تولید روغن

تولید روغن چیست؟

تولید روغن صرفاً به روغن های خانگی خلاصه نمی شود و در انواع دیگری مانند روغن صنعتی و روغن درمانی نیز تولید می شود. در ادامه انواع روغن را توضیح داده ایم، همیشه در نظر داشتن این موضوع مهم و اساسی می باشد که پس استفاده از روغن های صنعتی و مورد استفاده در پالایشگاه ها، بازیافت روغن نقش اساسی و مهمی در این میان دارد.

انواع روغن چیست؟

انواع روغن چیست؟

روغن ها به دو دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

 1. روغن خوراکی
 2. روغن صنعتی

روغن صنعتی

در ادامه شما را با روغن صنعتی آشنا می کنیم و همچنین با فرایند تولید این روغن صنعتی نیز آشنا خواهیم شد. در پادکست زیر بهتر با روغن صنعتی و انواع آن بیشتر اشنا می شوید.

روغن صنعتی چیست؟

روغن صنعتی چیست؟

به روغن هایی که مانع خراب شدن قطعات دستگاه های صنعتی شده روغن صنعتی گویند، این روغن ها هم به شکل جامد و هم به شکل مایع در بازار یافت می شود، روغن صنعتی نیز دارای چندین مدل می باشد اما کارایی همه آن ها نیز یکسان می باشد.

شاید این سوال هم برای شما پیش بیاید که چرا از روغن های صنعتی استفاده می شود و پاسخ این است؛ این روغن ها باعث می شود تا دستگاه ها به خوبی کار کنند و این نیز نتیجه مستقیمی با افزایش راندمان دستگاه ها نیز دارد.

همچنین استفاده از روغن های صنعتی می تواند از خسارت های چند میلیونی و یا حتی چند میلیاردی جلوگیری کند، زیرا بعضی از این دستگاه ها قیمت های بسیار بالایی نیز دارند. حتی اگر می خواهید باز هم بهینه سازی بیشتری در فرایندهای تولید روغن انجام دهید و آن را بهینه تر کنید، می توانید از مینی ریفاینری یا همان مینی پالایشگاه بهره ببرید!

ویژگی ها یا مزایای تولید روغن صنعتی

ویژگی ها یا مزایای تولید روغن صنعتی

با توجه به مصرف زیاد روغن در ایران و در جهان دانه های روغنی به عنوان گیاهان صنعتی کاربردهای فراوانی در تغذیه و وعده های غذایی انسان در خوراک دام و طیور و مصارف مختلف صنعتی دارد و این گستره مصرف در زمینه های مختلف، نشان دهنده اهمیت این محصول خاص در نتیجه تنوع است.

همچنین شما تا اینجا متوجه شدید که تولید روغن نیز دارای فواید و مزایای زیادی نیز می باشد، حتی می تواند از خسارت های احتمالی چه بر بدن انسان وچه بر دستگاه های صنعتی جلوگیری نمایید. همچنین هر روغن با توجه با جایگاه مورد استفاده خود می تواند فواید مورد نظر و خاص خود را نیز داشته باشد.

انواع دستگاه های تولید روغن

در ابتدا این موضوع قصد داریم تا با دستگاه های تولید روغن های خوراکی و مصرفی نیز آشنا شویم و در انتها به دستگاه های تولید روغن های صنعتی اشاره می کنیم و هر یک را تشریح می کنیم.

دستگاه های تولید روغن مصرفی

دستگاه های تولید روغن مصرفی

دو دستگاه روغن گیری و روغن کشی نیز از ماشین آلات صنعتی نیز می باشند که برای تولید روغن های خوراکی و مصرفی در صنعت نیز استفاده می شود، این دستگاه ها با پرس کردن دانه های روغنی و استخراج آن ها در صنایع غذایی نیز استفاده می شوند. در مراکز تولیدی از دو روش برای روغن کشی از دانه‌ های روغنی و چرب استفاده می‌ شود :

 1. روغن گیری پرس سرد
 2. روغن گیری پرس گرم

دیگر دستگاه ها برای تولید روغن صنعتی و خوراکی

از دیگر دستگاه های صنعتی که برای تولید روغن نیز استفاده میشود به موارد زیر اشاره نمود:

 •  دستگاه های پخت عمودی و افقی
 • دستگاه شکل دهنده تحت فشار ( اکسترودر )
 • اکستوردر حفره دار
 • اکسترودر خشک
 • شکل دهنده استوانه ای بسته
 • دستگاه های حجیم کننده
 • فشارنده دو محوری یا کامل
 •  فشاردهنده پیشرفته (Enhanser press)
 • فشارنده حلزونی
 • فشارنده محور مرکزی دو سرعته با خنک کننده آبی

روغن کارکرده

روغن کارکرده

این روغن ها کاربرد های بسیاری را در بر دارند و افراد می توانند استفاده از آن را مد نظر خود قرار دهند. حال ممکن است برخی از افراد با خود بپرسند که چرا نام این روغن ها را روغن کارکرده گذاشته اند؟

در پاسخ به چنین سوالاتی باید بگوییم که روغن های کار کرده توسط افراد استفاده می شوند و در حین استفاده با آلودگی های شیمیایی و آلودگی های فیزیکی ترکیب می گردند. در این میان نقش تصفیه روغن می تواند بسیار مهم و حیاتی باشد.

به همین خاطر است که از این روغن ها به عنوان روغن کارکرده یاد می شود و افراد بسیاری به خریداری آن می پردازند. جالب است بدانید روغن های کارکرده نسبت به دیگر روغن ها کمتر آلودگی هوایی ایجاد می کنند و می تواند به محیط زیست کم تر آسیب بزنند.

علاوه بر این موضوع باید توجه داشته باشید که روغن های کارکرده بسیار مقرون به صرفه هستند و افراد می توانند با پرداخت کم ترین هزینه این روغن ها را خریداری و استفاده نمایند.

انواع روغن خوراکی

قبل از خواندن در مورد انواع روغن های خوراکی، یک پادکست برای شما تهیه شده است که می توانید با نحوه تهیه تولید روغن خوراکی در منزل آشنا شوید.

نحوه تولید روغن خوراکی

روغن های خوراکی شامل چند نوع زیر هستند:

 • کلزا
 • آفتاب گردان
 • شاهدانه
 • پنبه
 • دانه شلغم
 • خردل
 • دانه انگور
 • روغن بادام
 • روغن زیتون
 • روغن ذرت
 • روغن پنبه دانه
 • روغن فندق
 • سویا
 • کنجد
 • نخل

روغن های خوراکی را می توان به چند روش تولید کرد یا از چربی های حیوانانی تهیه می شود که این نیز پروسه ای طولانی می باشد. یا برای تولید روغن می توان از چربی های نباتی نیز تهیه نمود (که چربی های نباتی در دمای اتاق نیز مایع می باشند)، در بیشتر مواقع این روغن برای سرخ کردنی ها و پختن غذا نیز استفاده می شوند و در بعضی از این مواقع برای نگه داری از مواد خوراکی مانند نمک نیز استفاده می شوند.

تولید روغن سویا

تولید روغن سویا

تمیز کردن دانه های روغنی سویا

 اولین مرحله در تولید روغن سویا تمیز کردن دانه از مواد خارجی نیز می باشد. این عمل را معمولا قبل از انبار کردن دانه نیز انجام می دهند. در این مرحله دستگاه هایی به نام غربال های لرزان همراه با مکش هوا و سیستم های مغناطیسی برای جداسازی از فلزات و دیگر مواد و موارد خارجی نیز استفاده می شود.

جدا کردن پوسته از دانه های روغنی

 پوست گیری، دومین مرحله برای تولید روغن سویا نیز استفاده می شود. برای پوست گیری از چه روشی استفاده می شود؟ این عمل پوست گیری توسط غلتک هایی شکننده و سپس جداسازی جربالی و هوایی نیز استفاده می شود.

خرد کردن دانه های روغنی سویا

 سومین مرحله در تولید روغن، خرد کردن دانه های روغنی نیز می باشد، در این حالت که ابتدا باید دانه های روغنی خرد شود، تا روغن آن ها گرفته شود، به این شکل که باید به قطعات کوچک در آمده باشند. زیرا درباره سلول های روغنی در اثر فشار پاره شده و روغن نیز آزاد می شود. به این صورت که عملا دانه های روغنی را با عبور از غلتک های مخصوص به خود به صورت پولک در می اورند.

بیشتر بخوانید: مراحل تولید کاتالیست چگونه است و چه نقشی در پالایشگاه دارد؟

علت خرد کردن دانه های روغن سویا چیست؟

دقت داشته باشید که هرچقدر اندازه دانه ها نیز کوچکتر و ضخامت کمتری داشته باشد، استخراج و تولید روغن نیز آسان تر می شود.

این روش موثر ترین روش در استخراج روغن از مواد حاوی روغن می باشد. ولی بالاترین مزیت این روش در روغن کشی از دانه ها و یا مواد کم روغن است. هر چه مقدار روغن در ماده خام بیشتر باشد، در صورت استخراج با حلال، در هنگام روان کاری بیشتر تجزیه می شود.

ذرات خرد شده نرم نامیده می شوند و به طور کلی مطلوب است که در حین استخراج روغن شکل پذیری کمتری ایجاد شود. در بین تمام دانه های روغنی، استخراج با حلال بیشترین کاربرد را برای تولید روغن سویا دارد. در طول فرآیند تولید، روغن سویا با استفاده از یک حلال خوب تولید می شود. اما در مورد روغن های گیاهی مانند آفتابگردان، کلزا، ذرت، پنبه دانه و بادام زمینی، ابتدا روغن با پرس و پرس استخراج می شود و پس از کاهش نسبت روغن، بقیه روغن استخراج می شود.

به طور خلاصه می توان گفت که راندمان استخراج با حلال 10 تا 12 درصد بیشتر از روش تراکمی است. اما معایب روش استخراج با حلال به شرح زیر است:

 • تجهیزات مورد استفاده در این روش نسبتاً گران هستند.
 • احتمال آتش سوزی به وسیله حلال زیاد می باشد.
 • به دلیل عدم استفاده از حرارت، ترکیبات ضد تغذیه دانه های روغنی در کنجاله از بین نمی رود.

روغن کنجد

از محبوب ترین روغن ها در سراسر جهان می توان به روغن کنجد نیز اشاره نمود. این روغن حاوی مقداری اسید چرب اشباع نشده و همچنین مقدار اندکی از چربی های اشباع شده است.

باید بدانید که بسیاری از افراد از روغن کنجد برای طبخ شیرینی های خود استفاده می نمایند و می توانند طعم بسیار خوشایندی را به ارمغان آورند. علاوه بر طعم فوق العاده روغن کنجد می توان به عطر خوشایند آن نیز اشاره نمود.

روش تولید روغن کنجد

روش تولید روغن کنجد

برای این که بتوان روغن ارگانیک کنجد را تهیه نمود، در ابتدا دانه های کنجد می بایست بوجاری شوند و مازاد آن نیز با دستگاه های مشخص تصفیه گردد. پس از این که عملیات فوق انجام شد، دانه های کنجد وارد دستگاه مخصوص و دستگاه پرس سرد می شوند تا برای روغن گیری آماده گردند.

باید بدانید که در دستگاه پرس سرد، دما تا حد 40 درجه می رسد و می توان فرایند روغن گیری را به طور کامل انجام داد. پس از این اقدام کافی است روغن را از فیلتر و دستگاه های صافی رد نمود تا روغن یک دست کنجد به دست آید. آیا می دانید چگونه می توانید روغن خوراکی خالص را نسب به نوع ناخاص آن شناسایی کرد؟ اگر نمی دانید مقاله تشخیص روغن خوراکی می تواند بسیار کمک حال شما باشد!

ویژگی حلال مناسب برای استخراج روغن

 • سمی نبودن و بدون گوگرد
 • ارزان بودن
 • چربی را در خود حل کند و ترجیحا آن هم به صورت انتخابی فقط تری گلیسیرید را در خود حل کند
 • با چربی واکنش شیمیایی ندهد
 • منفجر و محترق نشود یعنی نقطه اشتعال آن تا حد امکان بالا و نقطه جوش آن کمتر از ۱۰۰ درجه سلسیوس باشد
 • باید دارای حلالیت بالا در درجه حرارت کم باشد
 • با حداقل مصرف انرژی از کنجاله جدا شود

هگزان در بین حلال های مختلف بیشترین کاربرد را دارد، که برای تولید روغن سویا هم نیز از هگزان نیز استفاده میشود.

تجهیزات خط تولید روغن های گیاهی

تجهیزات خط تولید روغن های گیاهی

محصول تولید شده مطابق تکنولوژی های روز دنیا باید بتواند همواره کلیه خصوصیات محصول نهایی ذکر شده در استاندارد های معتبر و با ضوابط اعلام شده بپرا تامین کند.

حداقل تجهیزات مورد نیاز برای تولید روغن از میوه گیاهی

 1. مخزن میوه
 2. نوار بالابرنده (ضد اسید ) میوه
 3. دستگاه برگ گیر
 4. دستگاه شستشوی میوه
 5. دستگاه سنگ گیر
 6. بالا برنده میوه شسته شده به آسیاب
 7. آسیاب
 8. دستگاه ورز دهنده
 9. دستگاه مونو پمپ
 10. دستگاه کلد پرس
 11. دستگاه سانتریفیوژ
 12. دستگاه پرکن
 13. دستگاه دربند
 14. دستگاه برچسب زنی و چاپگر
 15. دستگاه شیرینگ یا کارتن گذاری
 16. مخزن حلال
 17. دستگاه پرس روغنکشی
 18. نوار حمل کنجاله
 19. دستگاه تبخیر حلال
 20. دستگاه برج تقطیر حلال
 21. دستگاه خشک کننده روغن
 22. دستگاه خنک کننده روغن
 23. دستگاه صافی روغن شامل توری و لرد گیری
 24. تانک جمع آوری روغن

حداقل تجهیزات مورد نیاز برای تولید روغن از دانه گیاهی

 1. نوار نقاله دانه
 2. نوار بالا برنده (ضد اسید) دانه
 3. مخزن دانه
 4. دستگاه بوجاری شامل:
  • الک های جداکننده سنگ و شن و چوب و آهن
  • دستگاه پوست کن
  • دستگاه کرک گیر
  • دستگاه غبار گیر
 1. دستگاه مغز شکن
 2. دستگاه کلد پرس: برای واحد های تولید کننده روغن بکر یا طبیعی
 3. دستگاه سانتریفیوژ: برای واحد های تولید کننده روغن بکر یا طبیعی
 4. دستگاه پرکن: برای واحد های تولید کننده روغن بکر یا طبیعی
 5. دستگاه دربند: برای واحد های تولید کننده روغن بکر یا طبیعی
 6. دستگاه برچسب زبنی و چاپگر: برای واحد های تولید کننده روغن بکر یا طبیعی
 7. دستگاه شیرینگ یا کارتن گذاری:  برای واحد های تولید کننده روغن بکر یا طبیعی
 8. دیگ پخت
 9. دستگاه فلس کن
 10. مخزن حلال
 11. دستگاه پرس روغن کشی
 12. نوار حمل کنجاله
 13. دستگاه پیش گرم کن روغن استخراجی با حلال
 14. دستگاه تبخیر کننده حلال
 15. دستگاه تقطیر کننده حلال
 16. دستگاه خشک کننده روغن
 17. دستگاه خنک کننده روغن
 18. دستگاه صافی روغن شامل توری و لرد گیر
 19. تانک جمع آوری روغن

نحوه استخراج و تولید روغن

نحوه استخراج و تولید روغن

روغن گیری پرس سرد برای روغن کشی دانه های روغنی مختلف مانند کنجد، سیاه دانه، فندق، پسته، مغز بادام و بادام زمینی استفاده می شود. بعد از اینکه دانه از طریق قیف وارد اکسترودر شد، با پرس کردن دانه، روغن آن و تفاله  خارج می شود.  که این ضایعات و یا تفاله ها به طور گسترده در خوراک دام استفاده می شود.

دستگاه روغن گیری فشار گرم برای شرایطی استفاده می شود که دانه ها ابتدا در دمای بالای 100 درجه پخته شده و سپس وارد اکسترودر شده و روغن کاری می شوند. البته هنوز حدود 15-20 درصد روغن را دارند، بقیه با روش های شیمیایی استخراج می شود.

خلاصه

روغن یکی از موادی است که  در زندگی انسان نقش بسیار زیادی نیز پیدا کرده چه در صنعت و چه در زندگی روزمزه انسان ،در این مقاله سایت نیرو نماد شما به معرفی  انواع روغن، دستگاه های تولید روغن، نحوه استخراج روغن و ئیگر موارد نیز پرداختیم.

برای راه اندازی و احداث مینی پالایشگاه تولید روغن می توانید با نیرونماد در ارتباط باشید یا با شماره تماس 05132400761 تماس بگیرید و از متخصصین نیرونماد مشاوره رایگان بگیرید.


اهمیت تولید روغن چیست؟

امروز تولید روغن نقش حیاتی نیز در زندگی انسان ها پیدا کرده است و هررزوه دستگاه های بهتر و پیشرفته تر برای تولید روغن نیز پدید می آیند که اهمیت و جایگاه مهم روغن را نشان می دهد، در این مقاله به اهمیت های روغن و تولید روغن نیز پرداخته شده است.

روغن های تولید شده به چند دسته تقسیم می شوند؟

روغن های تولیدی به دو دسته اصلی 1. خوراکی و 2. صنعتی تقسیم می شود. که اطلاعات زیادی در ارتباط با هرکدام از انواع روغن برایتان در مقاله بیان شده است.

3 دیدگاه دربارهٔ «تولید روغن چیست؟»

 1. آواتار علی ابراهیمی
  علی ابراهیمی

  میشه تولید روغن در کارگاه یا مناطق روستایی هم عملیاتی کرد یا حتما باید در قالب کارخانه فعالیت داشته باشیم؟ چه مجوزهایی لازمه برای راه اندازی خط تولید روغن خوزاکی و چه مدت زمانی طول میکشه مجوزها بگیریم؟

  1. آواتار نیرونماد
   نیرونماد

   سلام جناب ابراهیمی عزیز. اگر در روستا تشریف دارید و محدودیت دارین، می تونین پیگیری های لازم برای تاسیس مینی پالاشگاه رو داشته باشین. اگر اطلاعات دقیق تری نیاز دارین می تونین با شماره 05132400761 تماس بگیرید.

 2. آواتار sadegh

  درخواست مشاوره دارم در زمینه مراحل تولید و راه اندازی خط تولید روغن خوراکی و صنعتی لطفا هرچه سریعتر با من تماس بگیرید
  سپاسگزارم
  البته من خارج از کشور ایران هستم اگر ارائه خدمات برای خارج از ایران دارید لطفا هرچه سریعتر با من تماس بگیرید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا