روغن مناسب برای کمپرسور باد

روغن مناسب برای کمپرسور باد چه ویژگی هایی دارد؟

استفاده از روغن مناسب برای کمپرسور باد بسیار حائز اهمیت است، چرا که روغن باعث می شود تا کمپرسور باد به صورت کاملا روان کارکند و اصطحکاک در بین اجزای کمپرسور کاهش یابد. انتخاب یک روغن درست برای کمپرسور باد نیاز به رعایت کردن معیار های زیادی می باشد. همچنین فیلتراسیون روغن کمپرسور باد اهمیت بالایی در سلامتی روغن دارد که باید به این مورد نیز دقت زیادی شود.

اهمیت روغن در کمپرسور باد چیست؟

بر خلاف باور اکثریت مردم روغن در کمپرسور باد علاوه بر اینکه وظیفه روانکاری اجزای متحرک را دارد، نقش های دیگری را نیز برعهده دارد. از جمله مهم ترین وظایف این مایع در کمپرسور باد توضیع و انتقال گرمای ایجاد شده به بیرون می باشد. با توجه به اینکه کمپرسور های باد برق را تبدیل به گرما می کنند و این گرما باعث افزایش ذما در دستگاه می شود.

اگر روغن کمپرسور باد این گرما را نتواند از دستگاه به بیرون هدایت کند علاوه براینکه عمر کمپرسور به شدت کاهش خواهد یافت، باعث وجود مشکلاتی از جمله افزایش اصطحکاک قطعات، کاهش عمر اتصالات و تسمه و افزایش احتمال ایجاد نشتی در کمپرسور باد خواهد شد.

روغن مناسب کمپرسور باد می تواند گرمای ایجاد شده در دستگاه را جذب خود کند و به بیرون انتقال دهد در نتیجه دمای کمپرسور شروع به کاهش یافتن خواهد کرد و باعث افزایش ظول عمر کمپرسورهای باد می‌شود.

اگر در تعویض روغن کمپرسور باد خود کوتاهی کنیم باعث می شود تا دستگاه ما با مشکلات زیادی مانند افزایش دما بیش از حد، فرسایش یافتن زود هنگام، افزایش استهلاک در اجزای متحرک و کاهش طول عمر آن مواجه شود.

به همین دلیل باید روغن کمپرسور خود را به موقع تعویض کرده و حتما دقت داشته باشیم که روغن مناسب برای کمپرسور باد  را استفاده کنیم تا دستگاه با مشکلات دیگری برنخورد.

آیا تمامی کمپرسور ها نیاز به روغن دارند؟

در صورت اینکه از یک کمپرسور باد روغنی استفاده می کنید، حتما اطلاع دارید که کمپرسور باد شما به روغن مناسب برای کارکرد بهینه نیاز دارد. در نظر داشته باشید که بعضی از کمپرسور هایی که مدل آنها اویل فری می باشند نیازی به روغن نخواهند داشت.

البته حتی کمپرسورهای بدون روغن صنعتی نیز در گیربکس خود از روغن استفاده می کنند. در این نوع از دستگاه ها روغن داخل گیربکس بوده و هیچ گونه تماسی با هوای فشرده نخواهد داشت. برای اطلاع از اینکه کمپرسور شما از نوع روغنی است یا بدون روغن می توانید به دفترچه راهنما در هنگام خرید مراجعه کرده و یا از فروشنده کسب اطلاع نمایید.

آیا تمامی کمپرسور ها نیاز به روغن دارند؟

انواع روغن‌های کمپرسور باد موجود

در صنعت روغن های کمپرسور باد به دو دسته طبیعی و مصنوعی طبقه بندی می شوند. معمولا روغن مناسب برای کمپرسور بادهای پر مصرف روغن مصنوعی می باشد، البته در نظر داشته باشید که برای تمامی کمپرسور ها این نوع از روغن مناسب نیست و بعضا برای دستگاه های کم مصرف از روغن های طبیعی استفاده می شود.

۱ – روغن‌های طبیعی، استاندارد یا مینرال

این نوع از روغن ها قیمت پایین تری به نسبت روغن های مصنوعی دارند، به خاطر اینکه مواد تشکیل دهنده آنها مواد مدنی و آلی می باشد طول عمر خیلی کمتری در مقایسه با مایع های دیگر دارند؛ به دلیل کم بودن طول عمر این روغن ها باید در بازه های زمانی کوتاه تری تعویض شوند، همچنین این مایع سریع تر نسبت به روغن های مصنوعی می تواند بخار شوند.

به علت کم بودن عمر این مایع و سریع تر بخار شدن آن نیاز به تعویض این نوع از روغن ها بیشتر می باشد. در حالت کلی برای کمپرسور های پر مصرف و حساس استفاده از این نوع مایع توصیه نمی شود و در بیشت رمواقع مصرف این روغن در در کمپرسور های باد خانگی می باشد.

۲ – روغن‌های مصنوعی یا سینتیک

این نوع از روغن ها بر اساس مواد مصنوعی و نفتی تولید می شوند، از جمله مزیت های این نوع مایع ها داشتن طول عمر بیشتر و دوام بالاتری به نسبت روغن های طبیعی است. این نوع از روغن ها پایداری به نسبت بالایی در بخار شدن دارند و به همین دلیل مقدار وارد شدن این مایع ها به هوای فشرده بسیار کم است.

یکی دیگر از مزیت های اصلی روغن های مصنوعی داشتن قدرت بالا برای جذب گرما و انتقال آن به بیرون می باشد. معمولا توصیه می شود از این مایع در کمپرسور های بادی صنعتی که حساسیت بالایی دارند استفاده شود. اگر کمپرسور های شما نیاز به مصرف روغن زیادی دارند پیشنهاد می کنیم از روغن های سینیتیک استفاده کنید.

بهترین روغن برای کمپرسور باد؟

روغن استفاده شده در کمپرسور بسیار حائز اهمیت است چرا که ارتباط مستقیمی با سلامت دستگاه شما دارد. بهترین روغن کمپرسور باد، همان روغنی است که در دفترچه راهنما کمپرسور اشاره شده است.

اگر  دسترسی به دفترچه راهنما دستگاه ندارید می توانید با فروشنده کمپرسور تماس گرفته و نوع روغن مخصوص کمپرسور باد مورد نیاز در دستگاه را جویا شوید. احتمال دارد که روغن نوشته شده در دفترچه راهنما کمیاب باشد و نتوانید به راحتی آن را پیدا کنید و یا به هر دلیلی بخواهید روغن دیگری را جایگزین کنید، در این صورت می توانید یکی از موارد معرفی شده را بررسی کرده و در صورت صلاح دید استفاده کنید.

روغن مناسب برای هر کمپرسور باد

در صنعت روغن ها را بر اساس ویسکوزیته (گرانوری) آن ها طبقه بندی می کنند. این طبقه بندی با استفاده از استاندارد SAE مرتب می شود و به چند نوع SAE20 و SAE30 و SAE40 و… تقسیم می‌شوند. هرچقدر عدد در استاندارد بالا تر باشد میزان گرانوری روغن بالا بوده و از گرمای کمتری برخورد دارند.

کمپرسور های باد با استفاده از هر روغنی کار می کنند، اما در نظر داشته باشید که هر روغنی ویسکوزیته متفاوتی دارد. پس بهتر است برای داشتن طول عمر بیشتر و کارایی بالاتر دستگاه بهتر از روغن پمپ باد مخصوص خود دستگاه استفاده شود.

بطور معمول برای هر کمپرسور باد از چه روغنی استفاده می شود؟

بطور معمول برای هر کمپرسور باد از چه روغنی استفاده می شود؟

  • کمپرسور های باد یخچالی: در کمپرسور های بادی یخچالی معمولا باید از روغن های برودتی استفاده شود، زمان مناسب تعویض این روغن به طور معمول 6 ماه است. توجه داشته باشید که مقدار روغن مورد نیاز باید بر حسب توان موتور پمپ باد یخچالی انتخاب شود. میزان روغن مورد استفاده بسیار حائز اهمیت است به طوری که در کمپرسور های یخچالی 400 سی سی در حدود 2 لیتر مجاز به استفاده از روغن برودتی برای هر یک موتور هرمتیک می باشیم.
  • کمپرسور های باد پیستونی و تسمه‌ای: در کمپرسور های پیستونی و تسمه ای معمولا توصیه کارشناسان استفاده از روغن های VDL 68 و VDL 100 می باشد. همچنین می توانید از سری روغن های SAE 40 نیز براس دستگاه خود استفاده کنید. اگر دسترسی به این مدل از روغن ها را نداشتید می توانید از روغن های 10 یا 40 هیدرولیک نیز استفاده کنید.
  • کمپرسورهای باد روتاری و اسکرو: در کمپرسور های باد روتاری و اسکرو به طور معمول از روغن های کمپرسور گرید ۶۸ استفاده می شود.

بهترین زمان تعویض روغن کمپرسور باد چه موقع است؟

تعویض به موقع روغن کمپرسور به شما کمک می کند تا از مشکلاتی نظیر داغ شدن و افزایش فرسایش در دستگاه جلوگیری شود. اگر سلامت کمپرسور برای تان مهم می باشد پیشنهاد می کنیم حتما به زمان مناسب تعویض روغن دقت داشته باشید. اصولا زمان مناسب تعویض روغن در دفترچه راهنما دستگاه به درستی ذکر شده است، اما معمولا باید روغن کمپرسور را به ازای 300 تا 500 ساعت کارکرد عوض کرد.

اگر از دستگاه به طور یکسره استفاده نمی کنید برای جلوگیری از خرابی بهتر است هر 6 ماه یکبار روغن کمپرسور را تعویض کنید. البته توجه داشته باشید تمامی این ارقام به ازای کارکرد و نوع استفاده شما قابل تغییر می باشند از این رو بهتر است برای تخمین زمان درست تعویض روغن حتما از دفتر چه راهنما کمک بگیرید.

نتیجه گیری

توجه نکردن به روغن در کمپرسور ها می تواند باعث ایجاد مشکلات زیادی از جمله داغ شدن کمپرسور باد، افزایش دمای هوای فشرده، افزایش سایش قطعات کمپرسور باد و… شود. از این رو توصیه می شود که روغن مناسب برای کمپرسور باد خود انتخاب کرده و استفاده کنید. علاوه بر استفاده از بهترین روغن پمپ باد، باید به زمان مناسب تعویض روغن خود نیز دقت زیادی داشته باشید به طور معمول زمان مناسب تعویض روغن کمپرسور در دفترچه راهنما دستگاه به طور کامل آمده است.

جستجو در سایت

مقالات نیرونماد

مشاهده مقالات بیشتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا