[breadcrumb]

فلاشینگ سیستم هیدرولیک

فلاشینگ سیستم هیدرولیک چیست و چگونه انجام می شود؟ بیش از 70 درصد خرابی ها و از کارافتادگی ماشین آلات ناشی از حضور آلاینده های مختلف در سیال هیدرولیک و روغن های روانکار می باشد. سیستم فلاشینگ طراحی شده توسط شرکت نیرونماد خراسان جهت حذف این مواد آلاینده از سیستم های هیدرولیک و روانکار و شست و شوی مخازن و لوله ها بسیار موثر عمل می کند.

در فرآیند فلاشینگ، سیال تحت سرعت و دمای بالا به حرکت درآمده و به علت ایجاد جریان متلاطم، انواع آلودگی هایی که بر روی سطوح و قطعات سیستم ته نشین شده اند از آن جدا می شوند. این سیال به طور مداوم فیلتر شده، بنابراین آلودگی های موجود در آن جداسازی می گردد.

انجام فرآیند فلاشینگ در دو مرحله توصیه می شود. مرحله ی اول در زمان راه اندازی سیستم به دلیل ورود آلودگی های حاصل از ساخت و مونتاژ به سیستم هیدرولیکی و روانکاری است. مرحله ی دوم نیز پس از راه اندازی سیستم و قرار گرفتن در سرویس است که به دلیل تعمیرات و تعویض قطعات، آلاینده ها وارد سیستم می شوند و هم چنین سرعت پایین سیال روانکاری و هیدرولیک نیز منجر به ته نشین شدن ترکیبات آلاینده در لوله ها و مخازن می شود. قابل ذکر است ترکیبات آلاینده بر روی دیواره ها و کف مخازن ته نشین می شوند و در صورت نیاز به تعویض روغن در صورت عدم انجام فرآیند فلاشینگ، این آلاینده ها وارد روغن جدید شده و آن را آلوده می کنند.

دقیقا همانند بازیافت روغن، اگر سیستم فلاشینگ سالم باشد باعث افزایش طول عمر دستگاه ها می شود. فلاشینگ سیستم هیدرولیک نسبت به تمیزی و خلوص سیال هیدرولیک بسیار حساس می باشند طوری که بیش از 70 درصد خرابی این تجهیزات ناشی از آلودگی روغن و سیال هیدرولیک است. در سیستم های هیدرولیک، پایین نگه داشتن آلودگی روغن و تمیز کارکردن به عنوان یک اصل مهم به شمار می‏ رود. اما پس از اینکه روغن صنعتی شما آلوده شد، نیاز به بازیافت و تصفیه روغن دارید که باید اطلاعات کافی در این زمینه را داشته باشید.

با وجود اینکه در این سیستم ها از فیلتر استفاده می کنند اما گاهی به دلایل مختلف، آلودگی وارد سیستم هیدرولیک می شود که باید این آلودگی رفع گردد. انجام عملیات حذف آلودگی‏ ها را فلاشینگ می نامند. اگر می خواهید درباره فلاشینگ سیستم هیدرولیک و اصول مربوط به آن اطلاعاتی را کسب کنید تا پایان با ما همراه باشید.

فلاشینگ سیستم هیدرولیک چیست؟

فلاشینگ سیستم هیدرولیک به این صورت است که کل سیستم از ابتدا تا انتها در یک مدار بسته که شامل پمپ، تانک روغن و فیلترهای مورد نیاز است، قرار می‏ گیرد و روغنی مشابه روغن اصلی سیستم برای ساعت ها در مسیر چرخانده می ‏شود تا آلودگی ها با روغن فلاشینگ حمل شود و در فیلترها به دام افتد. البته باید به این نکته توجه کنید که آلودگی ها انواع مختلفی دارند مانند: آلودگی ذرات، آب، مخلوط شدن با روغن دیگر و آلودگی هوا. به طور کلی می‏ توان گفت مهم‏ ترین نوع آلودگی مربوط به ذرات معلق است.

خطرات فلاشینگ سیستم های هیدرولیک

در فلاشینگ سیستم هیدرولیک ما با روغن داغ با سرعت زیاد در یک سیستم سروکار داریم، در نتیجه خطراتی مانند خطر پاشیدن روغن داغ به پرسنل، خطر لیز بودن محیط کارگاهی و خطر پاشیدن سیال با فشار بالا وجود دارد. خطر برخورد سیال با سرعت بسیار بالا به انسان می تواند باعث سوراخ شدن پوست و وارد شدن روغن به داخل پوست شود و با توجه به این که سرعت سیال درون خطوط هیدرولیک در زمان فلاشینگ بسیار بالا است، در صورت استفاده از اتصالات نامناسب می تواند خطرساز شود. در نتیجه باید در مدار فلاشینگ حتماً از لوله ها، شیلنگ ها و اتصالات مناسب استفاده کنید و از محکم بودن اتصالات و باز نبودن آن ها اطمینان حاصل کنید.

 همچنین دما در فلاشینگ بسیار اهمیت دارد و بالابردن دما در این سیستم ضروری است؛ لذا خطر پاشیدن روغن با سرعت و با درجه حرارت بالا می تواند خطرناک و باعث ایجاد آسیب شود. اگر مخزن هیدرولیک به صورت کنترل شده گرم نشود می تواند باعث رسیدن دمای روغن به میزان دمای اشتعال و یا حتی احتراق روغن گردد و باعث آتش سوزي شود. همچنین ایمنی در فلاشینگ سیستم هیدرولیک باید به اپراتورها همواره آموزش داده شود. زیرا در صورت کنترل نشدن دما و فشار و اتصالات غیراستاندارد، عملیات می تواند به یک فاجعه تبدیل شود.

شیوه های فلاشینگ

فلاشینگ سیستم هیدرولیک شامل شیوه هایی است که به شرح زیر می باشد:

فلاشینگ سیستم هیدرولیک شامل فعالیت هایی است كه برای حذف رسوبات و مواد معلق در سیستم صورت می گیرد. حذف آلاینده های مضر چه به صورت محلول و یا به صورت نامحلول در روغن نقش مؤثری در جلوگیری از تشكیل مواد لجنی ایفا می‏ کند. استفاده از شیوه نامناسب نه تنها فایده ای ندارد، بلکه ممكن است آثار منفی نیز به دنبال داشته باشد. استفاده از سیال شیمیایی، دما، فشار و یا سرعت سیال نامناسب بر دستگاه، آب بندی آن و حتی سیال روانكار اثر نامطلوبی را خواهد داشت.

·       فیلتراسیون

در برخی از دستگاه ها كه فیلتر جزئی از سیستم نیست می توان با استفاده از یك فیلتر، تا حد زیادی میزان آلاینده های جامد و غیر محلول در سیستم را كاهش داد. در این میان با فیلتراسیون روغن های صنعتی آشنایی دارید؟ یکی از محصولات و خدمات قابل ارائه در نیرونماد می باشد که می توانید با کارشناسان ما برای کسب اطلاعات بیشتر ارتباط بگیرید.

·       ایجاد تلاطم

در سیستم های هیدرولیک و جعبه دنده ها با استفاده از یک سیال با ویسكوزیته پایین و سرعت بالا كه حدود 2 تا 4 برابر سرعت سیال روانكار بكار گرفته شده در سیستم است، می توان آلاینده ها را از سیستم خارج كرد.

  • دمای چرخه ای روغن فلاشینگ

 با ایجاد شوک حرارتی در دمای بالاتر از 38 درجه رسوبات به راحتی در فلاشینگ سیستم هیدرولیک از سطوح جدا می شوند.

·       جریان ضربه ای روغن

با تغییر شدت جریان سیال فلاشینگ سیستم هیدرولیک، جریان ضربه ای سیال ایجاد می شود كه به جدا شدن رسوبات از برآمدگی و شیارهای سطوح كمک می کند.

·       معكوس كردن جریان روغن

با تغییر جهت جریان سیال، رسوباتی كه به یک سمت می روند از سطح دستگاه جدا شده و وارد جریان سیال می شوند.

  • باردار كردن ذرات

با استفاده از روش باردار کردن ذرات، رسوبات به راحتی مانند ذرات میكرونی از جداره سطوح جدا می شوند و وارد روغن می شوند.

بیشتر بخوانید: تولید هیدروکربن چگونه انجام می شود؟

فلاشینگ با استفاده از پاک کننده ها

با توجه به میزان آلودگی برای كاهش آلاینده های سیستم، از پاک کننده های مختلفی استفاده می شود كه با غلظت 5 تا 15 درصد به سیال فلاشینگ اضافه می شود. از جمله موارد مهم برای انتخاب حلال مناسب، سازگاری آن با روغن، آب بندها و سطوح دستگاه است.

تمیزکردن شیمیایی و مكانیكی

 از دیگر شیوه های فلاشینگ استفاده از تركیبات شیمیایی فعال مانند اسیدها و بازها است كه به راحتی آلاینده های آلی و غیر آلی را در خود حل می کنند. در شیوه تمیزکردن مكانیكی با استفاده از برس ها، سطوح داخلی مخزن هیدرولیک و جعبه دنده ها را از مواد آلاینده پاک می کنند.

استفاده مناسب از شیوه های مختلف فلاشینگ سیستم هیدرولیک باعث افزایش طول عمر دستگاه می شود، انتخاب نامناسب از شیوه های فلاشینگ علاوه بر هدررفتن هزینه و وقت، گاهی ممکن است بی تأثیر باشد و ممكن است روی دستگاه و روغن اثر منفی داشته باشد. در این میان ممکن است احساس نیاز خود را به تولید روغن حس کنید که امری بسیار ضروری و مهم در تمام امور صنعتی می باشد.

 به عنوان مثال برای جلوگیری از زنگ زدگی سطوح فلزات از ادتیوهای ضد زنگ استفاده می شود. گاهی ممكن است با استفاده از سیال فلاشینگ نامناسب، ادتیوهای مذكور با سیال فلاشینگ اسیدها و یا بازها تركیب شود که باعث كاهش زود هنگام میزان زنگ زدگی می شود.

اجرای عملیات فلاشینگ

فلاشینگ روغن به دو نوع فلاشینگ داخلی و فلاشینگ خارجی تقسیم بندی می شود که تفاوت فلاشینگ داخلی و خارجی به شرح زیر است:

اگر سیستم آلودگی کمی داشته باشد، تنها قطعات حساس به آلودگی باز می شوند و با استفاده از یونیت و پمپ های اصلی سیستم، عملیات فلاشینگ صورت می گیرد که به آن فلاشینگ داخلی می گویند. در این روش نیازی به یونیت و فیلترهای مجزا نخواهیم داشت. اما اگر سیستم مورد بهره برداری نباشد و تازه تجهیزات نصب شده باشد در این حالت ما به یک یونیت جدا نیاز داریم زیرا مش بندی فیلترها باید از درشت به ریز تغییر کند تا هزینه اضافی برای فیلترها متحمل نشویم. اصول کار فلاشینگ داخلی مشابه فلاشینگ خارجی است.

نتیجه گیری

فلاشینگ سیستم هیدرولیک عبارت است از جداسازی ذرات آلوده از روغن و سیستم هیدرولیک با استفاده از فیلتر با سرعت جریان سیال بالا و دمای مناسب. در این حالت روغن با سرعت بالا ذرات موجود در سیستم و جداره های لوله ها و منافذ را با عبور از کلیه‏ مسیرها جداسازی می ‏کند. از برترین مجموعه ها در زمینه‏ نجام عملیات فلاشینگ سیستم‏ های هیدرولیک می توان به شرکت دانش ‏بنیان نیرونماد اشاره نمود.

اسکرول به بالا