فیلتر فشار چیست

فیلتر فشار چیست؟

فیلتر فشار معمولا برای تمیز کردن روغن موتور و جذب آلودگی‌های آن استفاده می‌شود. این قطعه تمام ذرات خارجی را جذب نموده و روان بودن روغن را حفظ می‌نماید. این خاصیت در مراحل موجود در بازیافت روغن می باشد. این قطعه به منظور فراهم کردن تميزی روغن در حد 7-4 NAS مش به کار می‌رود. اندازه کاغذ اين فيلتر بین 4 تا 12 ميکرون است. در این مقاله قصد داریم به پرسش فیلتر فشار چیست؟ پاسخ دهیم و شما را با ویژگی‌ها و وظایف مهم این محصول آشنا کنیم، پس لطفا تا انتهای بحث با ما همراه باشید.

منظور از فیلتر فشار چیست؟

در پاسخ به این پرسش که فیلتر فشار چیست، باید بگوییم که این کالا عمدتا در قسمت خروجی پمپ به کار می‌رود. این فیلترها دارای پوسته‌ای ضخیم هستند که به آن‌ها کمک می‌کند، تا در برابر فشار بالا مقاومت مطلوبی داشته باشند. وظیفه این قطعه مهم و کاربردی این است که باعث تصفیه روغن در موتورهای احتراق داخلی می شود. همواره یک‌سری ذره‌های براده‌ای در مسیر جریان روغن قرار می‌گیرد که اگر توسط فیلتر جذب نشوند، در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد می‌کنند.

برای این‌که به اهمیت این فیلتر پی ببرید، لازم است که ابتدا با تاثیر روغن بر عملکرد دستگاه آشنا شوید. به طور کلی روغن برای عملکرد بهتر موتور این مزایا را دارد:

 • روغن از اصطکاک قطعات جلوگیری کرده و به این ترتیب مانع از افزایش دمای قطعات مختلف می‌شود.
 • روغن با به وجود آوردن فضایی روان، تمامی حرکت قطعات را تسهیل می‌بخشد.
 • روغن مانع از سایش قطعات برروی هم شده و با این کار از استهلاک آن‌ها ممانعت به عمل می‌آورد.
 • روغن دما را پائین آورده و به بهبود عملکرد موتور کمک می‌کند.

حال که با وظایف روغن آشنا شدید، می‌توانید حدس بزنید که اگر این ماده روان نباشد و ذرات خارجی فراوانی در آن موجود باشد، چه مشکلاتی به وقوع می‌پیوندد. وقتی خلوص روغن کم می‌شود و سیالیت آن کاهش می‌یابد، عملکرد موتور به نحو مطلوب صورت نمی‌پذیرد و این مسئله باعث می‌شود که از عمر مفید آن کاسته شود. البته تولید روغن باکیفیت می تواند این عمر مفید را افزایش دهد.

فیلتر فشار با تصفیه روغن، تمام ناخالصی‌ های این ماده را گرفته و باعث روان شدن آن می‌شود. بنابراین همانطور که متوجه شدید این قطعه نقش مهمی در بالا بردن راندمان موتور دارد.

چه عواملی میزان خلوص روغن را کاهش می‌ دهد؟

چه عواملی میزان خلوص روغن را کاهش می‌ دهد؟

قبلا گفتیم که اگر خلوص روغن کاهش پیدا کند و ذرات خارجی موجود در آن زیاد شود، از قابلیت روان بودن روغن کاسته می‌شود. مهم‌ترین عواملی که میزان خلوص روغن را کاهش می‌دهد، در زیر آورده شده است:

 • عوض نکردن روغن در ‌مدت زمان طولانی
 • وارد شدن آلودگی‌های ناشی از موتور نظیر براده آهن به درون روغن
 • وارد شدن ذرات آلاینده محیطی به داخل روغن

روغن معمولا به منظور روانکاری، خنک کردن موتور و جمع‌آوری آلودگی‌ها از سطح قطعات موتور به کار می‌رود. عوض نکردن به‌موقع فیلتر فشار، علاوه بر این‌که از فشار روغن می‌کاهد، کیفیت عملکرد موتور را نیز کاهش می‌دهد.

 فیلتر فشار تمامی ذرات خارجی، گرد و غبار و براده‌های به وجود آمده توسط قطعات موتور را به خود جذب می‌کند و با این کار میزان سیالیت روغن را افزایش می‌دهد. روغن روان نیز به خوبی بین اجزای موتور حرکت کرده و ضمن روانکاری، دمای داخلی موتور را پائین می‌آورد. در این دمای کم، موتور به بهترین شکل می‌تواند، وظایف خود را انجام دهد و طول عمر مناسبی نیز پیدا می‌کند. با توجه به مطالب گفته شده، این فیلتر نقش بسیار پراهمیتی در بالا بردن راندمان موتور دارد.

وظایف فیلتر فشار

جنس قطعات و اجزای موتور از فلزاتی است که به‌شدت تحت تاثیر آسیب‌های محیطی قرار می‌گیرند، بنابراین نمی‌توان از آب یا جریان هوا برای خنک کردن‌ این دستگاه استفاده کرد. قطعات و اجزای موتور در تماس با آب یا هوا دچار خوردگی شده و ظرف مدت کوتاهی می‌پوسند.

از طرف دیگر حفظ تعادل دما در موتور باعث بهبود عملکرد و راندمان بالای آن می‌گردد. چنانچه دما از حد استاندارد بالاتر رود، قطعات موتور ممکن است دفرمه شده و یا جابجا شوند. این قطعات در اثر گرما منبسط شده این امر نیز به نوبه خود مانع از عملکرد مناسب اجزای موتور می‌گردد. افزایش دما همچنین موجب مستهلک شدن قطعات موتور و یا حتی سوختن سرسیلندر می‌شود.

با توجه به این نکات تنها راه برای پائین آوردن دما و افزایش راندمان موتور، استفاده از روغن به‌ منظور روانکاری است. روغن صنعتی در کنار کاهش دمای قطعات موتور، اصطکاک بین اجزا را نیز کاهش می‌دهد. فیلتر فشار با پاک‌سازی این ماده، موجب حرکت روان‌تر روغن شده و به خنک شدن اجزا و قطعات موتور کمک شایانی می‌کند. برای حفظ کیفیت روغن این فیلتر باید در دوره‌های زمانی منظم عوض شود.

وظایف فیلتر فشار عبارتند از:

 • روغن را تصفیه کرده و درجه خوص آن را افزایش می‌دهد.
 • باعث حفظ سلامت اجزای موتور و بالا بردن راندمان آن می‌گردد.
 • موجب بالا رفتن طول عمر روغن می‌شود.
 • این قطعه مدار روغن را باز نگه می‌دارد و از رسوب ذرات در مسیر ممانعت به عمل می‌آورد.
 • باعث حفظ حجم و فشار روغن می‌گردد.

خصوصیات فیلتر فشار مرغوب

خصوصیات فیلتر فشار مرغوب

زمانی که ذرات خارجی و آلودگی‌های که در درون روغن هیدرولیک هستند، وارد سیستم می‌شوند، اغلب موجب آسیب رساندن به قطعات هیدرولیکی می‌شوند. به همین علت به منظور جلوگیری از صدمه دیدن اجزا باید از فیلتراسیون درجه یک استفاده کنیم.

فیلتر هیدرولیکی در انواع گوناگون توسط کارخانجات تولید می‌شود، که یکی از آن‌ها فیلتر فشار است. این نوع فیلتر ﺑﺎلاﺗﺮﯾﻦ میزان ﺗﺤﻤﻞ ﻓﺸﺎر درﺳﯿﺴﺘﻢ را داراست و به نحو احسن می‌تواند، عملیات ﻓﯿﻠﺘﺮاﺳﯿﻮن را انجام دهد. اگر نیاز به اطلاعات بیشتری از روغن هیدرولیک دارید، می توانید به مقاله تصفیه روغن هیدرولیک چیست،‌ مراجعه کنید.

این فیلترها در کیفیت‌های مختلفی به بازار مصرف عرضه می‌شود که قیمت هرکدام با توجه به سطح کیفی آن متفاوت است. یک فیلتر باکیفیت و مرغوب دارای خصوصیاتی است که عبارتند از:

 • تعداد کاغذهای به کار رفته در آن زیاد است.
 • از قابلیت تصفیه مطلوبی برخوردار است.
 • محفظه اصلی فیلتر باید در مقابل حرارت داخلی موتور و همچنین فشار مقاوم باشد.
 • کاغذهای فیلتر باید استحکام بسیاری داشته باشند، تا در برابر فشارهای ناشی از روغن دچار پارگی نشوند.
 • دیواره‌های این قطعه باید در برابر خوردگی از خود مقاومت نشان داده و زنگ نزنند.
 • باید عایق‌بندی خوبی داشته باشد و مانع از نفوذ ذرات به درون روغن شود.
 • فیلتر مرغوب باید سوپاپ اطمینان داشته باشد.

سخن پایانی

روغن باعث روانکاری قطعات موتور شده و با حرکت در بین اجزای آن دمای دستگاه را کاهش می‌دهد. روغن همچنین از اصطکاک قطعات داخلی موتور جلوگیری کرده و مانع از استهلاک زود هنگام این اجزا می‌گردد. اگر روغن به دلیل ورود ذرات خارجی خاصیت روان بودن خود را از دست بدهد، عملکرد موتور دچار اختلال می‌شود. فیلتر فشار با جذب آلودگی‌ها و ذرات خارجی، مانع این کار شده و سیالیت روغن را حفظ می‌کند، پس نقش این قطعه را در افزایش طول عمر موتور نباید نادیده گرفت.

فروشگاه آنلاین نیرونماد انواع روغن صنعتی و روغن موتور با کیفیت و مطابق با استانداردهای جهانی را با قیمت مقرون به‌صرفه ارائه می‌دهد. این مجموعه با حذف واسطه‌ها، محصول را به صورت مستقیم در اختیار مشتریان قرار می‌دهد، برای خرید محصول مورد نظر خود کافی است که به وب‌سایت نیرونماد مراجعه کنید.

جستجو در سایت

مقالات نیرونماد

مشاهده مقالات بیشتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا