آیا می دانید پکینگ برج خنک کننده چیست؟

یکی از اصلی ترین تجهیزاتی که در خطوط تولید و دستگاه های تهویه مطبوع نقش اساسی دارد و بدون این قطعه عمل خنک سازی نمی تواند به درستی انجام گیرد، برج خنک کننده است. به همین علت کارفرمایان و مهندسین فنی، باید با مفهوم پکینگ برج خنک کننده چیست، آشنا باشند. همچنین این دستگاه در طراحی و ساخت برج تقطیر نقش بسیار مهمی دارد، چرا که پکینگ برج خنک کننده، سطح تماسی بین آب و هوا را افزایش می دهد و در نتیجه، انتقال حرارت بین این دو سیال را بهبود می بخشد.

پکینگ برج خنک‌ کننده چیست؟

یکی از مهم ترین اجزای برج خنک کننده که تاثیر مستقیمی بر عملکرد مولینگ تاور دارد، پکینگ برج خنک‌کن است. وظیفه اصلی این قطعه انتقال بیشتر حرارت از طریق افزایش سطح تماس آب و هوا و بالا بردن مدت زمان تماس دو سیال با یکدیگر می باشد. چنانچه متوجه وجود ایراد در هریک از این قطعات شدید، بهترین کار، عیب یابی سیستم هیدرولیک توسط تعمیرکار حرفه ای، برای حل مشکل است. پکینگ برج خنک کننده از انواع مختلفی تشکیل شده که با توجه به نیاز ما در صنعت، می توانیم یکی از مدل های مناسب را انتخاب کنیم.

انواع پکینگ برج خنک کننده

اکنون که دریافتیم پکینگ برج خنک کننده چیست، بر اساس عملکرد، می‌توان آنها را به دو دسته کلی تقسیم کرد. این 2 دسته شامل پکینگ فیلمی و اسپلش می شوند.

پکینگ فیلمی یا لانه زنبوری

پکینگ فیلمی، یکی از ساده ترین انواع پکینگ برج خنک کننده به شمار می آید. این پکینگ از ورق های نازک فلزی یا پلاستیکی تشکیل شده است که به صورت عمودی در برج قرار می گیرند، این قطعات همچنین به دلیل اینکه به شکل 6 گوشه نیز تولید می شوند، در صنعت به پکینگ های لانه زنبوری معروف هستند.

این قطعه از دو عنصر اصلی پلیمری PVC (پلی وینیل کلراید) و (پلی پروپیلن) تشکیل شده، در صنعت به دلیل قیمت ارزان تر و مقرون به صرفه بودن معمولا از پکینگ های PVC برج خنک کننده استفاده می کنند. پکینگ های فیلی با توجه به چندین فاصله بین ورقه های مورب و نوع گامشان به چندین گرید تقسیم می شوند.

به صورت کلی با کاهش گام های پکینگ سطح تبادل حرارت بین آب و هوا افزایش خواهد یافت و از طرفی این افزایش باعث ایجاد رسوب گرفتگی پکینگ در بازه های زمانی کوتاه می شود، بنابراین یکی از مهم ترین اصول طراحی برج های خنک کننده انتخاب درست گام پکینگ است.

در بازار مرسوم است که از برج های خنک کننده از پکینگ های گام 19 و گام 14 استفاده شود و گام 12 نیز در شرایط محدود مورد استفاده قرار می‌گیرد. ولی از پکینگ های گام 23 تا 30 برای رشد باکتری های مفید در سیستم های تصفیه خانه فاضلاب استفاده می کنند.

مزایای پکینگ فیلمی

برخی از مزایای پکینگ فیلمی عبارتند از:

 1. بازده بالا در ابعاد کوچک
 2. اسید شویی آسان و چیدمان راحت
 3. قابل‌تولید برای دو مدل برج با جریان مخالف و جریان متقاطع
 4. مجهز به قطره گیر سرخود
 5.  قابلیت تولید در بلوکه‌ های مختلف و سفارشی‌سازی
 6. مقرون به صرفه بودن
 7. عمرمفید بالا نسبت به قیمت
 8. قابلیت برش‌کاری و استفاده در برج‌های خنک‌کننده گرد

پکینگ اسپلش

این دسته از پکینگ ها با اضافه کردن قابلیت پاششی به جریان آب، سبب ریز تر شدن قطرات آب می شوند، این قابلیت باعث شده است که جریان آب گرم پاششی بر روی پکینگ اسپلش سطح تبادل بیشتری با جریان هوا پیدا کند. در اصل این مدل از انواع پکینگ برج خنک کننده، ساز و کار متفاوتی با پکینگ های مشابه خود داشته است.

متریال اصلی که در ساخت این دسته به کار می رود PP (پلی پرو پلین) است که وجود این متریال باعث ایجاد در شباهت ظاهر این پکینگ ها با پکینگ های فیکلی بلوکی شده است. معمولا ابعاد تولیدی این دسته از پکینگ ها 100 در 30 و ارتفاع آنها 30 سانتی متر می باشد و اتصال ورقه های این مدل پکینگ برج خنک کننده به صورت پین های نر و ماده می باشد.

وجود مقاومت بالا پکینگ های اسپلش در مقابل خوردگی باعث شده است که این دسته آب را به صورت یکنواخت در برج پخش کنند. از اصلی ترین مزایای پکینگ اسپلش میزان رسوب پذیری کمتر است همچنین مدت زمان تعویض آنها تقریبا طولانی تر از مدل فیلمی می باشد.

زمان تعویض پکینگ برج خنک کننده

زمان تعویض پکینگ برج خنک کننده

زمان تعویض برج خنک کننده از اهمیت ویژه ای برخورد دار است و این کار باید در فواصل زمانی مناسب و منظم انجام شود. در حالت کلی ما نمی توانیم به طور دقیق یک زمان را برای تعویض پکینگ‌های برج خنک‌کننده مشخص کرد. چرا که عوامل مختلفی از جمله خصوصیات آب و هوا و نوع آب مورد استفاده در هر صنعت در این بازه زمانی دخیل هستند.

ولی در حالت کلی پیشنهاد می شود که سالانه یک بار نظافت و اسید شوی برای پکینگ برج خنک کننده انجام گیرد و در حین تشست و شو اگر متوجه پوسیدگی یا مستهلک شدن پکینگ مدیا شدید باید برای تعویض و یا خرید قطعه جدید اقدام کنید.

نوع مناسب پکینگ برج خنک کننده چیست؟

در انتخاب نوع پکینگ مناسب عوامل مختلفی دخیل هستند برخی از این عوامل عبارتند از:

 • نوع سیال
 • میزان جریان سیال
 • میزان حرارت مورد نیاز
 • هزینه
 • پکینگ باید به طور منظم تمیز شود تا از مسدود شدن آن جلوگیری شود.
 • در صورت خرابی پکینگ، باید آن را تعویض کرد.

سخن آخر

پکینگ برج خنک کننده چیست؟ این قطعه در اصل یک عنصر حیاتی در عملکرد صحیح برج خنک کننده می باشد که سطح تماس بین آب و هوا را افزایش می دهد و در نتیجه، انتقال حرارت بین این دو سیال را بهبود می بخشد. انتخاب نوع پکینگ مناسب، به عوامل مختلفی، از جمله نوع سیال، میزان جریان سیال، میزان حرارت مورد نیاز و هزینه، بستگی دارد.

این قطعه  باید به طور منظم تمیز شود تا از مسدود شدن و خرابی آن جلوگیری شود، در صورت مشاهده خرابی و یا پوسیدگی پکینگ، باید اقدام به تعویض آن کنیم. با انتخاب نوع پکینگ مناسب، ما با ارائه خدمات سایت نیرونماد می توانیم عملکرد برج خنک کننده را افزایش و بهبود دهیم تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنیم.

جستجو در سایت

مقالات نیرونماد

مشاهده مقالات بیشتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا