[breadcrumb]

بسکت فیلتر

فیلتر ابزاری است که برای جداسازی و فیلتراسیون ذرات معلق مورد استفاده قرار می گیرد.

شرکت نیرونماد خراسان قادر به طراحی و ساخت انواع بسکت فیلتر نسبت به نوع سیال، مش ذرات، دبی، فشار، شرایط کاری خط و مطابق با استاندارهای ساخت صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد و …. می باشد.

مزایای دستگاه

  • طراحی و ساخت بر اساس نوع سیال و فشار
  • قابلیت جداسازی ذرات از مش 1 تا 1000 میکرون
  • استفاده از متریال های تخصصی نسبت به نوع سیال
  • طراحی در ظرفیت ها و فشارهای مختلف

دریافت اطلاعات بیشتر

بسکت فیلتر یکی از ابزارهای مفید برای حذف و جداسازی هرگونه مواد و جامدات نامحلول از مایعات به‌خصوص آب است که تا سایز 10 میکرون قابلیت جداسازی دارد. تقریبا شبیه اتفاقاتی که در برج تقطیر با جداسازی محلول ها با استفاده از نقطه جوش آن ها رخ می دهد. این بسکت فیلترها در اویل اسکیمرها جای‌ گذاری می‌ شوند که با کارایی بسیار بالا و قابلیت نصب و تمیزکاری ساده و راحت یکی از کاربردی‌ ترین دستگاه‌ ها در حوزه فیلتراسیون در گذشته و حال هستند. این دستگاه‌ها دارای عملکرد ساده و نگهداری آسان هستند و طول عمر به نسبت زیادی دارند که این خود یک مزیت برای خرید این دستگاه است.

بسکت فیلترها بر اساس درجهٔ فیلتراسیون موردنیاز برای آب خروجی و آنالیز آب، اغلب با ترکیب با دیگر فیلترهای مکانیکی به کار می‌روند و قابل‌استفاده هستند. در این مقاله ما به معرفی اویل اسکیمر و تعریف اولیه بسکت فیلتر، نوع مواد سازنده، معیارهای طبقه‌بندی آن، کاربردها، کارایی و درجه‌بندی میکرون آن می‌پردازیم. آیا به دنبال خرید بسکت فیلتر متناسب با نیاز خود هستید؟

همانطور که از دستگاه اویل اسکیمر اطلاعاتی در اختیار دارید، می دانید که این دستگاه با کمک فیلتری به نام فیلتر بسکت، توانسته در بازیافت روغن از سطح آب بسیار مثمر ثمر واقع شود. ادامهٔ مطلب شما را با انواع بسکت فیلتر در اویل اسکیمرها، بسکت فیلتر روغن،‌ بسکت فیلتر آب که همگی در ارتباط با فیلتر بسکت هستند، آشنا می‌کنیم.

برای دریافت خدمات بسکت فیلتر از نیرونماد می توانید با شماره 05136024104 تماس بگیرید.

بسکت فیلتر چیست؟

بسکت فیلتر چیست؟

بسکت فیلتر نوعی فیلتر است که در فیلتراسیون مایعات و گازها رایج و کاربرد دارد. همان‌طور که از نام آن پیدا است، بسکت فیلتر شکلی شبیه به بسکت یا همان سبد دارد.

بسکت فیلترها از چه ماده‌ ای ساخته شده‌ اند؟

مواد مختلفی در ساخت این بسکت فیلتر استفاده می‌شود. انتخاب نوع ماده سازنده بسکت فیلتر بستگی به نوع منطقه شما دارد. به صورت کلی مواد اولیه تشکیل‌دهنده بسکت فیلتر شامل فولاد کربن، فولاد ضدزنگ و مس است.

 فولاد ضدزنگ این امکان را به شما می‌دهد که به‌راحتی تمیز کنید و در برابر خوردگی مقاوم است. این ماده همچنین سبک‌ وزن است؛ از این رو، وزن کلی دستگاه شما را به حداقل می‌رساند. بااین‌حال، در مقایسه با انواع دیگر، یک ماده گران‌قیمت‌تر است.

فولاد کربنی، گزینه نسبتاً ارزان‌تری نسبت به فولاد ضدزنگ است. از جمله مزیت‌های آن می‌توان به اینکه بازیافت آن آسان است و می‌تواند در شرایط سخت محیطی مقاومت کند، اشاره کرد. این در حالی است که این ماده ایده‌آلی برای کاربردهای پرفشار نیست؛ زیرا به‌راحتی می‌شکنند. مس می‌تواند خواص جوشکاری بالایی را برای فیلتر سبد شما فراهم آورد. با این وجود به دلیل هزینه نسبتاً بالا، به‌ندرت مورداستفاده قرار می‌گیرد.

اجزای اصلی بسکت فیلتر شامل چه مواردی است؟

اجزای اصلی بسکت فیلتر شامل چه مواردی است؟

اجزای اصلی یک بسکت فیلتر شامل محفظهٔ بسکت فیلتر و المنت فیلتر است. این اجزا در کنار هم کار می‌کنند تا فیلتراسیون مؤثر و خوبی را برای شما به ارمغان بیاورند. محفظهٔ بسکت فیلتر، قسمت بیرونی آن در اویل اسکیمر است که می‌تواند از مواد مختلفی مانند فولاد ضدزنگ و آهن ساخته شده باشد. این قسمت دارای ورودی و خروجی مایع است که در دو موقعیت مختلف روی این محفظه قرار گرفته‌اند.

بسکت فیلتر همچنین دارای یک محفظه نگهدارنده کثیفی و آلودگی است که در طول فرایند فیلتراسیون، مایع مورد نظر، آلودگی را در خود نگه می‌ دارد. ظرفیت نگه دارندگی این محفظه به کاربرد شما و فرایند فیلتراسیون مربوط بستگی دارد. حال که صحبت از فیلتراسیون شد باید از نقش فیلتراسیون در تصفیه روغن و فیلتر الکترواستاتیک آشنا شوید.

 المنت فیلتر جزء بسیار مهمی در بسکت فیلتر شما است؛ چرا که در این موقع است که فیلتراسیون واقعی در دستگاه انجام می‌شود. المنت فیلتر دارای دهانه‌های متعدد و فراوانی است که به مایع این اجازه را می‌دهد که درحالی‌که آلاینده‌ها را نگه می‌دارد، از آن عبور کند. این امر، فیلتراسیون مناسب مایع شما را تضمین می‌کند. اندازه دهانه‌ها بستگی به اندازه آلاینده‌هایی دارد که می‌خواهید از مایع خود فیلتر کنید.

مکان استفاده از بسکت فیلتر

بسکت فیلترها به سبب کارایی و ویژگی‌هایی که دارند، طیف وسیعی از کارها را می‌توانند پوشش دهند. از جمله کاربردهای مختلف بسکت فیلتر، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

صنایع غذایی

در کارخانه‌های صنایع غذایی، فرایند فیلتراسیون یک فرایند مهم و حیاتی است. این کارخانه‌ها نیاز به یک فیلتراسیون عالی و تمیز دارند که با بسکت فیلتر می‌توان این فرایند را بهبود بخشید تا محصولاتی ایمن و بهداشتی را برای ما فراهم کند و به ارمغان بیاورند.

تصفیه‌ خانه‌ های آب

آب تمیز و بهداشتی، یکی از نیازهای ضروری هر انسانی است که مسئولان باید برای همه تأمین کنند. فرایند فیلتراسیون، نقشی کلیدی در این امر برای اطمینان از داشتن آبی بهداشتی برای استفاده دارد.

همچنین در تصفیه‌خانه‌های زباله، استفاده از بسکت فیلتر ذرات ناخواسته از زباله‌ها را جداسازی می‌کند که به ما برای فرایند جداسازی، کمک فراوان و قابل‌توجهی می‌کند. بعد از فیلتراسیون مواد، می‌توانید از آنها به طور بهینه برای ساخت کود و… استفاده کنید.

صنایع و معادن

در فرایند استخراج فلزات از معادن، شما باید هسته اصلی را فیلتر کنید تا ذرات ناخواسته و ناخالصی‌ها از آن جداسازی شوند. در این مورد نیز بسکت فیلتر به کمک شما می‌آید و کار را برای شما راحت می‌کند.

صنایع شیمیایی

در این صنعت نیز، وظیفه و کار اصلی بسکت فیلتر جداسازی ذرات و ناخالصی‌ها از حلال‌های شیمیایی مختلف است. میزان اثربخشی و درصد پاکسازی آن، بستگی به منافذ بسکت فیلتر دارد.

صنعت داروسازی

رعایت بهداشت در داروسازی اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. جلوگیری از پخش آلودگی در داروها بسیار حیاتی و مهم است؛ به طوری که شاید حتی با مرگ و زندگی انسان‌ها در ارتباط باشد. دقیقا برای ایجاد همین بهداشت است که بسکت فیلترها می‌توانند به این صنعت کمک کنند. همچنین با مواد شیمیایی مختلف موجود در داروها واکنش نشان نمی‌دهد و به صنعت داروسازی برای تولید داروهای به دور از آلودگی و قابل اعتماد، کمک زیادی می‌کند.

بیشتر بخوانید: تولید کاتالیست

انواع مختلف بسکت فیلتر

انواع مختلف بسکت فیلتر

بسکت فیلترها دارای 3 نوع اصلی هستند. هر کدام از این انواع بسکت فیلترها دارای ویژگی‌ها و خواص خودشان هستند که کارایی‌شان را تحت تاثیر قرار می‌دهد:

بسکت فیلتر توری

بسکت فیلتر توری نوعی بسکت فیلتر بافته شده است که آلاینده‌ها و آلودگی‌هایی با یک اندازه معین از مایعات را جدا و پاک‌سازی می‌کند. بسته به اندازه موردنظر، الگوهای بافت مختلفی را می‌توانید برای خود داشته باشید. شما می‌توانید از این نوع بسکت فیلتر در کاربردهای مختلفی مانند صنایع شیمیایی، مواد غذایی و … استفاده کنید.

بسکت فیلتر سوراخ‌ دار

این نوع بسکت فیلتر مزایای متعددی برای شما فراهم می‌کند. برای مثال به داشتن سوراخ، استفاده از آن کاری بسیار راحت است و فرایند فیلتراسیون را خیلی خوب و عالی پیش می‌برد؛ اما یکی از معایب آن را می‌توان یافتن مناسب‌ترین اندازه برای کاربرد شما دانست. انتخاب یک اندازه نامناسب منجر به فیلتراسیون ضعیف و بدون کیفیت مایع شما می‌شود. همچنین، کاربرد این نوع فیلتربسکت بیشتر در صنایع دارویی و شیمیایی است.

بسکت فیلتر سیمی گوه‌ ای

این نوع بسکت فیلتر دارای یک فیلتر سیمی گوه‌ ای است که بسته به عرض گوه‌ های آن، برای کاربردهای خاصی به کار می‌ رود. استفاده از این نوع مزایای بی‌شماری برای شما فراهم می‌کند و برای کاربردهای با بار سنگین استحکام مناسبی دارد.

 یکی از معایب آن را می‌توان هزینه آن دانست. استفاده از بسکت فیلتر سیم گوه‌ای در فیلتراسیون و جداسازی محلول‌ها برای کاربردهای مختلف صنعتی رواج دارد.

از بسکت فیلتر در چه مواردی استفاده می‌شود؟

کاربرد اصلی بسکت فیلترها این است که از آنها برای حذف آلاینده‌ها و آلودگی‌ها از مایعات استفاده می‌شود. به طور معمول نوع درجه‌بندی و پاک‌کنندگی بسکت فیلتر بستگی به سوراخ‌ها یا درجه‌ بندی میکرونی آنها دارد.

فیلتراسیون چه مزایایی دارد؟

فیلتراسیون چه مزایایی دارد؟

منحصربه‌فرد بودن بسکت فیلتر مزایای بی‌شماری پدید می‌آورد که ما در ادامه 4 مورد از آنها را برای شما بیان می‌کنیم. از جمله این مزایا عبارت‌اند از:

افزایش بهره‌ وری

بسکت فیلتر عملکرد و کارایی فیلتر را بهبود می‌بخشد.

دوام

بسکت فیلترها دوام زیادی را به کارکرد فیلتر و در کل به دستگاه می‌بخشند و این اطمینان را می‌دهد که حداکثر آلودگی از مایع موردنظر پاک شده است. دوام موردنیاز فیلتر با به‌حداقل‌رساندن آسیب به دستگاه، هزینه‌های کلی دستگاه را کاهش می‌دهد.

تطبیق‌ پذیری

شما می‌توانید از بسکت فیلتر در برنامه‌های کاری مختلف استفاده کنید. این به دلیل منحصر به‌ فرد بودن دستگاه و ویژگی‌های آن است که از جمله مزایای آن می‌توان به سازگاری در دما و فشار بالا، سازگاری با مایعات مختلف در برابر آسیب و خوردگی و … اشاره کرد. بسکت فیلترها انواع مختلفی دارند که همین مورد باعث می‌شود که شما متناسب با کاری که می‌خواهید انجام دهید، مطمئن باشید که بهترین نوع آن را در اختیار دارید.

سهولت تمیزکاری بسکت فیلتر

تمیزکردن بسکت فیلتر، کاری ساده و راحت است و همین امر موجب می‌شود که کار شما بهتر و بهداشتی‌تر انجام شود. همین مورد کافی است که از این دستگاه بتوانید در برنامه‌ها و کارانه‌های حساس‌تر مانند صنایع غذایی و … استفاده کنید. سهولت تمیزکاری فیلتر باعث می‌شود که دستگاه از هر نوع آلودگی به‌دور باشد و درست کار کند.

بیشتر با تبخیر کننده لایه نازک یا همان تین فیلم نازک آشنا شوید.

آیا بسکت فیلترها محدودیتی در استفاده دارند؟

آیا بسکت فیلترها محدودیتی در استفاده دارند؟

مانند هر نوع فیلتر دیگری، بسکت فیلترها هم محدودیت‌هایی در استفاده دارند که باید به آنها توجه داشت. از جملهٔ این موارد، می‌توان به هزینه خرید اولیه بالا و نگهداری منظم و دوره‌ای را نام برد.

طول عمر مفید بسکت فیلتر چه‌قدر است؟

به‌طورکلی عوامل مختلفی بر طول عمر آن اثر می‌گذارد. برای مثال نوع ماده‌ای که عمل فیلتراسیون بر روی آن انجام می‌شود بر روی طول عمر آن اثر دارد. دما و فشار کارایی بسکت فیلتر را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. همچنین عملکرد مداوم فیلتر سبد شما نیز طول عمر دستگاه را کاهش می‌دهد.

جمع‌بندی

در این مقاله از نیرونماد به بررسی و معرفی بسکت فیلترها، مشخصات و ویژگی‌ها، کارایی و طبقه‌ بندی آن ها پرداختیم. امیدواریم که با خواندن این مقاله به تجربیات خود افزوده و از آنها استفاده کنید. اگر سؤال و یا تجربه‌ ای در خرید بسکت فیلترها دارید در بخش نظرات با ما و دیگر خوانندگان این مطلب به اشتراک بگذارید.

اسکرول به بالا