمز پراید باشد. برای تشخیص صحیح، علت خالی شدن روغن ترمز پیکان و پراید بهتر است از یک تعمیرکار ماهر کمک بگیرید.

سخن پایانی

روغن ترمز یکی از موارد اصولی و مهم در ساختمان یک خودرو محسوب می شود و عملکرد آن تأثیر چشم گیری در نحوه کار خودرو دارد و نباید نسبت به آن بی توجه بود. برندهای مختلفی در زمینه تولید روغن ترمز فعالیت دارند اما یکی از بهترین آن ها در ایران که محصولاتی مطابق با استانداردهای جهانی تولید می کند نیرونماد است. از این رو شما می توانید برای تصفیه و بازیافت روغن و خرید با کیفیت ترین روغن های ترمز به وب سایت این مجموعه مراجعه کنید.

سوالات متداول

علت پایین رفتن سطح روغن ترمز چیست؟

برای آگاهی از علت پایین رفتن سطح روغن ترمز کافی است شما پدال ترمز را فشار دهید، خواهید دید که قدرت اولیه را در حین انجام کار ندارد و دچار تغییرات شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر وارد مقاله شوید.

روغن ترمز با پایه گلیکول به چه صورت است؟

رطوبت محیط را به خود جذب نکرده و می تواند انتخاب مناسبی  باشد – از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

جستجو در سایت

مقالات نیرونماد

مشاهده مقالات بیشتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا