روغن ریزی ماشین

آشنایی با دلایل روغن ریزی ماشین، راه های تشخیص و رفع آن

روغن ریزی ماشین از جمله مشکلاتی است که هر صاحب خودرویی بعد از مدتی با آن آشنا می شود. بی توجهی به این مشکل می تواند باعث ایجاد دردسرهای بزرگتری برای صاحبان خودرو شود. روغن از جمله سیال هایی است که در بخش های مختلفی از خودرو وجود دارد. از این مایع به عنوان روان کار قطعات که همزمان نقش خنک کنندگی را نیز بر عهده دارد، استفاده می شود. همچنین یکی از کارهای اصلی موتور، جداسازی آب از روغن و استفاده از هرکدام به صورت جدا برای سیستم خنک کننده قطعات موتور است. کم شدن روغن می تواند آسیب جدی به موتور بزند. به همین دلیل کم شدن یا نشتی روغن بسیار حائز اهمیت است.

علت روغن ریزی در ماشین

اگر با عملکرد خودروها آشنا باشید، حتما می دانید که روغن ریزی در ماشین یک اتفاق رایج و شایع است. علی‌ الخصوص این مشکل در خودروهای قدیمی بیشتر دیده می شود. همانطور که میدانید روغن نقش خنک کننده و روانکاری اجزای داخلی خودرو را دارد. روغن ریزی امکان دارد در بخش های مختلفی درون ماشین اتفاق بیفتد. برخی از مهم ترین و شایع ترین دلایلی که منجر به نشتی این سیال می شود عبارتند از:

 • خراب شدن واشر آب بندی
 • خراب شدن کاسد نمد گیربکس
 • سوراخ شدن محفظه روغن موتور
 • خراب شدن محفظه روغن هیدرولیک
 • آسیب دیدن پلوس

البته دلایل مختلف دیگری نیز میتاند در نشت روغن درون خودرو تاثیر گذار باشد.

انواع روغن ‌ریزی خودرو

روغن ریزی ماشین

تشخیص درست نوع روغن نشتی اولین قدم برای رفع روغن ریزی است؛ در واقع ماشین برای عملکرد درست، روانکاری و خنک کردن قطعات داخلی به روغن های مختلفی نیاز دارد. به این علت است که در وهله اول ابتدا باید تشخیص دهیم نوع نشتی روغن از چه نوعی می باشد. انوع روغن که درون خودرو ها به کار می رود شامل 4 نوع روغن موتور، روغن ترمز، روغن هیدرولیک (روغن فرمان)، روغن گیربکس است.

روغن ریزی موتور ماشین

رایج ترین نوع روغن ریزی خودرو معمولا مربوط به مربوط به روغن موتور ماشین است. عموما لکه های مربوط به روغن موتور به رنگ قهوه ای یا سیاه هستند چرب بودن لکه، مقاومت بالا در برابر تمیز شدن و داشتن بویی شبیه به بوی لاسیتیک سوخته از دیگر نشانه های تشخیص است. بیشترین روغن ریزی موتور معمولا مربوط به پیچ کارتل، واشر کارتل، کاسه نمد دو طرف میل‌ لنگ‌ها، لاستیک چکمه‌ ای، شمع روغن، فیلتر روغن، واشر سرسیلندر و … می‌شود در صورت مشاهده این نوع از نشتی بهتر است سریعا به مکانیکی مراجعه کنید؛ زیرا روغن ریزی موتور می تواند باعث خرابی در موتور و دیگر خرابی های دیگر نیز شود.

روغن ریزی بخش هیدرولیک خودرو

از اصلی ترین ویژگی های روغن ریزی از بخش هیدرولیک خودرو داشتن بوی تند، رقیق و رنگ قرمز یا قهوه ای است. این نوع از نشتی زیاد شایع نیست و می توان با چکاپ های دوره ای به راحتی از آن پیشگیری کرد؛ از دلایل نشتی روغن در سیستم هیدرولیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خرابی فشنگی هیدرولیک
 • خرابی مخزن هیدرولیک
 • خرابی شلنگ هیدرولیک
 • خرابی پینیون فرمان

روغن ریزی سیستم ترمز خودرو

خطرناک ترین نوع نشتی روغن ریزی از سیستم ترمز خودرو است در صورتی که این نوع از نشتی را مشاهده کردید حتما در اولین فرصت به یک تعمیرگاه مراجعه کنید. روغن ترمز رنگی شبیه به کهربایی و غلظت کم دارد؛ توجه داشته باشید که هرگونه سهل انگاری در نشتی روغن ترمز می‌تواند عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. وجود مشکل در قطعات پمپ ترمز، سیلندر ترمز و واشر ترمز از جمله دلایل نشتی می باشد. این نوع از روغن ریزی معمولا در نزدیکی چرخ ها اتفاق می افتد و تاثیر مستقیم بر سیستم ترمز خودرو دارد.

روغن ریزی گیربکس خودرو

این نوع از روغن ریزی بسیار شایع نیست و در مواقع خیلی کمی اتفاق میوفتد. از مشکلات تشخیص این روغن شباهت بسیار زیاد روغن گیربکس با روغن موتور از لحاظ کیفیت، ساختار و ترکیب است. اصلی ترین راه تشخیص تفاوت این دو روغن بوی آنهاس بوی روغن گیربکس کمی شبیه به بنزین می باشد در صورتی که بوی روغن موتور شبیه به لاستیک سوخته است. اغلب این نوع از روغن ریزی در قسمت جلویی خودرو اتفاق می آفتد. همچنین این نوع از نشتی می تواند به دلایل زیر اتفاق بیفتد:

 • سوراخ یا ترک خوردگی در پوسته گیربکس
 • خرابی فشنگ دنده عقب
 • مشکل در اتصال پوسته و پوسته کلاج
 • پاره شدن واشرها
 • عدم تعویض به موقع روغن گیربکس

چگونه محل روغن ریزی خودرو را پیدا کنیم؟

برای تشخیص چرایی روغن ریزی ابتدا باید به محل نشت دقت کرد چون که هرکدام از سیال های ماشین میتواند متعلق به قسمت خاصی از خودرو باشد. برای تشخیص روغن ریزی میتوانید یک کاغذ سفید یا کارتن را در زیر خودرو قرار داهید. با اینکار می توان به راحتی محل نشتی و نوع نشتی را تشخیص داد.

مراحل تشخیص روغن ریزی خودرو

تشخیص روغن ریزی ماشین

 • راحت ترین روش تشخیص نشتی پس از توقف چند ساعته  خودرو است به طوری که هنگامی که خودرو را خاموش کردید، پس از حدود 1 الی 2 ساعت کف محلی که ماشین را در آن نگه داشته اید را نگاه کنید.
 • دومین روشی که برای تشخیص روغن ریزی وجود دارد بردن خودرو به کارواش است. ماشین خود را به کارواش برده سپس اقدام به شستن موتور آن با رعایت موارد الزامی کنید. بعد از شستن موتور ماشین باید حدود 2 الی 3 روز با خودروی خود رانندگی کنید. در بیشتر موارد بعد از چند روز محل روغن‌ریزی مشهود است.
 • یکی از دلایل دیگری که بسیار مشهود است خرابی واشر درب سوپاپ خودرو به علت گرمای بالا و یا فشار زیاد می باشد. به طوری که واشر خودرو خراب شده و روغن از بالای موتور به زیر ماشین سرازیر می شود.
 • در بعضی از مواقع نیز امکان خرابی واشر درب کارتل ماشین نیز وجود دارد.

لازم به ذکر است که بهترین راه تشخیص روغن ریزی در خودرو رفتن پیش یک تعمیرکار خبره است زیرا که این دلایل می تواند در خودروهای مختلف متفاوت باشد. همچنین در نظر داشته باشید که دلایلی مانند روغن‌سوزی و کیفیت نامطلوب روغن انتخاب شده برای خودرو نیز می‌تواند باعث کاهش روغن خودرو شوند.

آیا روغن ریزی ماشین خطرناک است؟

علاوه بر اینکه روغن ریزی ماشین به سلامت خود و محیط اطراف آسیب هایی وارد می کند باید در نظر داشته باشید که روغن ریزی در سیستم ترمز و هیدرولیک به طور مستقیم با امنیت جانی ما و خوانواده ی ما سروکار دارد.روغن ریزی در سیستم ترمز می تواند باعث قطعی ترمز و کاهش قدرت آن می شود. همچنین نشتی در سیستم هیدرولیک خودرو باعث کم شدن توانایی در کنترل فرمان خودرو می شود. به همین علت در صورت دیدن هرگونه روغن ریزی در خودرو در اولین فرصت به یک تعمیرگاه مناسب مراجعه کنید.

نتیجه گیری

روغن ریزی ماشین می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. نشتی خودرو می تواند در یکی از 4 روغن استفاده شده درون خودرو رخ دهد. معمولا رانندگان توجهی ب روغن ریزی خودرو نمی کنند. حتما به محض مشاهده نشانه‌های روغن زیر خودرو، بلافاصله برای رفع نشتی روغن ماشین به‌ تعمیرگاه مراجعه کنید.

جستجو در سایت

مقالات نیرونماد

مشاهده مقالات بیشتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا