بازیافت روغن

بازیافت روغن چیست؟

بازیافت روغن به معنی مجموعه روش هایی است که به کمک آن ها بتوان روغن مستعمل را دوباره به چرخه صنعت برگردانده، و دوباره از آن استفاده کرد. در واقع، تمام فرآیندهای مورد نظر باید روی روغن سوخته و مورد استفاده شده اعمال شود. روغن های معدنی در حین کار، در اثر واکنش با اکسیژن و تجزیه بر اثر حرارت، تولید ترکیبات اشباع نشده قطبی و آسفالتی می کنند. همچنین با مواد خارجی دیگر مانند گرد و خاک، انواع سوخت، کربن و ذرات فلز آغشته و مخلوط میشوند و کارایی خود را از دست می دهند.

به چنین روغنی، روغن کارکرده می گویند، به عبارت دیگر، بخش عمده ای از روغن مورد استفاده جهت روغن کاری ماشین ها پس از مدتی خواص مورد نیاز خود را از دست می دهد (همه مواد افزودنی شیمیایی مصرف می شود و مواد جانبی حاصل پس از کهنه شدن در روغن بوجود می آید) و می بایست از چرخه مصرف خارج گردد. به این روغن ها، روغن های کارکرده گفته می شود.

محتوا پنهان

بررسی اهمیت بازیافت روغن

Array

بازیافت مجدد روغن سوخته علاوه بر فواید اقتصادی بالا و زیست محیطی موجب حفظ منابع طبیعی با ارزش نفت خام میباشد. با توجه به اینکه مهم ترین جز تولید روانکارها از لحاظ حجمی، روغن پایه می باشد و از نظر وزنی به طور متوسط بیش از 95% فرمولاسیون یک روانکار را تشکیل می دهد. بسیاری از کشورها جهت تامین روغن پایه مورد نیاز خود را از طریق باز پالایش روغن سوخته با روش های مدرن زیست محیطی با راندمان و فواید اقتصادی بالا تامین میکنند .

 • حفظ منابع طبیعی نفت خام (تولید 1 لیتر روغن نیاز به 42 لیتر نفت دارد)
 • وابستگی کمتر به منابع خارجی از روغن پایه
 • حفظ منابع آب زیر زمینی و اکوسیستم اقیانوسها ، رودخانه ها ، دریاچه ها و طبیعت
 • کاهش خطرات زیست محیطی ناشی از روغن سوخته
 • صرفه جویی در انرژی
 • جلوگیری از تولید گازهای گلخانه های

آشنایی با فرآیندهای مورد استفاده در بازیافت روغن

Array

همانطور که پیش از این گفتیم، بازیافت روغن سوخته، نیازمند به کارگیری تکنیک ها و فرآیندهای مختلفی است تا بتواند نتیجه بخش باشد. از کاربردی ترین فرآیندهایی که در این مسیر استفاده می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. استفاده از خاک های معدنی، اسیدها و بازهای مختلف به منظور بازیافت و تصفیه روغن مستعمل
 2. به کارگیری خاک اکتیو(فعال) شده به کمک اسید، برای تصفیه
 3. استفاده از حلال ها، خاک معدنی و اسید در برج های تقطیر در خلاء
 4. کمک گرفتن از برج های تقطیر در خلاء فیلم نازک برای انجام فرآیند تصفیه
 5. استفاده از حلال پروپان برای بازیافت و تصفیه روغن سوخته
 6. کمک گرفتن از تکنیک و روش هیدروژنیزاسیون
 7. روش اولترا فیلتراسیون برای انجام فرآیند تصفیه

همانطور که می بینید، بازیافت روغن سوخته یا استفاده شده، روش های مختلفی دارد که وابسته به نیاز و هدف شما می توان از آن ها استفاده کرد.

ویدیوی بازیافت روغن در نیرونماد

7 روش بازیافت روغن چیست؟

در ادامه مطلب قصد داریم تا برخی از مهم ترین روش هایی که در متن ذکر کرده ایم را برای تان توضیح دهیم تا آگاهی بیشتری در موردشان پیدا کنید.

بازیافت روغن شستشو با اسید و تصفیه با خاک رنگبر

این روش شامل تقطیر در حرارت حدود ١۵٠ درجه سانتیگراد در فشار متعارف یا خلا جزیی برای جداسازی آب، بنزین، و هیدروکربنهای سبک و سایر موادی که نقطه جوش پایین دارند مانند تری کلراتین فرایند تصفیه مجدد روغن های کارکرده ترکیب با اسید سولفوریک غلیظ ، در این مرحله ترکیبات غیراشباع قطبی و آسفا لتن ها با اسید سولفوریک ترکیب میشوند، تولید اسلاج اسید (لجن اسیدی) میکنند که با اختلاف وزن مخصوص از روغن جدا می شوند.

این لجن بزرگترین ماده مزاحم تولید شده در این صنعت است و در کشورهای صنعتی آن را در کوره های مخصوص می سوزانند. از ترکیب خاک رنگبر و مواد خنثی کننده در این مرحله، اسید باقیمانده خنثی میشود و ترکیبات مضر که به صورت پسماند است توسط خاک جذب میگردد. بهبود رنگ و پایداری روغن یکی دیگر از نتایج این مرحله است.

تقطیر جز به جز در خلا، در این مرحله برش های مختلف گازوئیل و روغنهای سبک جدا میشود و روغن باقیمانده همراه با خاک را از فیلتر پرس عبور میدهند روغن را که از فیلتر خارج می شود جمع آوری می کنند و خاک را که با روغن آغشته است و به نام کیک فیلتر نامیده می شود دور می ریزند ولی بهتر است آن را در کوره های سیمان بسوزانند. مخلوط روغن سبک و گازوئیل را که جداگانه جمع آوری شده است . مجددأ با خاک مخلوط نموده و تقطیر می کنند تا گازوئیل از آن جدا شود و مخلوط خاک و روغن سبک را فیلتر می کنند و روغن سبک را از آن جدا می کنند.

با توجه به مقدار ماده افزودنی مصرف شده در روغن موتور که مرتبا افزایش می یابد بازیابی روغن به علت مصرف زیاد اسید سولفوریک با مشکل مواجه شده است لذا برای رفع این مشکل در جهت کاهش مقدار اسید مصرف شده ، روغن آبگیری شده را قبل ازاسیدی کردن شدیدا حرارت می دهند ( ٣٣٠ تا ٣۵٠ درجه سانتیگراد) تا مواد افزودنی از بین بروند .

این مرحله را شوک حرارتی می نامند . در اغلب کارخانجات ایران ، آبگیری و شوک حرارتی را در یک مرحله انجام می دهند و آن راکراکینگ می نامند و به این ترتیب مصرف اسید به مقدار قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

بازیافت روغن استخراج با حلال فورفورال

Array

در این روش، بیشتر مواد آروماتیکی موجود در برش روغنی، به وسیله استخراج با حلال از روغن جدا می شود. معمول ترین حلال های مورد استفاده در این روش عبارتند از فورفورال و دی اکسید گوگرد. از میان این حلال ها، حلال فورفورال به طور وسیعی برای تصفیه روغن های پارافینیکی مورد استفاده قرار می گیرد.

محصولات به دست آمده از این مرحله شامل رافینیت و اکستراکت است که خود شامل مقدار بسیار زیادی از مواد آروماتیک می باشد. بعد از مرحله رافینیت به واحد واکس گیری فرستاده می شود تا با گرفتن واکس های موجود در روغن، نقطه ریزش کاهش یابد. کاهش نقطه ریز ش باعث بهبود خواص جریان در درجه حرارت های پایین می شود.

پس از این مرحله، نوبت به هایدروفینیشینگ (Hydrifinishing) روغن میرسد تا پایداری و رنگ آن بهتر شود. پایداری و رنگ محصول حاصل از این مرحله، بستگی زیادی به فشار و درجه حرارت به کار برده شده در واحد هایدروفینیشینگ دارد. پس از این مرحله، روغن آماده اختلاط با مواد افزودنی مختلف می باشد..

بازیافت روغن شستشو با قلیا و تقطیر دوم

در این روش روغن  کارکرده با افزایش دما تا حدود 120C آبگیری میشود وپس از عبور از مبدل های حرارتی جهت کاهش دما به کمتر از 45C با  محلول آبی کربنات کلسیم وسود عملیات استخراج وشستشو بر روی زمین آبگیری شده صورت می گیرد پس از مدت زمان 10 الی 12 ساعت اسلاج ته نشین شده واز فاز روغن  جدا می گردد که تقریبا ً تا 20% وزنی کل وزن روغن سوخته را تشکیل میدهد.

روغن جدا  شده پس از اسلاج گیری به واحد تقطیر منتقل شده و در آنجا همزمان با اختلاط  با خاک رنگبر تا 350C  افزایش دما می  یابد برش های سبک  روغن پایه و گازوئیل در عملیات تقطیر جداسازی می گردد و پس از طی مرحله فیلتراسیون، روغن پایه از کیک فیلتر جدا شده و جهت انجام سایر مراحل فرآوری تولید محصولات نهائی، درمخازن ذخیره نگهداری می شود .

از عمده معایب این  روش که  بدلیل هزینه پائین ماشین آلات و تجهیزات خط  تولید و مواد مصرفی درواحد های بسیاری در کشور هم اکنون بکار می  رود ، حجم نسبتاً بالای اسلاج حاصله بعنوان پس مانده تولید  و معضل دفع آن  بدلیل  ایجاد مشکلات زیست محیطی دربلند مدت می باشد. همچنین روغن پایه تولید شده به این روش عموماً از نظر وضعیت ظاهر از نظر رنگ و بوی مناسبی برخوردار نیست و از نقطه اشتعال بالایی جهت تولید محصولات استراتژیکی همانند روغن  موتور برخوردار نمی باشد.

بازیافت روغن با کراکینگ حرارتی درعملیات تقطیر و اسید واش

در این روش که تعداد بسیار  زیادی از  واحد  های فعال در این صنعت موسوم است روغن کارکرده ورودی به کارخانه پس از آبگیری مقدماتی در پیش گرمکن ، وارد تانک تقطیر ساده می شود و درحین عملیات تقطیر ،گازوئیل ومواد سبک از  روغن جوشیده تا 370c جدا سازی و نهایتاً باکسیداسیون کامل  ترکیبات مواد افزودنی باقی مانده درورغن ،عملیات کراکینگ حرارتی پایین می یابد.

روغن جوشیده تا  370C  در مبدلهای حرارتی تا 40C سرد شده و سپس تانکهای اسید واش با حدود 10% وزنی روغن جوشیده، با  اسید سولفوریک غلیظ 98% مخلوط و شستشو داده می شود و پس از گذشت زمان 10 الی 12 ساعت، عملیات اسلاج اسیدکه تقریباً 10% وزنی روغن را تشکیل می دهد آغاز میشود.

پس از اسلاج گیری، روغن شستشو داده شده بااسید یا آب آهک خنثی شده در واحد خاکزنی با خاک رنگبر مخلوط و تا 160C درجه حرارت داده میشود و به طریق مشابه روش اول با دستگاه فیلتر پرس ، روغن پایه از کیک فیلتر جدا سازی واستحصال  می گردد بالا بودن حجم  اسلاج اسید ، بوی نامطبوع و آزاردهنده  شدید بخارات مضر اسید سولفوریک بدلیل مقدار زیاد مصرف آن در واحد اسید واش ، مشکل کنترل معیار عدد  اسیدی  قوی روغن پایه تولیدی و بالا رفتن درجه رنگ روغن پایه تا حد  قرمزی در مناطق گرمسیر، بدلیل گرمازائی واکنش سولفوناسیون اسید با هیدروکربنهای آرماتیک روغن، از جمله مشکلات و معایب عمده استفاده از روش فوق است.

بازیافت روغن با روس هیدروژناسیون کاتالیستی (های دروترییتینگ)

Array

این فرایند، یک فرایند پالایشی است که محصولات حاصل از تقطیر، در حضور کاتالیست، در درجه حرارت و فشار تا با هیدروژن وارد واکنش می شوند. امروزه این فرایند از سوی تعداد زیادی از سازندگان روغن پایه مورد استفاده قرار می گیرد. مزیت استفاده از این روش، ضایعات بسیار کمی است که در این فرایند ایجاد می شود.

فرایند هایدروتریتینگ (Hydrotreating) باعث می شود که بیش از درصد از هیدروکربن های آروماتیکی موجود در برش روغنی، تبدیل به هیدروکربورهای اشباع شده گشته و در نتیجه تبدیل به محصولات مفید شوند. سه نوع از فرایند هایدروتریتینگ که مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

هایدروفینیشینگ

فرایندی با شرایط عملکرد متوسط است که باقیمانده های جزئی از مواد مضر در روغن (ترکیبات نیتروژن دار، اکسیژن دار، گوگرد دار و فلزات) را از روغن جدا می کند.

 هایدروفینینگ (Hydrofining)

فرایندی هیدروژناسیون است و برای بهبود رنگ، بو، پایداری و خواص امولسیونی به کار می رود.

 هیدروژناسیون با فشار زیاد

روشی است که در آن تقریبا تمام آروماتیک ها و پارافین های نرمال به ایزو پارافین ها تبدیل می شوند. تقریبا تمام پالایشگرها معتقدند که اساس همه روش های هایدروتریتینگ مشابه هستند. برش روغنی حاصل از برج تقطیر ابتدا در یک کوره گرم شده و سپس با هیدروژن یا گاز غنی از هیدروژن وارد واکنش می شود. کاتالیزورها نیز بعد از مدتی کارکرد، مجدداً قابل احیا هستند.

در خلوص روغن های پایه حاصل از روش هایدروتریتینگ، جای هیچ گونه سوالی نیست، ولی این روغن ها دارای معایبی نیز می باشند. حلالیت این نوع روغن ها برای بعضی از مواد افزودنی کم بوده و در نتیجه مواد افزودنی به طور کامل در این نوع روغن ها حل نمی شوند. همچنین در اثر هایدروتریتینگ کامل، تقریباً هیچ گونه ماده آروماتیکی در روغن پایه باقی نخواهد ماند.

در نتیجه باید به این روغن ها، از مواد افزودنی خاص که روی سیل ها تاثیر دارند، استفاده کرد تا باعث متورم شدن سیل ها و در نتیجه آب بندی بیشتر سیستم شود. در حالی که روغن های حاصل از روش تصفیه با حلال، به علت داشتن مواد آروماتیکی نیاز به مواد افزودنی موثر روی سیل ها را ندارند. علاوه بر این موارد، در روغن های حاصل از روش تصفیه با حلال، مقداری ترکیبات گوگردی در روغن باقی می ماند.

این ترکیبات به طور طبیعی دارای خاصیت ضد اکسیداسیون و ضد سایش هستند. اما در روغن های حاصل از روش هایدروتریتینگ، ترکیبات گوگردی کاملا حذف شده و جهت ایجاد پایداری و مقاومت در برابر اکسیداسیون در این روغن ها، باید مواد افزودنی مناسب به آنها اضافه نمود.

با توجه به مطالب فوق، اعتقاد عمومی بر این است که در انتخاب یک روان کننده، باید نوع روغن پایه و روش تصفیه آن، مخصوصاً در مواردی که روغن دارای کاربرد غیر معمول است، در نظر گرفته شود.

وقتی که فرایند اختلاط کامل شد، روغن آماده استفاده می باشد. در حین مصرف روغن در هر کاربردی، مواد افزودنی موجود در آن کم کم از بین رفته و از خاصیت آنها در روغن کم می شود. همان طور که قبلا گفته شد مواد افزودنی خواص مختلفی از قبیل معلق نگه داشتن آلودگی ها و ذرات، خنثی کردن اسیدها، ایجاد خاصیت ضد سایش، خاصیت فشار پذیری و خاصیت مقاومت در برابر اکسیداسیون را در روغن ایجاد می کنند.

برای مثال، رنگ یک روغن دیزلی با کیفیت خوب، چند ساعت پس از مصرف سیاه و آبی مایل به سیاه خواهد شد. این امر نشان دهنده عملکرد خوب روغن است. چون این روغن توانسته قطعات را تمیز کرده و آلودگی ها را در خود معلق نگه دارد. در نتیجه از تولید رسوب و لجن که منجر به بستن مسیرهای روغن کاری می شود، جلوگیری می کند.

وقتی که روغن برای مدت زمان زیادی کار کند به علت از دست دادن مواد افزودنی موجود در آن، گرانروی روغن افزایش یافته (سفت می شود) و دیگر قادر نیست که وظایف خود را به خوبی انجام دهد. روغن هایی را که خاصیت خود را از دست داده اند، نباید دور ریخت و باید آنها را جمع آوری کرد و به کارخانه های تصفیه مجدد روغن تحویل داد.

در تصفیه روغن کارکرده، فرایندهای مختلفی جهت زدودن آلودگی، آب، مواد افزودنی باقیمانده در روغن و سوخت مورد استفاده قرار می گیرد. در تصفیه مجدد روغن های کارکرده حدود 80 درصد از روغن اولیه قابل بازیابی است.

روغن پایه حاصل از این فرایند، به واحد اختلاط فرستاده شده و در آنجا با افزودن مواد افزودنی مناسب به آن، محصولات مورد نظر تولید می شود. آزمایشات انجام شده توسط آزمایشگاه های مستقل نشان داده است که در بعضی موارد، کیفیت روغن پایه حاصل از تصفیه مجدد شده، حتی از روغن های پایه اصلی بالاتر می باشد.

پس از انجام یک سری آزمایش روی یک روغن پایه تصفیه مجدد، مرکز تحقیق ملی کانادا اعلام نموده است که این روغن تمیزتر و از نظر رنگ نیز شفاف تر از روغن های پایه اصلی بوده و به طور رضایت بخشی، قابل استفاده در تهیه روغن های مختلف می باشد. لازم به ذکر است که این روغن با استفاده روش های مدرن تصفیه دوم (تصفیه با هیدروژن و تقطیر در خلا) به دست آمده و برای تهیه آن از روش شستشو با اسید سولفوریک، استفاده نشده است.

بازیافت روغن با روش تقطیر تحت وکیوم با استفاده از خاک رنگبر

دراین روش روغن ابتدا وارد  برج تقطیر سینی دار شده و تحت تاثیر حرارت قرار می گیرد. طی این فرایند  کل اجزای روغن بخار شده و سپس آب و مواد دیگری مثل گازوییل و بنزین از قسمت بالای برج خارج شده و اجزای سنگین تر روغن سوخته همچون sn150 sn300 و sn500 از پایین برج خارج می گردند. بعد از این مرحله روغن داغ  وارد مرحله اسید زنی می شود و سپس وارد مرحله رنگبری  شده و توسط خاک رنگبر  رنگ زدایی می گردد.

لازم به ذکر است  از آن جا که در روش فوق روغن تحت تاثیر خلا می باشد، نیاز به حرارت بسیار بالا وجود ندارد لذا در این روش نسبت به روش  تقطیر تحت فشار اتمسفری ساختار روغن کمتر آسیب می بیند ولی باز هم به دلیل استفاده از اسید غلیظ و خاک رنگبر مشکلات زیست محیطی فراوانی  ایجاد می گردد.

بازیافت روغن با تبخیرکننده فیلم نازک تحت  خلاء  (Thin Film Evaporation)

در این روش  فرایند جداسازی هیدروکربن ها بصورت  تقطیری مولکولی در فاصله کوتاه بصورت فیلم نازک با دما و فشار وکیوم کنترل شده   بدون هیچگونه افزودنی شیمیایی (اسید و خاک)  انجام میشود.  روغن پایه که توسط این فرایند تولید میشود مطابق با استاندارد های موسسه نفت آمریکا (API)  گروه 1 و 2  یا ACEA اروپا بوده که خوارکی مناسبی برای تدوین و فرموله کردن طیف گسترده ای از  روغن های : موتور،  توربین، هیدرولیک، دنده، گریس و… می باشد.

مراحل بازیافت روغن با روش تین فیلم نیرو نماد

Array

در این روش ابتدا روغن از فیلترهای اولیه جهت  جدا شدن آلودگی های غیر اشباع آن عبور کرده ، بعد از این مرحله  جهت جدا سازی مواد سبک شامل آب ،گازوئیل ، بنزین وارد برج تقطیری تحت وکیوم با دمای پایین شده سپس جهت جدا سازی مواد سنگین روغن وارد راکتورهای تقطیری تین فیلم  با فشار وکیوم بالا high vacuum  (کمتر از 1/0 میلی  بار )  انتقال داده میشود.

  روغن توسط جاروبه های متصل به روتور تبدیل به لایه نازک بر روی سطح داغ ( در چند ثانیه )  تشکیل میشود ( که این تکنیک مسیر آزاد مولکولی را به شدت افزایش داده و موجب تبخیر روغن در دمای پایین میشود ) در این مرحله برش های روغن از SN 100  تا SN 500 بصورت جز به جز تبخیر و کندانس میشود و بعد از این مرحله اسلاج با ترکیبات رنگی از روغن جدا شده و بصورت اسلاج قیری مورد استفاده جهت صنایع مختلف قرار میگردد .

محصولات خروجی این فرایند شامل روغن پایه گروه 1 و 2  ، سوخت تقطیری صنعتی با کیفیت بالا و  اسلاج  قیری که قابل مصرف در تولید قیر پلیمیری، آسفالت، ایزوگام و… میباشد. قابل ذکر است در این روش هیچگونه افزودنی اسید و خاک جهت رنگبری و خالص سازی  نیاز نمیباشد به همین جهت علاوه بر رعایت مسائل زیست محیطی دارای راندمان بالا میباشد .

مراحل فرایند بازیافت روغن سوخته در روش تبخیر فیلم نازک

 • فیلتراسیون جهت جدا کردن آلودگی های غیر اشباع
 • جدا کردن آب و گازوییل
 • تفکیک و جدا کردن برشهای سبک روغن
 • تبخیر کامل روغن سوخته و جداکردن آلودگی های آسفالتی
 • رنگبری نهایی توسط کاتالیست

فلودیاگرام خط بازیافت روغن

ویژگی های بازیافت روغن با تبخیر کننده فیلم نازک، زمان ماند کوتاه و توربالانس بالا در فیلم باعث افزایش ضریب انتقال حرارت شده و از حرارت بیش از حد، کراکینگ و جـرم گرفتگی جلوگیری بعمل می آورد.

(کارکرد  این روتور که به صورت الکتریکی بوده که  باعث ایجاد توربولانس  زیاد و Back mining در لایه نازکی از روغن شده و از تخریب روغن در دمای بالا جلوگیری می کند . از آن جا که دمایی که در آن یک مایع می جوشد به فشار محیط بستگی دارد  در سیستم فوق از تکنولوژی خلا استفاده می شود چرا که درخلأ متوسط (معمولی) مسیر آزاد مولکولی کمتر از 1/0 میلی متر است.

با یک بار عبور روغن از سطح جداره راکتور  میزان زیادی تبخیر صورت می گیرد . بدون هیچگونه تخریب یا پلیمریزاسیون مواد حساس به گرما محصول روغن زیادی حاصل می شود  ضریب آن استریم (on steam =در حال فعالیت) بالا و نگهداری و تعمیر آسان

برتری تکنولوژی تین فیلم به دیگر روشهای بازیافت روغن

در ادامه به شرح برتری تکنولوژی تین فیلم  می پردازیم که شامل:

 • فواید اقتصادی بالا
 • سازگار با استانداردهای زیست محیطی
 • راندمان بالای تولید ( بدون خوردگی ، زنگ زدگی و تشکیل کک)
 • مدت زمان کم روغن در تماس با سطح داغ (چند ثانیه)
 •  بازدهی بالای تولید بیش از %90
 • کنترل و حذف مواد سمی و بدبو
 • انتقال حرارت بالا در غشاء
 •  تبخیر در دمای کم
 •  ضرایب انتقال حرارتی بالا
 •  افت فشار کم در زمان تبخیر
 • نگه داشتن خواص و کیفیت روغن
 • قابلیت خود تمیزکنندگی
 • مناسب برای مایعات ویسکوزیته بالا و چسبناک
 • قرارگرفتن  محصول در گروه  1 و 2 (API)
 • بدون استفاده از  اسید و خاک
 •  مصرف کم انرژی
 •  کاهش پروسه تولید و نیروی کار

نتیجه گیری

همانطور که در این مطلب سایت نیرونماد گفته شد، تصفیه و بازیافت روغن یکی از روش های کاربردی به شمار می رود که نه تنها صرفه اقتصادی دارد، بلکه برای کمک به محیط زیست و همچنین صرفه جویی در مواد اولیه نیز تاثیرات بسیازی زیادی خواهد داشت. این کار نیز همانند سایر زمینه های فعال، اصول و روش های خاص خورد را داراست که باید با توجه به نیاز و هدف نهایی از آن ها بهره گرفت. در نهایت می توان گفت که انجام فرآیندهای بازیافتی در این زمینه راه پیشرفت گسترده ای داشته که می تواند مزایای فوق العاده ای به همراه داشته باشد.


سوالات متداول

بازیافت روغن چیست؟

بازیافت روغن همانطور که از نامش پیداست، به معنی مجموعه روش هایی است که به کمک آن ها بتوان روغن مستعمل را دوباره به چرخه صنعت برگردانده، و دوباره از آن استفاده کرد.

مراحل بازیافت روغن سوخته با تبخیر فیلم نازک چگونه است؟

فیلتراسیون جهت جدا کردن آلودگی های غیر اشباع، جدا کردن آب و گازوییل، تفکیک و جدا کردن برشهای سبک روغن، تبخیر کامل روغن سوخته و جداکردن آلودگی های آسفالتی و رنگبری نهایی توسط کاتالیست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی ندارید؟
به بالای صفحه بردن