سوخت مازوت چیست؟ از فرایند تولید تا مضرات آن برای محیط زیست

سوخت مازوت، متهم ردیف اولی که موجب آلودگی هوا بسیاری از کلان شهرهای ایران از جمله تهران، قم، اصفهان و … شده است! اگر در حوزه پتروشیمی فعالیت داشته باشید، اصطلاحات و تعاریف مختلفی مثل طراحی و ساخت برج تقطیر، محصولات پتروشیمی، سوخت مازوت و … را می آموزید که از جمله پراستفاده ترین اصطلاحات، می توان به سوخت مازوت اشاره کرد.

سوخت مازوت در کنار خودروهای فرسوده، موتورسیکلت ها و سایر مواد آلوده کننده هوا، مضرات زیادی برای انسان و محیط زیست دارد؛ بسیاری از کشورهای خاور دور از این سوخت استفاده می کنند و هم اکنون کشورهای قزاقستان، ترکیه، روسیه و … جزء مصرف کنندگان پرمصرف آن هستند.

زمانی که بدانید سوخت مازوت چیست و چه تاثیرات مخربی دارد، با بخش عمده ای از دلایل آلودگی هوا آشنا می شوید.

سوخت مازوت چیست؟

سوخت مازوت به عنوان یکی از انواع نفت ها شناخته می شود که به دلیل ویسکوزیته بالا و کیفیت پایین، معمولا فقط در نیروگاه ها کاربرد دارد. در واقع بسیاری از نیروگاه ها در برخی کشورهای جهان مثل انگلستان، مازوت را به گازوئیل تبدیل و از آن برای اهداف مختلف استفاده خواهند کرد.

در گذشته و در کشورهای شوروی سابق و شرق دور، مردم از این سوخت صرفاً به دلیل گرم کردن خانه هایشان استفاده می کردند؛ چون تجهیزاتی در رابطه با تبدیل کردن آن به محصولات پتروشیمی را نداشتند. اما هم اکنون تکنولوژی ساخت تجهیزات تبدیل این سوخت پیدا شده است و در کشورهای مختلف می توان آن را به واسطه کوره های مخصوص به محصولات پتروشیمی تبدیل کرد.

مازوت را می توان نوعی نفت خام نیز به شمار آورد که علاوه بر دیگ های بخار در موارد مختلفی مثل گرمکن، چراغ و … کاربرد دارد. بسیاری از متخصصین از این مواد به عنوان حلال نیز استفاده می کنند.

بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران از مازوت برای گرم کردن دیگ های بخار استفاده می کنند، مازوت به دلیل گرمای سوختن بالا می تواند نیاز آنها را به هر نوع مواد مشابه از بین ببرد.

انواع این مواد را بر اساس فاکتورهای مختلفی دسته بندی می کنند که از جمله آنها می توان به میزان گوگرد موجود در ترکیباتشان اشاره کرد.

کاربرد سوخت مازوت چیست؟

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که کاربرد این سوخت ها چیست؟ در واقع مازوت ها قیمت بسیار ارزان و مناسبی دارند، به همین دلیل توسط برخی از کشورهای جهان استفاده می شوند. هم اکنون از این سوخت در کشتی ها، نیروگاه های حرارتی، دیگ های بخار و … استفاده می کنند.

ضررهای سوخت مازوت چیست؟

ضررهای سوخت مازوت چیست

سوخت مازوت چه ضررهایی برای انسان و محیط زیست دارد؟ در ادامه مهمترین مشکلات این سوخت برای محیط زیست و سلامتی را لیست می کنیم و درباره آنها توضیح می دهیم:

تاثیرات سوخت مازوت بر محیط زیست

مازوت ها و انواع سوخت های دیگر ترکیب های شیمیایی خاصی دارند که هر کدام می توانند تاثیرات مخرب و جدی بر روی محیط زیست بگذارند. در ترکیب این مواد معمولا انواع نفت های کوره نیز استفاده می شوند که آنها هم برای محیط زیست خطرناک هستند.

هر چند در زمان نفوذ این مواد به خاک، برخی از آنها تبخیر خواهند شد، اما در نقطه مقابل برخی دیگر ترکیبی از آب و خاک می شوند و نهایتاً تاثیر مخرب خود را بر محیط زیست می گذارند. علاوه بر این متاسفانه ماندگاری مازوت ها در خاک زیاد است و تا 10 سال نیز ماندگاری دارند.

در گذشته استفاده از این مواد بسیار رواج داشت و از آن برای گرم کردن خانه ها به عنوان نفت سفید استفاده می شد؛ همچنین از آن به عنوان پاک کننده و حلال نیز استفاده می کردند؛ همین امر موجب شد تا تاثیرات مخرب آن بر محیط زیست افزایش پیدا کند.

همچنین اکسیدهای گوگرد موجود در این سوخت با تبدیل شدن به اسید مشکلاتی مثل بارانی اسیدی، برف و مه به وجود می آورد. این باران های اسیدی مشکلاتی مثل حل شدن فلزها با ترکیبات باران ایجاد می کنند و می توانند تاثیرات نامطلوب زیادی مثل سوزاندن ریشه درخت ها،  فرسایش خاک، از بین رفتن پوشش گیاهی و خطر بروز سیل را بر محیط زیست بگذارند؛ با هر یک از این مشکلات کافیست تا انسان با چالش های مختلفی برای حفظ محیط زیست رو به رو شود.

تاثیرات سوخت مازوت بر سلامتی

متاسفانه این مواد برای سلامتی انسان نیز بسیار مضر هستند. در واقع مازوت ها را می توان در هوا، تنفس یا با پوست لمس کرد و حتی آنها را از طریق مواد غذایی خورد که قطعاً تاثیر مخربشان بر بدن باعث خواهد شد که درگیر مشکلات زیادی شوید. کسانی که در نزدیکی نیروگاه های مصرف کننده این سوخت ها زندگی می کنند نیز بیشتر در معرض آلودگی آن قرار دارند.

با سوختن مازوت ها، ترکیب های سمی دیگری از آن تولید می شوند که از جمله آنها می توان به Sox اشاره کرد. بخشی از Sox را گاز SO2 تشکیل می دهد؛ این گاز دشمن انسان بوده و برای سلامتی او خطرهای زیادی دارد. SO2 می تواند حتی در برخی موارد به قدری خطرناک باشد که به همراه بوی بد انسان را از پا در بیاورد و بکشد؛ در واقع با رسیدن غلظت این گاز به 500ppb می توان انتظار چنین اتفاقی را از آن داشت.

البته غلظت های کم مازوت ها نیز به نوعی مشکلات مختلفی برای انسان ها به وجود می آورند که از جمله آنها می توان به گلودرد اشاره کرد. مشکلاتی مانند قرمزی چشم ها، سینه درد، بیماری های قلبی و تنفسی و … نیز از دیگر تاثیرات مازوت ها هستند.

کلام آخر؛ سوخت مازوت، ارزان اما پر ضرر

با آگاهی از اینکه سوخت مازوت چیست و چه ضررهایی می تواند برای سلامتی و محیط زیست داشته باشد، تمایل انسان برای استفاده از آن به حداقل می رسد. ما باید به دنبال جایگزین های مناسبی برای مازوت ها باشیم تا کمترین میزان آسیب را به سلامتی خود و محیط زیست وارد کنیم. متاسفانه طبیعت و بسیاری از انسان ها دامن گیر ضررهای این مواد شده اند، اما باید به دنبال راه حلی کاربردی و مناسب بود تا جلوی این اتفاق را گرفت و محیط زیست را حفظ و سلامتی را برای انسان ها به ارمغان آورد. اگر در مورد این مطلب یا تولید، تصفیه و بازیافت روغن سوالی داشتید می توانید با کارشناسان ما در سایت نیرونماد مطرح کنید و سایر خدمات بهره مند شوید.

جستجو در سایت

مقالات نیرونماد

مشاهده مقالات بیشتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا