دیگ بخار صنعتی چیست

دیگ بخار صنعتی چیست؟

دیگ بخار صنعتی چیست؟ دیگ بخار یا همان بویلر صنعتی یکی از اجزای در صنعت است. این دستگاه به دو صورت عمودی و افقی به شکل استوانه ای تولید می شود. بویلر صنعتی در اصل آب و گرما را برای تولید بخار، تحت فشار قرار داده و با یک دیگر ترکیب می کند. دیگ های بخار در صنعت کاربرد های متفاوتی دارند. از کاربرد های بویلر می توان به مواردی همچون تصفیه روغن موتور به روش تقطیری، تولید بخار برای گرم کردن خانه ها و آب و هوا اشاره کرد.

تولید دیگ بخار صنعتی به چند روش ممکن است؟

بویلر های صنعتی معمولا در دو نوع لوله های آبی یا واتر تیوب و لوله های آتشی تولید می شوند. اساس کار بویلرهای لوله آبی به این شکل است که حرارت اطراف لوله باعث گرم شدن آب درون لوله ها می شود.

از این نوع بویلر ها زمانی استفاده می کنیم که نیاز به سطح گرمایی بسیار وسیع داریم و یا برای مان سرعت گرم شدن آب اهمیت دارد. بازدهی این نوع از دیگ ها بسیار بیشتر از دیگر بویلر ها است چرا که حرارت بیشتری را انتقال می دهند.

لوله های آتشی که در صنعت نیز با نام فایر تیوب شناخته شده می شوند. این نوع بویلر ها دارای لوله هایی هستند که از گاز داغ عبور می کنند. در اصل یک محفظه ی در بسته می باشند که در آن لوله های بسیار داغ وجود دارد. از این لوله ها برای تبدیل آب گرم به بخار استفاده می کنند؛ بخار تولید شده نیز در محفظه باقی خواهد ماند.

کاربرد های استفاده از دیگ بخار صنعتی چیست؟

تقریبا می توان گفت که بویلر ها را می توان در هر صنعتی که نیاز به آب داغ یا بخار است استفاده کرد؛ صنایع بزرگ و کوچیکی مانند شست وشوی مبلمان، تعمیرات خودرو، میکروب کشی، کارواش بخار، کارخانجات صنعتی، نماشویی و

بویلر صنعتی چگونه کار می کنند؟

در صنعت دو نوع بویلر با نام های نوع بویلر افقی و عمودی موجود می باشد. از اصلی ترین ویژگی های بویلر صنعتی شکل استوانه ای آن است. وظیفه ی اصلی این دستگاه ها تولید بخار بوده که بویلر آب و گرما را با فسار زیاد ترکیب نموده و جهت گرم کردن درون ساختمان، موتورهای تامین انرژی و مصارف دیگر از این بخار استفاده می شود.

از مهم ترین اصول به کار رفته در طراحی بویلر ها دریافت و جذب انرژی حرارتی با بازدهی بالا می باشد. این مسئله ارتباط مستقیم با سطح حرارتی محاسبه شده توسط دستگاه دارد؛ بنابراین با گذر زمان طراحی بویلر ها با استفاده از نرم افزار های محاسباتی تغییر یافته است. این تغییرات شامل مواردی همچون شکل بویلر ها، ساختار بویلر ها و… می باشد.

برای تبدیل آب به بخار گشت درون  مخزن از موادی مانند: گاز های طبیعی، پروپان، گازوئیل، ذغال سنگ و یا عنصر الکتریکی استفاده می کنند. بخار تولید شده درون مخزنی با اسک گنبدی جمع می شود. بخار به طور مداوم درون گنبد جمع می شود تا به یک سطح خاصی که از قبل تایین شده برسد. سپس بخار جمع شده آزاد خواهد شد و از طریق لوله ها به سمت خانه ها و اطراف آنها حرکت میکند.

بخار جمع شده تا وقتی که مشعل دیگ روشن باشد از طریق شوفاژ حرکت کرده و باعث گرم شدن خانه می شود. سپس زمانی که رادیاتور ها انرژی کافی را مصرف کردند مشعل خاموش شده و به صورت آب به داخل دیگ بخار باز می گردد.

برای تغذیه ی خودکار و پر شدن منبع آب دیگ صنعتی نیاز به یک پمپ الکتریکی دارد؛ اما این پمپ دلیل بر این نیست که برای تعمیر کردن سیستم گرمایشی حتما نیاز به انرژی الکتریکی یا برق داریم. زیرا که مشعل ها می توانند به صورت گازی نیز مورد استفاده قرار بگیرند. برای ایجاد فشار نیز می توان از فشار طبیعی که در داخل دیگ بخار ایجاد شده استفاده کرد.

انواع بویلر های صنعتی

انواع دیگ بخار صنعتی

در صنعت امروزه بویلر ها از طبقه بندی های متفاوتی تشکیل شده اند. که از نظر نحوه ی قرار گرفتن دیگ این دو دسته به دو مدل عمودی و افقی تقسیم می شوند. البته توجه داشته باشید که بویلر ها از نظر ساختمانی، به دو دل لوله های آبی و لوله های آتشی نیز تقسیم بندی می شوند. بویلر های صنعتی همچنین می توانند از نظر سوخت مورد استفاده نیز تقسیم بندی شوند که در دو نوع دیگ های بخار با مشعل و دیگ های بخار ذغال سنگ سوز طبقه بندی می شوند.

دیگ بخار صنعتی به چه صورت طبقه بندی می شود؟

طبقه بندی بویلرها بر اساس شکل ظاهری، نوع بویلر و آب درون لوله ها به چند بخش تقسیم می شود:

طبقه بندی بر اساس شکل ظاهری

طبقه بندی دیگ بخار بر اساس نحوه قرار گیری به دو صورت زیر می باشد.

  • عمودی یا همان مدل ایستاده
  • خوابیده که به صورت خوابیده استفاده می شود. البته بویلر افقی خود دارای دو نوع: دوpass و سه pass می باشد

طبقه بندی بر اساس نوع لوله

از انواع دیگر طبقه بندی بویلر ها بر اساس نوع لوله، می توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

دیگ های بخار دارای لوله های آتشی

از پرکاربرد ترین انواع دیگ ها در صنعت، بویلر هایی با لوله های آتشی هستند. ساخت بویلر های افقی بدین شکل بوده که لوله ها ی بکار رفته  از جنسی ساخته شده باشند که در برابر آتش مقاومت بالایی داشته باشند.

عملکرد این نوع از دیگ ها با استفاده از شعله ی مشعل است؛ بدین گونه که شعله از درون لوله ها با گذراندن مسیر های مشخص، آبی که اطراف لوله ها را احاطه کرده را به بخار تبدیل می کنند. در این بویلر ها معمولا فضای میان لوله ها و مخزن اصلی از آب پر بوده و شعله برای ساخت بخار از درون لوله ها و محفظه ی احتراق عبور می کند.

دیگ های بخار دارای لوله های آبی

این نوع از دیگ ها دقیقا برعکس دیگ هایی با لوله های آتشی هستند؛ به این صورت که درون لوله ها پر از آب می باشد و فضای کناری لوله ها با شعله احاطه می شود. از ویژگی های اصلی این دستگاه می توان به داشتن ظرفیت بالا، و سرعت بیشتر نسبت به بویلر لوله آتشی اشاره کرد.

طبقه بندی بر اساس نوع بویلر

انواع دیگ بخارهای صنعتی شامل بویلرهای تک پاس، دو و سه پاس هستند که به شرح هریک می پردازیم:

طبقه بندی بر اساس نوع بویلر

بویلر های تک پاس

اولین سری از دیگ های بخار که از نوع فایر تیوب نیز بودند بویلر های تک پاس نامیده می شدند. این بویلر ها به این صورت عمل می کنند که گاز حاصل از احتراق در کوره پس از یک بار گذر از مسیر کوره از دودکش خارج می شود. این روش به علت اینکه بازدهی پایینی داشت دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند. سوخت مورد استفاده در این بویلرها معمولا از نوع زغال سنگ بوده است.

بویلر های دو پاس

بویلر های دوپاس برای تلید آب گرم و بخار در ظرفیت های پایین مورد استفاده قرا می گیرند. گازهای مورد استفاده در این نوع از بویلر دوبار مسیر را طی میکردند؛ بدین شکل که گازهای حاصل از آتش پس از طی مسیر کوره توسط فضای پشت آن به مرحله ی دوم لوله ها وارد شده و مسیر طی شده را دوباره بر می گردد. و در آخر توسط دودکش موجود در بویلر از مسیر سیستم خارج می شود.

بویلر های سه پاس

کاربرد این نوع از دیگ ها جهت تولید آب گرم و بخار در ظرفیت های بالا است. گاز حاصل شده از آتش مسیر دیگ بخار را سه بار طی می کند و در آخر توسط دودکش موجود در بویلر از مسیر سیستم خارج می شود. این نوع از بویلر ها امروزه پر کاربرد ترین نوع از انوع  مختلف دیگ های صنعتی هستند.

نتیجه گیری

دیگ بخار صنعتی چیست؟ یکی از مهم ترین اجزای کاربردی در صنایع بویلر ها هستند. بی ضرر بودن، راندمان بالا، ظرفیت بالای تولید، قیمت ارزان و… از جمله مواردی هستند که بر اهمیت دیگ های بخار تاکید می کنند. در هرصنعتی که نیاز به بخار باشد، می توانیم از بویلر ها استفاده کنیم. برخی از صنایع که دیگ های بخار نقش اساسی در آن ها دارند، شامل مواردی همچون صنایع نساجی، داروسازی، چرم، پلاستیک ‌سازی، تهویه مطبوع، نفت و گاز، بتن‌سازی، ذوب مواد، کاغذسازی و موارد متعدد دیگر می شود.

جستجو در سایت

مقالات نیرونماد

مشاهده مقالات بیشتر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا