[breadcrumb]

اویل اسکیمر

روغنی که به صورت یک لایه بر روی سطح آب مخازن جمع می شود را می توان توسط دستگاه بازیافت ROPE MOP روغن در بازه های زمانی دقیق حذف نمود .عملکرد این دستگاه بر مبنای قانون کمربند جاذب (adsorbent belt principle) می باشد که هدف آن بازیافت روغن از سطح آب است. این سیستم ضرورتا از جاذب‏ هایی از جنس فیبر هیدروفوبیک تشکیل می‏ شود، همچنین ماشین تمیز کننده ای وجود دارد که روغن‏ های جذب شده را از طناب می ‏چلاند.

این جاذب متشکل از نوارهای باریک زیادی است تا بتوان بالاترین سطح تماس با هیدروکربن را فراهم نمود. سطح روغنی فیبرها در برابر آب مقاوم است (ضد آب). فیبرهایی که از آن ها به منظور ساختن جاذب استفاده می شود، حتی بعد از گذشت مدت زمان طولانی، خصوصیات اولیه خود را حفظ می‏ کنند . این جاذب‏ ها بر روی سطح آب‏ های آلوده به هیدروکربن، غوطه ور هستند؛ طناب از طریق یک حرکت دوره ‏ای از آب به سمت تجهیز بازیافت حرکت می‏ کند و در آنجا محتوای هیدروکربن موجود در جاذب‏ ها درون غلتک ها چلانده می شوند و در محفظه‏ ی نگهدارنده جمع می شوند. پس از آنکه هیدروکربن‏ ها چلانده شدند، طناب مجددا در آب آلوده به روغن غوطه ور می شود تا یک چرخه‏ ی دیگر در سیستم فیزیکی بازیافت هیدروکربن‏ ها انجام شود. از این روش می‏توان در سطح دریا، درون مخازن و هر جایی که نفت، روغن و سوخته وجود داشته باشند استفاده نمود.

اویل اسکیمر(oil skimmer) یکی از مهم ترین تجهیزات و دستگاه ها در صنعت برای تصفیه آب و فاضلاب از مواد روغنی است. این دستگاه ها روغن و لایه های نفتی را از روی آب به صورت کلی پاک می کنند و نقش مهمی در افزایش کیفیت آب تصفیه خانه ها، استخرها و آب پالایشگاه ها دارند. پس اویل اسکیمر نقش مهمی در تصفیه روغن دارد که می توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه بدست آورید.

این دستگاه ها باتوجه به کاربردشان انواع مختلفی دارند و امکانات متنوعی را در اختیارتان می گذارند. در این مقاله ما راهنمایی نسبتاً جامعی را در مورد اویل اسکیمرها خدمت شما ارائه می دهیم، به خواندن ادامه دهید و تا انتها همراه ما باشید.

برای دریافت خدمات اویل اسکیمر از نیرونماد می توانید با شماره 05136024104 تماس بگیرید. به علاوه می توانید از مشاوره رایگان نیرونماد نهایت بهره را ببرید.

اویل اسکیمر چیست؟اویل اسکیمر چیست؟

اویل اسکیمرها یا جمع‌کننده های روغن، دستگاه ها و تجهیزاتی هستند که در محیط های مختلف برای تصفیه و جمع‌آوری روغن ها از روی آب قابل استفاده هستند. این دستگاه ها باتوجه کاربردشان از روش های متفاوتی برای جمع‌آوری انواع مواد نفتی، گازوئیل، نفت و هیدروکربن های آن گروه استفاده می کند که نتیجهٔ آن پاک سازی آب و مناسب سازی آن برای مصرف آبزیان و شرکت های صنعتی است.

اویل اسکیمرها این قابلیت را دارند که با جداسازی روغن، درجه خلوص آب را افزایش دهند و به حد مطلوبی برسانند که از آن با عنوان پاکسازی آب یاد می کنیم. در بسیاری از مجموعه های صنعتی نظیر کارخانه های پتروشیمی، کارخانه های فولادسازی، خودرو و پالایشگاه ها به دلیل اینکه احتمال مخلوط شدن آب و روغن زیاد است، برای جداسازی و تفکیک روغن ها و مواد نفتی از آب، از این نوع دستگاه ها استفاده می شود.

اسکیمرها بر چه اساسی کار می کنند؟

رابطه ای که بین آب و روغن به وجود می آید بر اساس و توسط عامل کشش سطحی و وزن است. عامل مهمی که باعث می شود روغن بر روی سطح آب قرار بگیرد، اختلاف دانسیته بین این دو ماده است. کاری که اویل اسکیمر انجام می دهد آن است که به کمک اختلاف کشش سطحی بین آب و روغن، باعث چسبندگی روغن به تسمه جمع‌کننده می شود. در واقع با تولید اویل اسکیمر، می توان گام مؤثری در جهت حذف باکتری های هوازی و غیرهوازی موجود در روغن های روی آب برداشت.

انواع اویل اسکیمر

اویل اسکیمرها را بر اساس نوع کاری که می کنند می توان به چند دسته تقسیم بندی کرد. یکی از فاکتورهای مهم آن در دسته بندی اویل اسکیمرها، شیوه جمع‌آوری روغن ها و مود نفتی از روی آب است. در بیشتر کارخانه ها و پالایشگاه ها و مینی پالایشگاه ها در تصفیه خانه هایشان از دستگاه های بزرگ و کوچک اویل اسکیمر و از نوع تجهیزات شناور برای جمع‌آوری آنها استفاده می کنند که در ادامه به نوع شناور آن نیز اشاره می کنیم.

حالا بیایید انواع آن را با هم بررسی کنیم:

اویل اسکیمر طنابی

اویل اسکیمر طنابی یکی از نمونه های اویل اسکیمر است که به دم گربه ای و دم روباهی نیز مشهور است. این نوع اویل اسکیمر شباهت های زیادی با اویل اسکیمر تسمه ای دارد که در ادامه معرفی می کنیم؛ اما تفاوت آنها در این است که به جای تسمه، از نوعی طناب استفاده می شود که دارای قابلیت جذب روغن است. این طناب هنگام استفاده، مدام می چرخد و از طریق تماس با سطح رویی آب، استخر یا دیگر محیط های آبی، آب را از این نوع مواد و آلودگی پاک می کند.

اویل اسکیمر شناور

اویل اسکیمر شناور

این نوع اویل اسکیمرها در مواردی کاربرد دارند که ضخامت روغن در سطح آب به مقدار بسیار زیادی باشد. اویل اسکیمر شناور جهت جداسازی آب و نفت در مخازن بزرگ و کوچک کاربرد دارد که می تواند توسط پمپ تعبیه شده در آنها، روغن و مواد نفتی جمع‌آوری شده مانند نفت، گازوئیل، و مواد روغنی را توسط شلنگ هایی به چندین متر دورتر انتقال داد.

اویل اسکیمر قیفی

اویل اسکیمر قیفی

در این نوع دستگاه ها قیف هایی را تعبیه کرده اند که به یک پمپ متصل است و از این طریق شروع به مکش روغن و آلودگی های نفتی از روی سطح آب می کند و سطح آب را پاک می کند. در ادامه روغن های جمع‌آوری شده توسط پمپ و شلنگ های آن به محیطی بیرون از آب برای تخلیه فرستاده می شود.

اویل اسکیمر تسمه ای

همان طور که از نام این دستگاه پیداست، در این دستگاه از نوعی نوار فلزی شبیه به تسمه برای پاک سازی آب استفاده می شود. سطح این تسمه دارای قابلیت جذب روغن، نفت، گازوئیل، گریس و هیدروکربن ها است. طرز کار اویل اسکیمر تسمه ای به این صورت است که پس از انداخته شدن درون آب، تسمه شروع به کار می کند و به مرور روغن و مواد نفتی را به خود جذب می کند. اویل اسکیمر تسمه ای باعث تولید هیدروکربن می شود.

بعد از آنکه تمام سطح تسمه با روغن و آلودگی ها پوشانده شد، تسمه به داخل دستگاه فرستاده شده و به وسیله تیغه های پاک کننده ای که درون آن قرار دارد، تمام آلودگی ها و مواد روغنی از روی سطح آن پاک شده و در صورت نیاز دوباره تسمه شروع به کار می کند. نام مواد جاذب روغن روی این تسمه Oelophil است.

اویل اسکیمر دیسکی

اویل اسکیمر دیسکی

این دستگاه یک روش ارزان قیمت برای حذف روغن ها از سطح آب است. این نوع اویل اسکیمر صفحات دیسکی دارد که برای فرآیند جمع‌آوری روغن استفاده می کند. دیسک ها پس از آغاز به کار، شروع به چرخش می کنند و لایه های روغنی و مواد نفتی را از روی سطح آب جمع‌آوری می کنند.

اویل اسکیمر بررسی

این نوع اویل اسکیمرها باتوجه به سفتی و نرمی و تراکم موهایشان و میزان روغنی که می توانند جذب کنند، تقسیم بندی می شوند. موهای نرم برای روغن سبک بهتر است درحالی که موهای سفت برای روغن های سنگین بهتر است. اسکیمرهای ثابت توسط موهای برس با روغن در تماس بوده و آن را جمع می کنند.

اسکیمرهای درام

در این نوع اسکیمرها یکی از پرکاربردترین نوع دستگاه ها در جهان برای بازیافت و جمع‌آوری روغن است. کارکردن با آنها بسیار ساده و در عین حال، مطمئن است. با چرخش درام درون دستگاه، روغن به سطح درام می رسد و از آب جدا می شود. سپس تیغه های تعبیه شدهٔ درون دستگاه، درام را از روغن پاک سازی می کنند و روغن دریافت شده را به مخزنی که درون دستگاه قرار دارد می فرستند.

اکنون شناخت خوبی از انواع اسکیمرها دارید، این موضوع را هم فراموش نکنید که اسکیمرهای مختلف (صاف، شیاردار، برس دار، دیسکی) برای افزایش میزان بازیابی روغن و استفاده در محیط های مختلف در دسترس هستند و کاربردهای زیاد دیگری می توانند داشته باشند.

بیشتر بدانید: تبخیر کننده لایه نازک

کاربردهای اویل اسکیمر

همواره یکی از مشکلاتی که در میان استخرهای پرورش آبزیان و کارخانه ها وجود داشت، تجمع یک لایه چربی بر روی سطح آب بود که به شدت بر روی کیفیت آن تأثیر می گذاشت و کیفیت را پایین می آورد. این لایه چربی علاوه بر اینکه باعث کاهش کیفیت آب می شد، به تجهیزات تصفیه خانه ها و کارخانه ها صدمات جبران ناپذیر و هزینه بری می زد و برای استخرهای پرورش آبزیان نیز مرگ آبزیان را در پی داشت.

به همین منظور و برای جلوگیری از این اتفاقات، دانشمندان تصمیم به ساخت اویل اسکیمر گرفتند. چند مورد از کاربردهای اویل اسکیمر را در زیر برای شما لیست کرده ایم:

  • استفاده از اویل اسکیمر در جهت افزایش طول عمر فیلترهای فاضلاب ها و استفاده از آن در مرحله پیش تصفیه فاضلاب
  • جداسازی روغن و آب در محیط ها و کارخانه های صنعتی
  • استفاده از آنها در جهت افزایش کیفیت آب مصرفی در مخازن پالایشگاه ها با ازبین بردن لایه ها و مواد نفتی و روغنی
  • ازبین بردن مواد روغنی و نفتی از استخرهای روباز پرورش آبزیان

مزایای استفاده از اویل اسکیمرها در صنعت

تمام این اویل اسکیمرها برای یک هدف ساخته شده اند و آن هم، جمع‌آوری مواد نفتی و روغن ها از سطح آب است. اما در نحوه جمع‌آوری و میزان جمع‌آوری، هر دستگاه اویل اسکیمر نتیجه ای متفاوت را رقم می زند. با این وجود، همه آنها دارای مزیت های خاص خودشان هستند. برخی از این مزیت ها، عبارتند از:

صرفه جویی در هزینه ها

استفاده از اویل اسکیمرها و حذف روغن قبل از تصفیه آب، هزینه ها را کاهش داده و عملکرد تصفیه آب را بهبود می بخشد.

افزایش طول عمر تجهیزات

حذف آلودگی های شناور بر روی آب باعث افزایش طول عمر تجهیزات می شود.

اتومات بودن کار

اویل اسکیمرها به صورت خودکار و پیوسته و مداوم نسبت به پاک سازی سطح آب اقدام می کنند که خود یک مزیت به حساب می آید.

ایمنی بیشتر

شاید دور از ذهن باشد ولی ایجاد یک لایه روغن بر روی سطح آب می تواند باعث ایجاد آتش‌سوزی شود. وجود یک اویل اسکیمر می تواند از بروز این فاجعه جلوگیری کند و ایمنی را برای محیط فراهم کند.

بازیافت

روغن و موادی که اویل اسکیمر از سطح آب جمع می کند می تواند برای سایر شرکت ها ارزشمند باشد! از طرفی دیگر می توان همین روغن را بازیافت کرد و در دیگر کارها از آن استفاده کرد و یا مواد افزودنی را به آن اضافه کرد تا به تولید روغن جدید کمک کند.

ویژگی های یک دستگاه اویل اسکیمر

هر دستگاه اویل اسکیمر باید در بهترین وضعیت خودکار کند. ویژگی هایی که یک دستگاه اویل اسکیمر باید داشته باشد به شرح زیر است:

  • توان و ظرفیت کاری آن باید بر اساس مقدار گفته شده باشد.
  • اویل اسکیمر نباید برای کار مداوم نیاز به نظارت داشته باشد.
  • باید درباره مشکلات و هزینه های نصب آن فکر شود.

جمع بندی

اویل اسکیمرها یکی از پرکاربردترین دستگاه ها در صنایع مختلف صنعتی و پالایشگاهی هستند که کاربرد مهمی در این زمینه برای بازیافت و کارکرد هرچه بهتر دستگاه ها در این حوزه دارند. همچنین در مورد استخرهای پرورش آبزیان نیز کاربرد مهمی دارند و در حفظ سلامت آب و سلامت آبزیان نقش مهمی ایفا می کنند. ما در این مقاله نیرونماد به بررسی انواع اویل اسکیمر و نحوه کار آن ها پرداختیم.

سوالات متداول

مزایای استفاده از اویل اسکیمرها در صنعت چیست؟

صرفه جویی در هزینه، افزایش طول عمر تجهیزات، سیستماتیک شدن فعالیت ها و ایمنی بیشتر از مزایای اویل اسکمیرها می باشد که مهم ترین مزیت آن ها را در این مقاله بخوانید.

ویژگی دستگاه اویل اسکیمر چیست؟

الف) توان و ظرفیت کاری آن باید بر اساس مقدار گفته شده باشد. ب) اویل اسکیمر نباید برای کار مداوم نیاز به نظارت داشته باشد.  ج) باید درباره مشکلات و هزینه های نصب آن فکر شود.

اسکرول به بالا