انواع فیلتر صنعتی

آشنایی با انواع فیلتر روغن صنعتی

یکی از پرکاربرد ترین قطعاتی که در دستگاه های مختلف به کار می رود فیلتر روغن است. در واقع فیلتر ذرات آلوده و ناخالص را از روغن حذف می کند؛ بدون اینکه مواد افزودنی را از آن جداکرده باشد. در صورت استفاده نکردن از فیتر روغن کیفیت، عملکرد و کارایی ماشین آلات به شدت پایین می آید. با استفاده از فیلتراسیون روغن مناسب می توانیم از ایجاد رسوب درون دستگاه ها و خرابی دستگاه ها جلوگیری کنیم؛ همچنین عمر دستگاه ها و کارایی شان بسیار بالا می رود.

فیلتر صنعتی چیست؟

یکی از اجزای جدانشدنی از ماشین آلات صنعتی فیلتر روغن است. اما در واقع منظور از فیلتر صنعتی چیست و چه کاربردی دارد؟ به صورت کلی وظیفه ی فیلتر صنعتی ایجاد مانع برای حرکت ذرات جامع و متعلقات اضافه موجود در سیالاتی از قبیل مایعات یا گازها می باشد. فیلترهایی که در صنعت جهان موجود است به دو صورت وجود دارند؛ بعضی از آنها در هنگام حرکت سیال عمل تصفیه را انجام میدهند و دسته دیگر با قطع شدن جریان سیال، و جلوگیری از حرکت فرآیند تصفیه را انجام می دهند.

انواع فیلتر صنعتی

به صورت کلی سیالات از دو دسته گازها و مایع ها تشکیل شده اند که هرکدام از آنها خاصیت شیمیایی، فیزکی، مکانیمی خود را دارد. از این رو فیلتر های صنعتی مختلفی داریم همانند:

فیلتر مکانیکی

ارزان ترین دسته ی فیلتر ها فیلتر مکانیکی هستند. وظیفه ی اصلی این دسته از فیلتر ها جذب آلودگی های بزرگ مثل کاغذ، پنبه، چوب و ضایعات دیگر البته باید به این نکته نیز توجه کرد که این فیلتر ها در طول زمان خاصیت خود را از دست داده و نیاز به تعویض خواهند داشت.

فیلتر روغن کارتریج

این دسته از فیلتر ها کمی گران تر از دسته ی قبلی هستند؛ معمولا به صورت مستقیم در مقابل روغن قرار میگیرند و مانع عبور آلودگی ها می شوند. از جمله ویژگی هایی که این فیلتر ها دارند این است که در نزدیکی منابع تغذیه قرار می گیرند و از آنجا عمل جلوگیری از ورود آلوذگی را انجام می دهند.

فیلتر های آهن‌ ربایی

همانطور که از اسمشان معلوم از با آهن ربا کار می کنند؛ در واقع با ایجاد یک میدان مغناطیسی ذرات فرومغناطیسی را جذب کرده و باعث جلوگیری ازایجاد رسوب و وارد شدن آلودگی می شوند. از اصلی ترین ویژگی هایی که دارند این است که در صورت گرفتگی یا ضعیف عمل کردن فیلتر تنها کاری که باید بکنیم عوض کردن آهن ربا یا پاک کردن آن است.

کاربرد فیلتر صنعتی چیست؟

فیلتر صنعتی

در هر صنعتی که نیاز به جداسازی و یا غربالگری داریم ما می توانیم از فیلتر های صنعتی استفاده کنیم. در اصل کار اصلی این دستگاه در صنعت جداسازی و تصفیه سیالات مورد استفاده است. از دیگر کاربردهایی که می توانیم اشاره کنیم:

  • حذف آلودگی های روغن و رساندن روغن به سطح تمیزی
  • مناسب برای استفاده روغن نو و دست دوم
  • جلوگیری از کم شدن کارایی سیستم و یا خرابی های سیستم
  • گاز زدایی
  • تغییر مقدار رطوبت

چرا باید از فیلتر صنعتی استفاده کنیم؟

آلاینده های موجود در سیالات می توانند در طولانی مدت می توانند بسیار خطرناک و آسیب رسان باشند. یکی از مهمترین نقش های فیلتر صنعتی، جذب و حذف این آلاینده ها و مهار آنها برای حذف و دفع مناسب است. تا از آسیب های جدی جلوگیری کنیم.

از جمله دیگر دلایلی که وجود دارد جلوگیری از ایجاد گازهای سمی در محیط زیست و جلوگیری آلودگی هوا است. فیلتر صنعتی کمک می کند که گاز های سمی و ضیان آور دفع شوند؛ همچنین آسیبی به محیط اطراف، محیط زیست و در بلند مدت به خوانواده های خودمان وارد نشود.

مهمترین فاکتورهای خرید فیلتر صنعتی

فیلترهای صنعتی نقش بسیار مهمی در ماشین ها و دستگاه ها دارند؛ اما باید توجه داشته باشید که چه نوعی از فیلتر ها را انتخاب کنیم تا بیشترین تاثیر گذاری و کارایی را برای ما داشته باشد. اولین نکته ای که باید در خرید دقت کنیم جداسازی جامدات از مایعات است. یک فیلتر صنعتی خوب باید بتواند به صورت کامل تمام آلودگی های موجود درون روغن را جذب کند؛ همچنین باید طراحی آن به گونه ای باشد تا در برابر خوردگی مقاوم بوده و جداسازی آلاینده ها را به بهترین شکل انجام دهد.

دومین نکته که حاوز اهمیت است؛ عدم جمع شدن روغن درون فیلتر می باشد. یک فیلتر خوب باید طوری طراحی شود که به هنگام جذب آلاینده ها مسیر روغن مسدود نشود.

سومین و آخرین نکته که باید به آن توجه داشته باشیم امکان تخلیه و یا تمیز کردن است. برخی از فیلتر ها به گونه ای طراحی می شوند که امکان تمیز کردن آنها وجود دارد؛ البته باید به این نکته نیز دقت کنید تا هرگز از مواد شوینده در هنگام تمیز کردن فیلتر استفاده نکنیم معمولا توصیه می شود که از آب به جای مواد شوینده استفاده شود.

روش شست و شوی فیلترهای صنعتی

دقت داشته باشید، توصیه ی ما این است که حتما برای شست و شوی فیلتر صنعتی از یک متخصص کمک بگیرید، تا از آسیب های احتمالی جلوگیری شود. اما روش برای شست و شو یکی است و شما می توانید با طی کردن این مراحل فیبر روغن خود را تمیز کنید. اولین کاری که نیاز است انجام دهید خارج کردن عنصر فیلتر است. پس از خارج کردن آن باید برای چند دقیقه عنصر را در یکی از موارد زیر خیس کنید:

  • گازوئیل
  • پاک کننده کربوهیدرات/خفه کننده
  • آب و صابون

تنها نکته ای که باید بسیار به آن دقت کنید این است که هر چند دقیقه یکبار عنصر را تکان دهید تا میاع درون آن به صورت کامل تخلیه شود. سپس فیلتر را با کمپرسور هوا خشک کنید؛ و مجدد در جای خود قرار دهید.

نتیجه گیری

انواع فیلتر روغن صنعتی معمولا برای دستگاه های خاصی استفاده می شوند تا مانع ورود آلودگی ها و ایجاد رسوب در دستگاه ها و یا خودرو ها شوند. این فیلتر ها انواع مختلفی، بر اساس کاربرد خود دارند. همچنین هنگام خرید باید دقت کنیم تا ویژگی هایی همچون عدم انسداد مایع، جداسازی جامدات از مایعات و امکان شست و شو را داشته باشند.

جستجو در سایت

مقالات نیرونماد

مشاهده مقالات بیشتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا